Upis u srednje škole širom BiH: Koje struke najviše zanimaju učenike?

Radionica za praktičnu nastavu/Ju Srednja Skola Poljoprivrede Prehrane Veterine I Usluznih Djelatnosti Sarajevo
Radionica za praktičnu nastavu/JU Srednja škola poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti Sarajevo
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kako je rast interesovanja za mješovite, ekonomske i tehničke škole u Bosni i Hercegovini primjetan, istražili smo kakvu naobrazbu i praksu nude budućim stručnjacima iz različitih oblasti. Upis u srednje škole Zeničko-dobojskog kantona počeo je 10. juna, završio 20, a ovih dana traju verifikacije lista učenika na nastavničkim vijećima. U Srednjoj mješovitoj školi u Zenici imali su otvorene razrede za 11 odjeljenja, s tim da je interes za smjerove trećeg stepena malo manji.

Digitalni marketing

- Od četvrtog stepena veterinarski tehničar i poslovno-pravni tehničar budu popunjeni u prvim danima upisa. Pored toga, popunili smo smjerove poljoprivredni i prehrambeni tehničar, ugostiteljski tehničar i šumarski tehničar, a što se tiče trogodišnjih zanimanja kuhare, te odjeljenje kombinacije poslastičar-trgovac, kazala nam je Amela Mujaković, direktorica Mješovite srednje škole u Zenici.

Djeca tokom školovanja imaju praktičnu nastavu i u školi i kod privrednih subjekata.

- Kroz praktičnu i teoretsku nastavu učenici dobiju cjelokupnu sliku zanimanja za koje su se opredijelili i onoga što će raditi poslije završetka srednje škole, ističe Mujaković.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Upisni rokovi završeni su i u Tuzlanskom kantonu, gdje smo razgovarali sa direktoricom i članovima komisije za upis u Srednju ekonomsko-trgovinsku škole. Kažu nam da su zadovoljni interesom novih generacija i da intenzivno rade na povećanju kvalitete i praktične i teoretske nastave.

- Ove godine smo se potrudili i ponudili osam smjerova. Neki su bili jako zanimljivi, pa su popunjeni, a za neke još ima mjesta, te se nadamo da će u avgustovskom ispitnom roku biti popunjeni, priča nam Edin Husić, predsjednik komisije za upis, i dodaje kako je novi smjer digitalni marketing pokazao dobre rezultate i da će imati jedan razred.

Popunjeni su i finansijsko-računovodstveni i smjer za poslovno-pravnog tehničara, kao i oni koje su ponudili za kombinovana odjeljenja.

Zahvaljujući Ministarstvu obrazovanja i nauke i Pedagoškom zavodu ZDK-a, srednje škole su sve uspješnije u realizaciji praktične i teoretske nastave.

- Smjernicama koje dobijamo redovno škole su više uključene, više rade i raste interes za ekonomsku školu, zahvaljujući pojačanoj saradnji sa roditeljima, vijećem roditelja i profesora, otkriva nam Munevera Rahmanović Hrbat, direktorica Srednje ekonomsko-trgovinske škole iz Tuzle.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Posebno dobre rezultate u Srednjoj ekonomsko-trgovinskoj školi postigli su kroz dugogodišnji program gdje djeca simuliraju rad preduzeća.

- To je specifičan predmet u kojem djeca simuliraju rad preduzeća čitave godine, od raspisivanja konkursa, prijema u razne službe, obavljanja svih tih poslova do završnog takmičenja, gdje postave štandove, posluju međusobno, opisuje nam konstrukciju praktičnog dijela nastave Larisa Čustendil, članica komisije za upis u ovoj tuzlanskoj školi.

U Kantonu Sarajevu upis traje od 23. do 27. juna, gdje će se konačni rezultati o zainteresiranosti učenika znati početkom jula. Iz Srednje građevinsko-geodetske škole kažu da su zadovolji interesovanjem novih generacija, te da i kod njih imaju smjerovi za koje se traži mjesto više, ali i oni gdje se razredi popune jedva ili nikako.

- Za arhitektonski smjer nekada moramo i odbiti, jer imamo više prijava nego mjesta, dok je za zanimanja trećeg stepena zainteresiranost manja, saznajemo od Asmira Demira, direktora škole.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Napominje da je zanimanje keramičar najatraktivnije dok prošle godine nisu uspjeli upisati zidare.

- Nadamo se da će ove godine biti bolje, osluškujemo potrebe tržišta rada, pokušavamo popularizirati i zanimanja trećeg stepena, dodaje Demir.

Iz Srednje škole poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti u Sarajevu su nam ispričali da su opremljeni savremenim radionicama za obavljanje praktične nastave, te da učenici po završetku obrazovanja imaju kvalitetna praktična znanja.

- Mi školujemo zanimanja poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti, školujemo pekare, mesare, cvjećare, frizere. Najveća interesovanja su nam za veterinarskog tehničara, gdje učenici obavljaju praksu u školi i na Veterinarskom fakultetu, kaže nam Nevenko Čengić, ovlašteno lice u ovoj školi.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pojašnjava da upisuju dva odjeljenja frizera.

Stipendije u KS-u

- To je trogodišnji program, oni imaju modernu radionicu u školi od deset radnih mjesta. Prvu godinu praksa je u školi, a druga i treća godina pola prakse u školi, pola u frizerskim salonima. Pored ovih zanimanja, škola nudi i obrazovanje za kozmetičkog tehničara, sa opremljenim prostorijama za praksu u školi, nutricionistu tehničara koji imaju kabinet za nutricionizam, te smjerove za pekare, mesare, prerađivače mlijeka sa vrhunski opremljenim radionicama. Cvjećari i fitofarmaceuti praksu obavljaju na imanju škole, ističe.

Tu je i zanimanje prehrambeni tehničar, jer škola ima radionice za prehranu, a đaci odlaze i u prehrambenu industriju.

Škola nudi dualni vid obrazovanja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Cijelo izdanje večerašnjeg O Dnevnika pogledajte u nastavku: