U Parlamentu FBiH predložen zaključak: Vlada da dostavi detaljan izvještaj o procjeni štete izazvane poplavama
Nastavljena je sjednica Predstavničkog doma federalnog Parlamenta.
Mirza Čelik, zastupnik DF-a predložio je zaključak kojim se zadužuje Vlada Federacije BiH da u roku od 15 dana dostavi Parlamentu detaljan izvještaj o procjeni ukupne štete izazvane poplavama. Kako se navodi, izvještaj mora obuhvatiti popis svih općina i naselja pogođenih poplavama sa posebnim naglaskom na najteže pogođena područja. Zatim detaljnu procjenu materijalne štete na stambenim, komercijalnim i industrijskim objektima, javnim ustanovama, saobraćajnoj infrastrukturi(putevi, mostovi, tuneli) te poljoprivrednim zemljištima.
- Zadužuje se Vlada FBiH da bez odlaganja poduzme hitne mjere sanacije u pogođenim područjima sa posebnim fokusom na: brzu sanaciju i obnovu ključne infrastrukture (puteva, mostova, vodovodnih i kanalizacionih mreža, elektroenergetske mreže) kako bi se osigurala sigurnost i funkcionalnost pogođenih zajednica, pružanje direktne humanitarne pomoći stanovnicima koji su ostali bez krova nad glavom ili su pretrpjeli značajne materijalne gubitke, uključujući osiguranje privremenog smještaja, hrane, higijenskih potrepština i medicinske pomoći, uspostavljanje kriznih štabova u svakoj pogođenoj općini radi koordinacije pomoći i komunikacije sa stanovništvom, predloženo je.
Osim toga, zadužuje se Vlada FBiH da u saradnjim sa kantonalnim i općinskim vlastima uspostavi Fond za sanaciju prirodnih katastrofa iz kojeg će se osigurati sredstva za hitnu intervenciju i sanaciju šteta prouzrokovanih poplavama, požarima, zemljotresima i drugim prirodnim katastrofama.
- Fond bi trebao biti finansiran iz budžeta FBiH, međunarodnih donacija, te eventualno drugih izvora kao što su posebne namjenske takse ili osiguranje. Služiti za brzu mobilizaciju sredstava u vanrednim situacijama i pružanje efikasne pomoći lokalnim vlastima i stanovništvu u sanaciji posljedica prirodnih nepogoda. zadužuje se Vlada da izradi dugoročni Program prevencije i zaštite od poplava koji će uključivati statreško planiranje i ulaganja u vodoprivredne objekte kao što su nasipi, brane i rezervoari za kontrolu protoka vode uz poštovanjem ekoloških standarda. zatim redovno održavanje riječkih korita, kanala i drenažnih sistema kako bi se osigurala njihova funkcionalnost tokom intenzivnih padavina, jačanje kapaciteta lokalnih vlasti i civilne zaštite u odgovoru na poplave, uključujući nabavku potrebne opreme i redovne obuke za krizne situacije, predlaže Čelik.
Također, Vlada FBiH se obavezuje da u saradnji sa međunarodnim organizacijama i donatorskim institucijama istraži mogućnost za dobijanje međunarodne pomoći, uključujući tehničku podršku, donacije opreme i finansijska sredstva za obnu infrastrukture i pomoći pogođenim stanovnicama.