"To koliko RS-u treba para - niko neće dati" - Cenić: Dodik ne može izvući pare od BRIKS-a!

Svetlana Cenić/Oslobođenje/
Svetlana Cenić: Niko neće dati tolike pare bez garancija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Redovna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će biti riječi i o Prijedlogu rebalansa budžeta Srpske za ovu godinu po hitnom postupku biće održana sutra. Predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić rekao je da će u srijedu početi 12. redovna, a ne, kako je ranije najavljivano, 14. posebna sjednica parlamenta.

Veći prihodi

On je naveo da će, osim Prijedloga rebalansa budžeta, biti razmatran Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju budžeta Republike Srpske, koji propisuje način izvršenja budžeta, odnosno rebalansa za 2024. godinu. Stevandić je najavio i da će na dnevnom redu ove sjednice, koja će početi u 10 časova, biti dvadeset tačaka koje se odnose i na rad Pravobranilaštva, banaka, kao i izvještaje o radu javnih institucija i zaduženjima.

Vlada Republike Srpske usvojila je na posebnoj sjednici po hitnom postupku Prijedlog rebalansa budžeta entiteta za ovu godinu, kojim je budžet uvećan za 75 miliona KM, odnosno na pet milijardi i 810 miliona KM. Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović podsjeća da je budžet RS-a u deficitu od korone, a da su predviđanja Vlade Republike Srpske da će budžet ponovo biti u suficitu 2026. godine.

- Prema budžetu za ovu godinu, bilo je planirano da ove godine budžet bude u deficitu 200 miliona KM. Prema rebalansu koji smo napravili i koji je realan, deficit će biti 106 miliona ili 94 miliona manji od projektovanog. Razlog za to je što su porasli prihodi, a rashodi su ostali na nivou koji su ostavljeni u budžetu, navela je Vidović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Vlada je usvojila, a NSRS treba da potvrdi

Ekonomista Svetlana Cenić smatra da je deficit Republike Srpske daleko veći od onog koji se prikazuje. To će se, dodaje ona, vidjeti kada se sumiraju rezultati krajem godine, jer se neke obaveze ne mogu beskonačno prenositi u narednu godinu.

- Kad su prihodi manji od rashoda, to je deficit. On se može pokriti samo iz viška narednog prihoda ili zaduživanjem. Očigledno je u pitanju pribegavanje zaduživanju, samo ne znam do kada. Republika Srpska se ne može zadužiti na vanjskom tržištu, ali može štampanjem hartija od vrednosti. Ali, pitanje je do kada može i to da radi, jer ne mogu banke večno kupovati hartije od vrijednosti da bi se RS čupao i nekako održavao tekuće obaveze, istakla je Cenić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Republika Srpska se ne može zadužiti na vanjskom tržištu, ali može štampanjem hartija od vrijednosti, kaže Cenić

Vlada Republike Srpske smanjila je rebalansom budžeta očekivani iznos zaduženja na inostranom tržištu u ovoj godini za 239,6 miliona maraka, te na taj način sada planira da se zaduži 571,2 miliona KM. Istovremeno, Vlada pojačava zaduživanje na domaćem tržištu kapitala. Primici od zaduživanja planirani rebalansom budžeta Republike Srpske za 2024. iznose 908,5 miliona KM i za 44 miliona su manji u odnosu na primitke planirane budžetom (952,5 miliona KM). U odnosu na budžet, primici od dugoročnog zaduživanja rebalansom su manji za 155,5 miliona i iznose 797 miliona maraka.

Ko je garant?

- Primici od dugoročnog zaduživanja na domaćem tržištu veći su za 84,1 milion KM i iznose 225,8 miliona KM, dok su primici od dugoročnog zaduživanja na inostranom tržištu niži za 239,6 miliona KM i iznose 571,2 miliona KM, navodi se u obrazloženju rebalansa.

- Dodik ne može izvući pare od BRIKS-a iako se tome nada. To koliko Republici Srpskoj treba para - to neće niko dati. Za tako velika zaduženja te ozbiljne zemlje traže državu kao garanta. Ne isključujem mogućnost da koalicioni partneri na državnom nivou neće izaći u susret Dodiku, pa dati garancije za takvo zaduživanje. Dodik i Zora Vidović su u koliziji s izjavama. Jedan dan govore da je sve stabilno, a drugi dan da nije sve kako treba, zaključila je Cenić.