Turska, BiH i Hrvatska sutra za istim stolom: Šta će biti glavna poruka Hakana Fidana?

Sastanak ministara vanjskih poslova Trilateralnog mehanizma konsultacija Turska - Bosna i Hercegovina - Hrvatska održat će se u subotu u okviru Antalijskog diplomatskog foruma (ADF) 2025.
Prema informacijama izvora u turskom Ministarstvu vanjskih poslova, sastanku će prisustvovati ministar vanjskih poslova Turske Hakan Fidan, ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković i hrvatski ministar vanjskih i evropskih poslova Gordan Grlić-Radman.
Očekuje se da će Fidan na sastanku govoriti o situaciji u našoj zemlji nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH".
Fidan će, pretpostavlja se, govoriti da je za Bosnu i Hercegovinu važno da očuva teritorijalni integritet, ustavni poredak i suverenu državnu strukturu koja se sastoji od dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Također, naglasit će da su sve veće separatističke akcije i retorika u bh. entitetu Republika Srpska neprihvatljivi i da u tom kontekstu svi konstitutivni narodi moraju igrati konstruktivnu ulogu i uložiti napore da se napetost u Bosni i Hercegovini što prije razriješi, javlja Anadolija.
Očekuje se i da će Fidan naglasiti da su odnosi između Bosne i Hercegovine i Hrvatske važni za osiguranje trajnog mira i stabilnosti u regionu.
Inače, mehanizam konsultacija uspostavljen između tri zemlje 2010. godine doprinosi povećanju saradnje na Balkanu, stabilnosti i regionalnom razvoju kroz konkretne projekte, uz razumijevanje iznalaženja regionalnih rješenja za regionalne probleme.
Do sada je u okviru mehanizma održano devet sastanaka na nivou ministara vanjskih poslova. Posljednji sastanak održan je u okviru Dubrovačkog foruma čiji je domaćin bila Hrvatska 29. juna 2024.
Kao član Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira za Bosnu i Hercegovinu, Turska aktivno nastoji održati i konsolidirati mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini na bilateralnim, regionalnim i multilateralnim platformama.
Podsjetimo, Tužilaštvo BiH je izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.