U BiH se isplati trgovati diplomama - "Čovjek zbog metra drva ode u zatvor, a oni plate..."

Diplome su se kupovale za nekoliko hiljada maraka
Nakon priznanja za umiješanost u trgovinu diplomama iz afere Klaster, uslovne kazne koje je u ponedjeljak donio Sud BiH su skandalozne, smatra Milanko Mihajlica, poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, koji traži da se nezakonito izdane diplome ponište, a privatni fakulteti koji su ih izdavali zatvore.
Tehnička greška?!
- Mnogi od onih koji su kupili diplome završili su na odgovornim pozicijama u javnim preduzećima, raznim ministarstvima, u obrazovanju i zdravstvu, tako da posljedice nisu potencijalno pogubne samo po moral nego i po živote građana, istaknuo je Mihajlica.
Podsjećamo, u predmetu Klaster Sud BiH je ove sedmice izrekao uslovne kazne Mirku Tufegdžiji i Vasi Pajiću, preciznije, da će biti osuđeni na dvije godine zatvora ako u narednih pet godina ponove krivično djelo. Oni su osuđeni za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, zloupotrebe položaja, nedopuštene trgovine i krivotvorenje isprava.
Ova ranija priznanja mogla bi se ipak obnoviti, nada se Damir Alagić, advokat osumnjičenog Škrbića.
- Zbog tehničke greške koja je bila u sporazumu, sudija ih je odbacio. Napraviće se novi sporazum o priznavanju krivnje, gdje će biti ispravljena uočena tehnička greška, a koji će potom ići ponovo na usvajanje, kazao nam je advokat Alagić.
U vrijeme kada je postignut sporazum o krivnji, postupak za njegovog branjenika bio je automatski odvojen od glavnog predmeta. Ali, prema riječima sudije Janjića, nakon poništenja sporazuma, postupak protiv Stojanovića i Škrbića te pravnog lica Univerzitet Viktorija spaja se sa postupkom koji se vodi protiv Zorana Kalinića pred pretresnim vijećem Suda BiH. Sud je također naložio i Visokoškolskoj ustanovi Union iz Mostara isplatu kazne od 50.000 maraka.
Sociolog Vladimir Vasić smatra da su ovakve odluke dio kozmetičkih nastojanja da se prikaže slika kako pravosudne institucije nešto rade na borbi protiv iskorjenjavanja trgovine diplomama, a koje su rak-rana domaćeg obrazovanja.
- Zbog ovakvog problema potrebne su sistemske promjene, definisanje rada i funkcionisanja tih visokoškolskih ustanova, da se u potpunosti onemoguće zloupotrebe, a kada su one već u nadležnosti Tužilaštva i Suda, onda je kasno. Ne mogu sudovi i tužilaštva vratiti vrijednost diplomama i dignitet visokom obrazovanju u društvu. Danas svjedočimo jednom potpunom uništavanju sistema vrijednosti, naročito kada je u pitanju obrazovanje. Zapitajmo se kakav će odnos prema obrazovanju imati mladi ljudi, kada se u praksi dokazuje da onaj koji ima novac praktično može da završi sve. Mi uporno odbijamo pogledati suštinu problema, ponašamo se kao da bolesniku dajemo tablete protiv bolova umjesto da utvrdimo uzročnik bolesti, kazao nam je sociolog Vasić.
Važna je statistika
A sam balans između težine počinjenog djela i kazni koje trebaju djelovati kao korektivne mjere naginje u korist politike. Nije samo u pitanju to što mnoge stranačke piramide kroz uhljebljavanja vlasnika kupljenih diploma jačaju svoje baze, politika je i kada pravosudne institucije idu linijom manjeg otpora samo da bi u izvještajima prikazale što bolju statistiku završenih predmeta.
Odaslana je poruka svim privatnim visokim školama da se, trgujući znanjem, mogu izvući sa kaznom od 50.000 maraka.
- Taj iznos za jednu ozbiljnu instituciju nije ništa, kazao nam je Vasić.
Istovremeno imamo slučajeve u kojima “obični siromašni građanin zbog metra ukradenih drva iz šume završi u zatvoru”, što je već postalo i izreka, nažalost, utemeljena.