Učesnici 15. supermaratona "Bihać-Srebrenica" stigli su u Potočare

supermaraton bihać srebrenica/
Idemo sa porukom - da se nikad ne zaboravi i ne ponovi, riječi su mlade Amre Halilović
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Učesnici 15. supermaratona "Bihać-Srebrenica" stigli su u Potočare.

Ukupno 16 atletičara i rekreativaca iz BiH i inozemstva na godišnjicu genocida su krenuli u ponedjeljak, 8. jula.

U tri dana pretrčali su 490 kilometara i prošli kroz Bihać, Bosanski Petrovac, Ključ, Jajce, Travnik, Sarajevo, Semizovac, Olovo, Vlasenicu, Konjević Polje da bi stigli na kolektivnu dženazu, koja će biti klanjana u četvrtak, 11. jula.

- Ovo je petnaesti po redu supermaraton „Bihać-Srebrenica", koji se trči u čast i sjećanje na žrtve genocida koji je počinjen u Srebrenici 1995. Ono što je veoma bitno i što nam je nijet, jeste da odamo počast svim žrtvama genocida i da pošaljemo poruku - da se ne zaboravi ono što se desilo. Mi i ovaj put kroz Bosnu i Hercegovinu pronosimo poruku - Da se nikad ne zaboravi i da se nikom ne ponovi...!, kazao je Samir Šabić, predsjednik Organizacionog odbora supermaratona „Bihać-Srebrenica".

Među šesnaest učesnika je i jedna djevojka. Amra Halilović iz Bosanske Otoke prvi put je trčala supermaraton „Bihać-Srebrenica“ i nije krila svoje emocije na startu, prenose Vijesti.ba.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Već dugi niz godina moj otac učestvuje u ovom maratonu i moja je želja bila da pođem s njim. Želja mi se ove godine i ostvarila. Krenula sam i ja put Srebrenice. Preplavile su me različite emocije i nije lako, ali u pitanju je ponos. Idemo sa porukom - da se nikad ne zaboravi i ne ponovi, riječi su mlade Amre Halilović.

Cilj organizatora supermaratona „Bihać-Srebrenica“ je da u budućnosti, i kada ne bude dženaza, ovaj maraton bude tradicija svake godine u znak sjećanja na 8372 žrtve genocida u Srebrenici.

Podsjećamo, 14 žrtava genocida će 11. jula biti ukopane u Potočarima, u bh. entitetu u kojem 11. juli ni ove godine neće biti Dan žalosti.