TE Tuzla odustaje od spaljivanja otpada nakon pritiska vijećnika: “Godinama nas truju bez filtera”

Od Bloka 7 Termoelektrane Tuzla vrlo je izvjesno neće biti ništa/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine saopćila je kako će obustaviti realizaciju razvojnog projekta probnog suspaljivanja alternativnog goriva SRF/RDF s ugljem u Termoelektrani "Tuzla", nakon što je Gradsko vijeće Tuzla održalo vanrednu sjednicu i zatražilo hitnu reakciju.

“Elektroprivreda BiH kao društveno odgovorna kompanija svoje poslovanje zasniva na dosljednom poštivanju važećih zakona, propisa i stavova lokalnih zajednica, kontinuiranom unapređenju ekoloških standarda i opredijeljenosti za transparentan dijalog i saradnju sa svim relevantnim akterima”, navodi se u njihovom saopćenju.

Vanredna sjednica Gradskog vijeća održana je zbog plana da se u TE Tuzla spali 100 tona alternativnog goriva, poznatog kao RDF. Vijećnici su upozorili da bi to moglo dovesti do ispuštanja kancerogenih materija u atmosferu iznad grada, koji je prema izvješću Svjetske zdravstvene organizacije već visoko zagađen i nikako nije pogodan za ovakva eksperimentalna spaljivanja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Vijećnici su se jutros okupili ispred Termoelektrane kako bi zatražili pismenu garanciju da neće doći do realizacije ovog plana. Istakli su da je lokalna zajednica bila potpuno isključena iz procesa donošenja odluka, što je dodatno povećalo nepovjerenje građana.

Vijećnica Dragana Berberović Gagro na vanrednoj sjednici iznijela je niz zabrinjavajućih informacija, među kojima i da je, kako je čula od predstavnika Termoelektrane, otpad za spaljivanje već kupljen.

“Da, ono za čega druge zemlje skupo plaćaju da se riješe, mi kupujemo za ‘eksperimente’! Još od 2019. godine za filtere je odobreno 50 miliona KM, ali do danas nisu nabavljeni – jer se tenderi obaraju žalbama. Znači, TE Tuzla nas godinama truje bez filtera, imamo crni snijeg, a sad još planiraju spaljivati plastični, tehnološki i medicinski otpad iako nemaju filtere”, izjavila je Berberović Gagro.

Dodala je kako je zbrinjavanje otpada postao “opasan biznis” te upozorila da BiH godišnje uveze na hiljade tona otpada za spaljivanje: “Druge države plaćaju ‘nekome’ usluge zbrinjavanja koje se vrši na štetu našeg zdravlja i interesa.”

Pritisak javnosti i vijećnika očito je urodio plodom, barem privremeno, jer je Elektroprivreda BiH poručila da će poštovati stav lokalne zajednice i stopirati planirani eksperiment. Ipak, građani i vijećnici ostaju na oprezu, upozoravajući da borba za čist zrak i zdrav okoliš u Tuzli još nije završena.