Ursula von der Leyen: Evropska unija nikada neće zaboraviti šta se u Srebrenici dogodilo

FILE PHOTO: European Commission President Ursula von der Leyen attends a press conference with Polish Prime Minister Donald Tusk and European Council President Antonio Costa, on the day of the European Union leaders summit in Brussels, Belgium June 26, 2025. REUTERS/Yves Herman/File Photo/Yves Herman
Foto: Yves Herman/REUTERS
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Trideseta godišnjica najmonstruoznijeg i najvećeg zločina kojeg Evropa pamti nakon Drugog svjetskog rata, genocida u Srebrenici, obilježava se danas u Memorijalnom centru Potočari.

Tim povodom poruku je poslala i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Njenu poruku prenosimo u cijelosti.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Neki događaji u istoriji bacaju sjenu koja ostaje prisutna kroz generacije. Tako je i genocid u Srebrenici jedno od najmračnijih poglavlja u kolektivnom sjećanju Evrope.

Prošlo je trideset godina od ovih zločina. Danas želim odati počast ubijenim dječacima i muškarcima Bošnjacima, njih 8.300, kao i onima koji se još uvijek vode kao nestali. Sa dostojanstvenim ukopima nekih od posljednjih žrtava Srebrenice, također izražavam svoje poštovanje majkama, suprugama i kćerkama čija tuga ne prestaje i koje se već tri decenije nose sa teretom gubitka.

Naša je dužnost da se sjećamo i sačuvamo istinu, kako bi buduće generacije tačno znale šta se dešavalo.

Moraju znati da su ljeta 1995. godine žrtve sistematski pogubljene i ukopane u masovnim grobnicama unutar UN-ove „sigurne zone“ Srebrenica. Grada u kojem su vjerovali da će ih zaštititi u brutalnom ratu koji je harao Bosnom i Hercegovinom.

Evropska unija nikada neće zaboraviti šta se u ovom gradu dogodilo. Ne bježimo od svoje prošlosti i odgovornosti za neuspjeh da spriječimo i zaustavimo genocid. Nikada nećemo dozvoliti da se ispisuje neka druga verzija istorije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Odlučno odbacujemo i osuđujemo bilo kakvo negiranje, izvrtanje ili minimiziranje genocida u Srebrenici, kao i veličanje ratnih zločinaca. Politički lideri imaju veliku odgovornost u tom pogledu, posebno u Bosni i Hercegovini i širom Zapadnog Balkana. Oni moraju biti primjer drugima u priznavanju utvrđenih činjenica i iskrenom odavanju počasti žrtvama. I moraju aktivno raditi na pomirenju suprotstavljajući se korijenima mržnje koji su doveli do ovih zločina. To je jedini put ka svjetlijoj i prosperitetnijoj budućnosti za buduće naraštaje.

Na kraju, želim poslati poruku svima u Bosni i Hercegovini: Evropska unija je uz vas. Ostajemo u potpunosti posvećeni pružanju podrške vašoj zemlji na njenom putu ka članstvu u Evropskoj uniji. Vaši politički lideri trebaju uraditi svoj dio zadaće kako bi vaša zemlja mogla pronaći svoje mjesto u srcu naše Unije, gdje i pripada, zaključila je Ursula von der Leyen.