U Banjoj Luci održana tradicionalna radionica za ukrašavanje: Vodene boje na uskršnjim jajima

Farbanje jaja na Veliki petak u Banjoj Luci
Radionica za ukrašavanje uskršnjih jaja održana je u Banjoj Luci na Veliki petak u Muzičkom paviljonu Staklenac. Ova tradicionalna radionica, koja se održava više od deset godina, okuplja pedesetak mališana koji satima ukrašavaju uskršnja jaja vodenim bojicama, temperama, flomasterima.
Narodna predanja
Predsjednik Udruženja Kultart Slobodan Stošić kaže kako je tradicija farbanja jaja veoma stara i potiče iz prethrišćanskog perioda, dakle, još i prije Hrista i njegovog stradanja. Jaja su odvajkada bila simbol rađanja i pobjede nad smrću – kada se ljuska slomi, iz jajeta izlazi novi život.
- Postoje brojna narodna predanja u vezi sa ovim običajem. Jedno od njih govori o stražarima koji su čuvali Hristov grob i tu jeli pečenu kokošku. Jedan od njih se stalno plašio da bi Hrist mogao da oživi, zbog čega su ga drugi stalno ismijavali. U jednom trenutku su mu rekli da će se to dogoditi kada pečena kokoška koju su jeli poleti i snese crveno jaje. Tog trenutka to se i desilo, a Hrist se uzdigao i poleteo ka nebu, priča Stošić.
Po drugoj priči, farbanje jaja se vezuje za legendu o Mariji Magdaleni. Ona je došla u Rim da propovijeda Hristovo Jevanđelje i stigla je i do cara Tiberija kome je na poklon donijela korpu jaja. Car nije vjerovao u Hristovo vaskrsenje i rekao je da bi to bilo kao kad bi bijela jaja u korpi promijenila boju. Marija Magdalena je na to rekla “Hristos vaskrse”, a sva jaja u korpi postala su crvena.- Ipak, postoje i legende koje čin farbanja jaja vezuju za događaje prije Hristovog vaskrsenja. Jedna stara priča kaže da je ispod krsta na Golgoti, na kojem je razapet Hrist, bilo grličino gnijezdo. Krv je poprskala jaja u gnijezdu i obojila ih crvenom bojom, pa od tada hrišćani obilježavaju dan Hristovog stradanja farbanjem crvenih jaja, priča Stošić.
Osmogodišnja Sanja Kondić je i prošle godine bila u Staklencu. Kaže da tu upoznaje mnogo drugara i dodaje kako uživa u farbanju jaja.
- Prošle godine sam ofarbala deset jaja, a nadam se da će ih ove godine biti još i više. Najviše šaram vodenim bojana, jer su mi one najdraže. Šaram sve što mi padne na pamet. Mama kaže da više boje bude na meni, nego na jajima, ali i to je lijepo, priča Sanja.
Važno je druženje
Marko Krivokuća ima sedam godina i prvi put je na radionici. Doveli su ga baka i deda. Bio je s njima u parku Petar Kočić. Vidjeli su, kako kaže, da se u Staklencu nešto dešava, da ima puno djece, pa su došli da provjere o čemu se radi.
- Nismo znali za ovu radionicu, ali sada je sigurno da ću i naredne godine doći. Ima puno djece, puno jaja i puno boja. Dobili smo sendviče i sokove. Svi se druže. Ima puno starijih koji nam pokazuju kako da farbamo jaja, govori Marko.