Tegeltijine opasne tvrdnje: Demantovala ga "najjača" svjetska enciklopedija

Milan Tegeltija/
Stare tvrdnje srpskuh nacionalista
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Teorija po kojoj su Bošnjaci, odnosno sve osobe islamske vjeroispovjesti na ovim prostorima zapravo Srbi koji su prešli na islam u toku turskih osvajanja ovih prostora je jedna od najčešće korištenih opasnih teza koje "ispaljuju" srpski nacionalisti na ovim prostorima.Uprkos brojnim dokazima o postojanju bosanske nacije i prije dolaska Turaka na ove prostore, oni tu činjenicu uporno negiraju.

U tom duhu je bilo i "razmišljanje" nesuđenog konzula BiH u Rijeci Milana Tegeltije.

- Srpska greška nakon odlaska Turaka je bila odricanje od našeg naroda koji je za vrijeme Turaka prešao na islam. Moralo se raditi na reasimilaciji tih Srba čime bi se  spriječila redukcija nacije i spriječilo vještačko formiranje naroda kom je jedina odrednica to da su antipod Srba.

Nakon okončanja turske okupacije, morali smo prihvatiti realnost, prerasti stvorene antagonizme i odrediti se kao multi-religijska nacija. Umjesto toga, tadašnja religijska ksenofobičnost dovela je do formiranja našeg nacionalnog antipoda i redukcije nacije, objavio je Tegeltija.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U komentarima, nerijetko i vulgarnim, na ovu njegovu opanu tvrdnju, izdvaja se jedan. Korisnik društvene mreže X je prenio dio iz najpoznatije i najrelevantnije svjetske enciklopedije, Britannice, u kojem se govori kako su zapravo Turci naseljavali zapadne i sjeverne dijelove Bosne pravoslavnim stanovništvom, kojeg u tim dijelovima naše zemlje nije ni bilo prije dolaska Osmanlija.

- Da bi popunili nenaseljena područja sjeverne i zapadne Bosne, Osmanlije su podsticale migraciju velikog broja izdržljivih doseljenika sa vojnim vještinama iz Srbije i Hercegovine. Neki od ovih doseljenika bili su Vlasi, pripadnici predslovenskog balkanskog stanovništva koje je koristilo latinski jezik i specijaliziralo se za stočarstvo, uzgoj konja, trgovinu na velikim udaljenostima i ratovanje. Većina su bili pripadnici Srpske pravoslavne crkve. Prije osmanskog osvajanja, ta crkva je imala vrlo malo pripadnika u bosanskim zemljama izvan Hercegovine i istočnog pojasa doline Drine. Ne postoje pouzdani dokazi o bilo kakvoj pravoslavnoj crkvi u srednjoj, sjevernoj ili zapadnoj Bosni prije 1463. godine, piše u Britannici.