U NSRS burna rasprava o bankama i crnoj listi: "Ovo se već zove Prointer zakon"

Narodna skupština Republike Srpske/
Foto: NSRS/Arhiva
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Narodnoj skupštini Republike Srpske danas je nastavljena sjednica na kojoj se raspravlja o izmjenama Zakona o unutrašnjem platnom prometu. Prijedlog da banke budu obavezne otvarati račune fizičkim i pravnim licima koja se nalaze pod međunarodnim sankcijama izazvao je burne reakcije i brojne kritike opozicije.

Ove izmjene potekle su od firmi kojima su banke zatvorile račune nakon što su se našle na crnoj listi američkog Ministarstva finansija. Bojan Vujić, koji predvodi inicijativni odbor, tvrdi da su za ovu inicijativu prikupili oko 9.000 potpisa jer institucije, poput Agencije za bankarstvo RS, nisu reagovale na problem, čime su, kako kaže, građanima uskraćena osnovna prava.

- Znam šta znači dočekati prvi u mjesecu i koliko je teško zaraditi svaku marku. Pravnima je uskraćena mogućnost poslovanja, a fizičkim licima elementarno pravo, rekao je Vujić, navodeći da banke bez zakonskog osnova onemogućavaju ljudima da otvore račune, pa je cilj izmjena zaštititi pravo na rad i poslovanje.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

On smatra da su banke samovoljno stavile van snage zakone Republike Srpske i ističe da se ne odlučuje o jednoj firmi, nego o osnovnim principima, zakonima i institucijama.

Opozicija međutim tvrdi da su izmjene pisane da pogoduju firmama bliskim vlasti. Mirjana Orašanin iz SDS-a naglasila je da nema ništa protiv ideje, ali da je jasno ko će najviše imati koristi. Tražiće da se u tekstu zakona precizira koja banka bi bila zadužena za rad s licima pod sankcijama, te da Agencija za bankarstvo da zvanično mišljenje.

Đorđe Vučinić iz Za pravdu i red ocijenio je da se iza inicijative krije politika, a ne stvarne građanske potrebe. Povezao je prijedlog s firmom Prointer, navodeći da se ovim pokušava zaobići međunarodno pravo i prisiliti banke da posluju s licima pod sankcijama, što je, kako kaže, rizično i za bankarski sistem.

U raspravu se uključio i PDP, čiji je poslanik Bojan Kresojević poručio predlagačima da je besmisleno donositi zakon ako se zna da se neće primjenjivati. Njegov stranački kolega Slaviša Marković istakao je da je ovo samo nastavak prakse pogodovanja pojedincima, te da ga posebno čudi što se “Prointer sada žali na vlast koja ih je, kako je rekao, hranila ugovorima vrijednim stotine miliona”.

Marković je upozorio i na moguće tužbe protiv RS. Naveo je primjer iz Hrvatske, gdje je francuska banka dobila spor zbog sličnih pokušaja, što je državu koštalo više od 30 miliona eura.