Tuzlanski studenti i srednjoškolci najavljuju bojkot nastave: "Dosta je bilo šutnje"

tuzla panorama/
Studenti i srednjošklci protiv poskupljenja javnog prijevoza u Tuzli/ Ilustracija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Gradski i prigradski saobraćaj Tuzla jučer je izdao obavještenje o poskupljenju cijena usluga za 30 posto što je izazvalo brojne reakcije i nezadovoljstvo od građana, studenata, učenika i penzionera.

Osim povećanja cijena potvrdili su i da od februara 2025. godine obustavljaju pružanje usluga javnog linijskog prijevoza putnika nedjeljom i praznicima.

Sve navedeno je dovelo do opšteg nezadovoljstva građana, kojima je ovo pored brojnih poskupljenja osnovnih životnih namirnica stvorilo dodatni teret za kućni budžet.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Gradska karta u Tuzli koštala je 2,50 KM i sa tim iznosom važila je za najskuplju gradsku kartu u BiH. Sa novim poskupljenjem njena cijena iznosi 3,50 KM što je za penzionere, studente i učenike neprihvatljivo. Teret je visok i za porodice koje novac izdvajaju za jednu radničku i jednu đačku ili studentsku, a kamo li za one koji broje više članova.

Mjesečne karte sa povećanjem cijena postale su znatno skuplje, te bi se, primjera radi, za kartu na relaciji Grablje - Tuzla sada morale izdvojiti 183 KM, što je više čak i od radničke karte koja će koštati 179 KM. Ni na ostalim relacijama stanje nije mnogo bolje.

Nakon odluke GiPS-a studenti i srednjoškolci odlučili su se na borbu za svoja prava. Tako su kreirali grupu na aplikaciji Viber koja trenutno broji čak 8.000 članova. Grupi su pristupili brojni studenti i srednjoškolci, koji imaju zajednički cilj - dogovor o mjerama koje mogu poduzeti za smanjenje cijena javnog prijevoza, piše Tuzlanski.ba.

Studenti su kazali kako je dosta šutnje i "slijeganja ramenima'', navodeći kako je vrijeme da se nešto promijeni.

Tako je neformalna organizacija studentica i studenata Filozofskog fakulteta uputila inicijativu za sastanak hitnog karaktera Gradu Tuzla, Uredu gradonačelnika, Ministarstvu trgovine, turizma i saobraćaja TK, Ministarstvu obrazovanja i nauke TK, kao i Gradskom i prigradskom saobraćaju Tuzla.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Studenti žele u što skorije vrijeme organizovanje hitne sjednice kako bi se ovom problemu pristupilo u što kraćem roku.

Anes Poljić, učenik Medicinske škole u Tuzli, za Tuzlanski.ba navodi kako je ovo povećanje cijena "direktan udar na sistem", te da su se svi iz obrazovnog sistema okupili kako bi stali u kraj ovom problemu. On je ujedno i jedan od inicijatora ove ideje.

- Zamislite koliko roditelja neće moći da školuje svoje dijete jer su cijene enormne. Roditelji koji imaju više djece, kako da to sve izmognu? Mislim da se svi mi trebamo zapitati da li je ovo jedan veliki apsurd, pogotovo što iz mog mjesta radnička karta (koju plaća poslodavac) je jeftinija od studentske, kaže Poljić za Tuzlanski.ba.

Studenti su danas održali sastanak sa predstavnicima Gradskog vijeća Tuzla, te su odlučili da započnu sa bojkotom nastave u narednom periodu, kako bi se smanjio broj učenika koji će koristiti usluge GiPS-a.

- Ova naša borba je počela sinoć, a sada naša grupa na Viberu broji 8.000 ljudi. Kao prvo imamo veliku podršku od strane građana koji su itekako odlučni u ovoj borbi. Podrška zapravo stiže sa svake moguće strane na čemu smo veoma zahvalni, kazao je on.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Bojkot će trajati do, kako su kazali, nekog rješenja i održavanja hitne sjednice Gradskog vijeća i Vlade TK. Sve do sazivanja sjednice studenti i učenici odbijaju doći na nastavu kao i koristiti javni prijevoz.

Na ovaj način će kako kažu održati mirne proteste, a škole bez učenika, kako su kazali mogu poslati dopise da učenici ne mogu doći u školu zbog prijevoza. Međutim, kako kažu, ako se ništa ne promijeni njihova borba ovdje neće završiti.

- Svi smo upućeni šta riječi poput bojkota i protesta znače. Mladi su snaga, i ne budemo li dobili ono što zaslužujemo spremni smo na jednu veliku borbu, za koju znamo da ne završava sutra nego traje. Blokade univerziteta i srednjh škola kakve vidimo u regionu postaju veoma moguće i kod nas, zaključio je Poljić.

Iako su svjesni pozicija u kojima se nalaze i preduzeća i poslodavci, studenti smatraju da su nove cijene previsoke, te ne žele odustati od svoje borbe za prava. Samo zajedništvom mogu postići svoje ciljeve, navodeći kako se na svom putu neće pokolebati.

Osim studenata i srednjoškolaca, brojni građani su i na društvenim mrežama iskazali svoje nezadovoljstvo:

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"Povećanjem cijena karata hoće da namire prihod koji bi se ostvarivao nedjeljom", "Istjerati ih iz gradova i vratiti uslugu prijevoza na javna preduzeća", "Ako se i ovo prešuti, poskupljenje treba biti i 100% a ne 30", "Ja mislim da sebi ovu njihovu kartu jedan penzioner i običan radnik priuštiti više ne može", samo su neki od komentara.

Borba za smanjenje cijena i očuvanje dostupnosti javnog prijevoza postaje sve važnija, ne samo za mlade, već i za širu zajednicu, koja osjeća posljedice povećanja cijena u svakodnevnom životu.

Sve dok se ne postigne konkretno rješenje, njihova borba neće prestati, a ukoliko ne dođe do kompromisa, protesti će vjerovatno poprimiti još ozbiljniji oblik, što bi moglo izazvati dodatne izazove za vlasti i prevoznike.

S obzirom na trenutnu situaciju, borba za prava studenata i građana Tuzle tek je počela, a njen ishod zavisit će od toga hoće li nadležni prepoznati ozbiljnost problema i reagovati na vrijeme.