Tadić vrijeđao Ustavni sud BiH: Ima li "materijala" i za Tužilaštvo BiH?

Savjetnik predsjednika RS-a Ognjen Tadić otvoreno je putem društvenih mreža pozvao na kršenje odluke Ustavnog suda BiH u vezi sa isticanjem simbola drugih država, uz simbole tog entiteta.
Podsjećamo, Ustavni sud BiH je, odlučujući po apelaciji člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, donijelo je privremenu mjeru kojom je zabranilo isticanje simbola drugih država, zastave, grba i himne, iz simbole RS-a.
Međutim, Tadić je odlučio da on protumači ovu odluku. Pri tome je vrijeđao i omalovažavao najvišu pravosudnu instancu u BiH, nazivajući je "krnji Ustavni sud BiH".
- Nakon još jednog napada krnjeg Ustavnog suda BiH na ustavne poretke BiH i Republike Srpske, a putem protivustavnog osporavanja Zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Republike Srpske, treba konstatovati sljedeće:
1) Privremenom mjerom nije ukinuto pravo da se uz simbole Republike Srpske ističu i simboli drugih država (najvažnije je reći Srbije), jer je ono sadržano u članu 8. stav 1. i 2. osnovnog i važećeg teksta Zakona, koji nije osporavan.
2) Dodatni stav 3. Zakona, a u odnosu na koga je krnji Ustavni sud BiH donio privremenu mjeru, zapravo je samo naglašavao jedan krug država koje imaju veću bliskost sa Republikom Srpskom i njenim stanovnicima i u tom smislu je simboličkog karaktera (čak je napisan tako da se moglo tumačiti da smanjuje krug država čiji se simboli mogu isticati uz simbole Republike Srpske, jer stav 1. i 2. ne poznaju takva ograničenja).
3) Kao i do sada, u skladu sa članom 8. stav 1. i 2. Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, niko ko istakne simbole Srbije ili druge države ne može biti krivično odgovoran zbog neizvršavanja odluka krnjeg US BiH, objavio je Tadić na društvenoj mreži X.
Međurim, ako je suditi prema saopćenju koje je objavljeno nakon sjednice, Ustavni sud BiH je privremenom mjerom stavio van snage cijeli zakon, a ne samo njegove pojedine članove.
- Odlukom o privremenoj mjeri Ustavni sud je, između ostalog, privremeno stavio van pravne snage Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, navedeno je u saopćenju.
Također su i pojasnili zašto je donesena ovakva privremena mjera.
- Ustavni sud, ne prejudicirajući odluku o meritumu ovog zahtjeva za ocjenu ustavnosti, ukazuje da se omogućavanje isticanja simbola stranih država može tumačiti kao stvaranje pravnog okvira koji narušava suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine na jednom dijelu njene teritorije, što može imati dugoročne posljedice po ustavni poredak. U takvoj situaciji, isticanje simbola stranih država uz simbole entiteta, sa ili bez istaknutih simbola države Bosne i Hercegovine, može stvoriti privid nepostojanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti Bosne i Hercegovine. U tom pogledu, Ustavni sud naglašava da je u članu 6. Preambule Ustava Bosne i Hercegovine izražena opredijeljenost za „suverenitet, teritorijalni integritet i političku nezavisnost Bosne i Hercegovine u skladu s međunarodnim pravom“. Ustavni sud, stoga, smatra da postoje valjane sumnje da bi osporeni zakon mogao narušiti ustavni poredak i političku stabilnost Bosne i Hercegovine, što je u ovoj fazi dovoljno da se utvrdi postojanje „dokazive tvrdnje“ za mogućnost nastupanja neotklonjivih štetnih posljedica kao uvjeta da bi Ustavni sud usvojio zahtjev za privremenu mjeru.
Ustavni sud smatra da preduzimanje bilo kakvih radnji na osnovu osporenog zakona i prije odlučivanja o meritumu ovog predmeta može biti percipirano kao čin paralelne vanjske politike. Uslijed toga, moguće je nastupanje štetnih posljedica i u međunarodnim odnosima ako bi se u RS isticali ili koristili simboli stranih država u javnosti i na službenim dokumentima, i to van onoga što predstavlja službenu vanjsku politiku Bosne i Hercegovine. Osim toga, imajući u vidu prošlost u Bosni i Hercegovini, nesporno je da pitanje upotrebe simbola stranih država od entiteta RS predstavlja osjetljivo pitanje, zbog čega bi primjena takvog zakona potencijalno mogla izazvati političke napetosti unutar BiH i dodatno pogoršati odnose između entiteta i državnih institucija. U ovim okolnostima, Ustavni sud zaključuje da postoji hitnost koja opravdava donošenje privremene mjere, dodali su iz Ustavnog suda.
Na kraju se postavlja pitanje da li nakon ovakvog Tadićevog tumačenja ima "materijala" i za Tužilaštvo BiH, s obzirom da se ovakvo njegovo pojašnjenje možda može ocijeniti i kao poziv na kršenje odluka Ustavnog suda BiH.