Učesnici više marševa danas stižu u Potočare, otvorena konferencija o istraživanju genocida

Sa konferencije otvorene u MC Srebrenica/
Sa konferencije otvorene u MC Srebrenica/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Učesnici Marša mira nastavili su jučer put prema Potočarima, gdje se njihov dolazak očekuje u popodnevnim satima. Kiša koja je neprestano padala otežavala je kretanje više od 6.000 učesnika ovogodišnjeg Marša mira. Kako su kazali, nijedna prepreka nije veća od potrebe da se oda počast i sačuva sjećanje na žrtve genocida.

Poruke mira

Jučer ujutro su učesnici krenuli iz Liplja za Mravinjce. Posebno zahtjevna ruta vodila je preko planine Udrč. Posljednjeg dana Marša učesnici će prepješačiti 20-ak kilometara. Kao i ranijih godina, podršku im pružaju OSBiH i Federalna uprava Civilne zaštite. Marš mira krenuo je i iz Žepe, a učesnici na odredište stižu u popodnevnim satima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iz Bihaća je krenuo memorijalni moto-maraton Bihać - Srebrenica, kojim motociklisti odaju počast žrtvama genocida iz jula 1995. Više od 300 bajkera iz Unsko-sanskog kantona okupilo se na startu maratona sjećanja i dostojanstva. Za mnoge učesnike put prema Srebrenici je više od puta - način da se oda počast nevinim žrtvama i da se pošalje jasna poruka: zlo koje se dogodilo ne smije se zaboraviti, niti ponoviti bilo gdje.

Maratonci su krenuli i iz Goražda prema Žepi i Potočarima sa simboličnom porukom mira.

- Nastavljamo našu tradiciju njegovanja sjećanja i na ovaj način nosimo snažnu poruku u ime svih građana Goražda i BPK-a da ne smijemo zaboraviti genocid i kroz šta smo sve i mi prošli, kazao je predsjednik Atletskog kluba Goražde Zaim Šuman.

Izvještaj o negiranju genocida 2025. predstavljen je juče u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari, gdje je otvorena konferencija “Obrazovanje i istraživanje genocida - Naša priča, naše obećanje”.

- Više ne govorimo o stotinama pojedinačnih slučajeva, već o jasno prepoznatljivim obrascima. Od 2021. do 2025. godine dokumentovali smo kontinuirano prisustvo negiranja u gotovo svakom prostoru gdje se spominje Srebrenica - u medijima, politici, obrazovnim sadržajima, pa čak i sportskim događajima. Ove pojave nisu incidentne niti slučajne. U izvještaju jasno prikazujemo tipologije poricanja - od otvorenog negiranja, preko umanjivanja i relativizacije zločina, do sofisticiranih pokušaja da se odgovornost prebaci na žrtve. Mapiramo medijske i političke aktere koji taj narativ oblikuju i šire. Pratimo kako negiranje evoluira, kako prelazi iz marginalnih glasova u mainstream diskurs, napisao je direktor MC-a Srebrenica-Potočari Emir Suljagić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U pozadini ovog rada, dodao je, stoji MC Srebrenica - institucija osnovana s jasnim mandatom: da čuva sjećanje, ali i da se bori protiv zaborava i laži.

Proglas Marylanda

Urednik Izvještaja Edin Ikanović ističe trostruki cilj dokumenta: Dokumentovati i arhivirati svaki slučaj negiranja genocida u obliku javnih i historijskih zapisa, Ukazati na aktere i obrasce kako bi se pokazalo da negiranje nije izolovana pojava, već dio šireg ideološkog projekta koji uključuje institucije, medije i uticajne pojedince, te Pozivanje na odgovornost kako domaće tako i međunarodne institucije da primijene zakon, zaštite istinu i prekinu normalizaciju negacionizma.

Savezna američka država Maryland proglasila je 11. juli kao Dan sjećanja na genocid u Srebrenici. Proglas koji je potpisao guverner Wes Moore, bez zadrške osuđuje radnje koje veličaju one koji su osuđeni za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid, uključujući one koji su osuđeni za genocid u Srebrenici.