Ugledni profesor se povlači sa konferencije u Jerusalemu: Razlog - prisustvo Dodika?

David Hirsh, profesor sociologije na Goldsmiths Univerzitetu u Londonu, odlučio je da se povuče sa konferencije Vlade Izraela o antisemitizmu, koja će biti održana 26. i 27. marta u Jerusalemu.
Konferenciju organizuje izraelsko ministarstvo za dijasporu.
Kao razlog povlačenja, Hirsh je istakao to da je dnevni red prepun populističkih desničarskih političara.
Među onima koje je ocijenio takvima je i predsjednik bh. entiteta Republika Srpska, bjegunac od bh. pravosuđa Milorad Dodik.
- Previše govornika s krajnje desnice nalazi se na dnevnom redu, a oni se povezuju s antidemokratskim i antiegalitarnim pokretima: od RN Marine Le Pen u Francuskoj; Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske; Eduarda Bolsonara iz Brazila; stranke Fidesz u Mađarskoj; i drugih članova grupe u Evropskom parlamentu 'Patriote za Evropu'", nabrojao je Hirsh.
Podsjetio je, zatim, na svoje poduhvate.
- Ja sam profesor sociologije na Goldsmiths koledžu, Univerziteta u Londonu; akademski sam direktor Londonskog centra za proučavanje savremenog antisemitizma; osnovao sam mrežu Engage koja se suprotstavljala kampanji bojkota izraelskih akademika; napisao sam sociološki prikaz savremenog lijevog antisemitizma i već dvadeset godina sam jedan od vodećih boraca protiv antisemitizma na ljevici i na univerzitetima, naveo je Hirsh.
Ocjenjuje da je potpuno primjereno da Izrael, kao jevrejska država, bude domaćin sastanaka političara, aktivista i akademika koji se bore protiv antisemitizma, te da predvodi globalnu borbu protiv antisemitizma.
- Jasno mi je da antidemokratsko razmišljanje predstavlja plodno tlo za antisemitizam i da je najbolji način da se antisemitizam potkopa – podrška demokratskim idejama, pokretima i državama. Potpuno je primjereno da Izrael, kao demokratska država, nastavi braniti vrijednosti na kojima je i osnovan, a koje su jasno istaknute u njegovoj Deklaraciji o nezavisnosti, dodao je.
Dalje navodi da, u svijetu koji postaje sve više neprijateljski, država Izrael traži saveznike, ali mora biti disciplinirana u tome da zadrži distancu od onih koji ne dijele njene vrijednosti.
- Izrael bi mogao pažljivije slušati savjete lokalnih jevrejskih zajednica i ne bi trebao davati populističkoj desnici, koja u svojoj prošlosti i među svojim pristalicama nosi fašistički antisemitizam, zvanični jevrejski pečat odobrenja, naglasio je.
Upozorio je na to da Jevrejima prijeti očita opasnost od podsticanja populističkog prezira prema izmišljenoj, svemoćnoj, nepoštenoj, liberalnoj, metropolitanskoj, finansijsko-kapitalističkoj, obrazovanoj, kozmopolitskoj, globalističkoj eliti.
- Neprijatelj mog neprijatelja nije nužno moj prijatelj, a muslimani nisu neprijatelji Jevreja, niti neprijatelji demokratije. Islamistički antisemitizam i islamistički pokreti jesu ozbiljni protivnici, ali to su i hrišćanski, desničarski i ljevičarski antisemitizmi. Neprijatelj je politički, a ne vjerski ili rasni. Moramo prigrliti demokratsku politiku otvorenu za sve, a ne onu koja, poput samog antisemitizma, ljude proizvoljno i nepovratno svrstava u tabor neprijatelja. Poštujem legitimitet izraelske vlade, ali kao naučnik, moj zadatak je da jasno govorim kada smatram da se razmatra pogrešan put. Nadam se da će se Globalni forumi u budućnosti vratiti praksi okupljanja različitih mišljenja i pristupa u ozbiljnoj, na dokazima zasnovanoj i racionalnoj raspravi, zaključio je Hirsh.