Tri decenije boli i borbe za istinu o Srebrenici: Žrtve genocida neće biti zaboravljene

Dolina bijelih nišana u Potočarima glasnija je od svake riječi/Damir Deljo
Juli je najtužniji mjesec u godini, posebno za Bošnjake Podrinja i Srebrenice, ali i za sve one koji su naprosto ljudi. Danas će u Potočarima konačan smiraj naći sedam žrtava genocida u Srebrenici, a širom svijeta obilježava se 11. juli - Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici.
U Potočare stižu brojne delegacije. Dolazak su najavili i premijer Hrvatske Andrej Plenković, te potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved i zastupnik bošnjačke nacionalne manjine u Hrvatskom saboru Armin Hodžić. Hodžić je zatražio i da današnja sjednica Sabora započne minutom šutnje.
Priznanje i ljudskost
A predsjednik Sabora RH Gordan Jandroković na komemoraciji povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici u zagrebačkoj dvorani Lisinski istakao je da je genocid u Srebrenici podsjetnik u šta se “mržnja i nesnošljivost mogu pretvoriti ako im se dopusti da rastu”. Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Davor Božinović rekao je kako su spomen, istina i osuda nužni, ali da zlo nije pobijeđeno dok stratišta ne postanu mjesta života.
- Srebrenica je postala simbol onoga što se dogodi kad institucije zakažu, a međunarodna zajednica zakasni, kad šutnja nadjača odgovornost, naglasio je Božinović i dodao da pomirenje ne dolazi zaboravom već istinom, priznanjem i ljudskošću.
Dolazak u Potočare najavio je i v. d. premijera Kosova Albin Kurti.
U Srbiji - knjigom, razgovorima, pozorišnim predstavama, filmovima i uličnim performansima - nevladine organizacije, fondacije, umjetnici/e, obilježavaju Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici pod motom “Ljudi pamte ljude”. Jučer je na beogradskom Trgu Republike održan performans “Pamtimo genocid”.
U periodu od januara u Sloveniji je kroz brojne izložbe, svjedočenja, edukativne susrete i razgovore odata počast žrtvama genocida. Završna komemoracija održana je u srijedu.
- Slovenija je posvećena istini i pravdi i odlučna da genocid u Srebrenici nikada ne bude zaboravljen, rekla je predsjednica Slovenije dr. Nataša Pirc Musar, koja je danas u Potočarima.
Uoči redovne sjednice Stalnog vijeća OSCE-a u Beču ambasadori država učesnica odali su počast žrtvama genocida.
“Naša srca i misli su sa žrtvama, preživjelima i onima koji se još vode kao nestali”, napisala je na X-u predstavnica EU pri OSCE-u Rasa Ostrauskaite.
Komesar za ljudska prava Vijeća Evrope Michael O’Flaherty u izjavi uoči 30. godišnjice genocida naglasio je važnost odavanja počasti žrtvama i slušanja civilnog društva kako bi se spriječili teški zločini i teška kršenja ljudskih prava.
- Sjećamo se i odajemo počast za preko osam hiljada muškaraca i dječaka koji su masakrirani u Srebrenici. Odajemo im počast kroz obilježavanje. Odlučni smo da nikada više ne vidimo takav zločin počinjen na tlu našeg kontinenta, poručio je komesar O’Flaherty.
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić razgovarao je sa podsekretarkom UN-a za politička pitanja i pitanja izgradnje mira Rosemary DiCarlo, koja je u našoj zemlji povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida. Komšić se sastao i sa vojvotkinjom od Edinburgha Sophie Rhys-Jones, koja danas prisustvuje komemoraciji u Potočarima.
A u sarajevskoj Vijećnici, u partnerstvu sa BH Telecomom, otvorena je izložba “Underground - Pod zemljom”, te promovisano novo izdanje “Srebreničkog inferna” Džemaludina Latića. U sklopu specijalnog programa Narodnog pozorišta Sarajevo Kultura na ulice 2025! u saradnji sa JU Muzeji Sarajeva, u parku Atmejdan je otvorena izložba autora Velije Hasanbegovića “Potočarske sjene”.
Građani Goražda jučer u podne su zastali i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici. Sa munara goraždanskih džamija učena je Salla kojom se oglašava nečija smrt, a dio je događaja “Stani za čovječanstvo”. Mons. dr. Tomo Vukšić, nadbiskup metropolit vrhbosanski, izrazio je najiskrenije saučešće svima čiji su članovi porodica, prijatelji i poznanici ubijeni u genocidu.
- Izražavam i blizinu u njihovoj žalosti i molim milosrdnoga Boga da sve pokojne nagradi životom vječnim, poručio je mons. dr. Vukšić i dodao da su grobovi žrtava trajna opomena protiv zla rata.
Bol i borba
Mons. prof. dr. Franjo Topić, predsjednik Panevropske unije BiH, istakao je 11. juli dan tri desetljeća boli, ali i tri desetljeća borbe za istinu, za pravdu i neumornog svjedočenja onih koji nisu dopustili da sjećanje utihne. Bosansko akademsko društvo u Austriji u saradnji sa Stalnom misijom BiH pri OSCE-u i UN-u u Beču danas održava komemorativnu konferenciju “Sjećanje, refleksija, pomirenje: U duhu rezolucije UN-a o Srebrenici”.
A svima nam je dužnost da, posebno danas, dostojanstveno odamo počast žrtvama genocida u Srebrenici, te poštovanje preživjelima i članovima porodica ubijenih. Danas, kada se u 12 sati oglase sirene u gradovima širom Federacije BiH, stanite i u tih 60 sekundi odajte počast bolu koji ne jenjava. A dolina bijelih nišana u Potočarima glasnija je od svake riječi.