Svetlana Cenić: Lider SNSD-a kupuje vrijeme i sklanja imovinu

Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine prošle je sedmice održao tematsku sjednicu - Izazovi i potencijali tržišta vrijednosnim papirima u FBiH. Na rad Komisije za vrijednosne papire smo upozoravali i ranije: riječ je o regulatoru koji je i kadija i sudija, a pritom je i progonitelj vlastitih članova. Dva pokušaja atentata na profesora Mateja Živkovića i dalje su u fazama istrage, a o tome u našem podcastu govori Svetlana Cenić, uvodničarka na sjednici Odbora, ekonomistica i vrsna analitičarka politike u ekonomiji.
Nakon tematske sjednice Cenić misli da se proces neće više zaustavljati, s obzirom na to da je i federalni ministar finansija upoznat sa svime. Na sjednici Odbora Cenić je ilustrirala da Republika Srpska ima daleko uređenije tržište kapitala.
Ne talasaj
- Još je tragičnija situacija ako se zna da nas rangiraju kao zadnje i predzadnje u jugoistočnoj Evropi. Onda je između FBiH i RS-a Federacija još gora. A KVP distrikta Brčko ne radi ništa i samo je poruka "ne talasaj". Slušala sam predsednika KVP-a FBiH kako govori da je loše stanje i da nemamo strategiju, evo već dve godine je prošlo mi tu strategiju ne vidimo. KVP RS-a je pratio Srbiju i Hrvatsku, pa su uneli neke inovacije. Članstvo i komisija su bili bolje postavljeni. Upravni sporovi nešto kraće traju u RS-u. U FBiH nenormalno dugo i to investitore obeshrabri, kaže Cenić.
Promjenom nadležnosti u samoj FBiH došli smo u situaciju da je KVP i kadija i sudija.
- Za sebe tvrde da su nezavisni, da dve trećine Parlamenta treba da izglasa sastav komisije i da nigde u okruženju nemate drugačije rešenje, što nije tačno. Argument KVP-a je bio da je većina sporova rešena u njihovu korist, što ja nisam videla. Ako smatraš da si u pravu, šta te boli da imaš još jednu instancu, ako za poreze imamo dve instance za žalbe, zašto i u ovom slučaju ne pružamo sigurnost investitorima, pita Cenić.
Ima li još negdje u svijetu da predsjednik najvažnijeg regulatornog tijela tržišta kapitala, a KVP to jeste, iz zatvora potpisuje odluke o plaći?
- Kod nas se svašta dešavalo. Nigde nema da predsednik jednog tela, komisije, imenuje ostale, a onda se oni dogovore da nekome ne isplate platu ili ga isključe iz sistema. Pojavio se zahtev za drugostepenim organima 2023. godine, kada su navodno pokrenuli veliku istragu i prijavili ogroman kriminal. Ne stoji ta priča, 2022. je Matej Živković upucan. Tada smo već pričali javno da mora postojati drugostepeni organ. Bilo je tu tuča i prebijanja. Nadam se da će pravosuđe reći svoju reč, mogla bih da spomenem neke druge kriminale koji se još vode i gde se spominje KVP. Ne pominjem ih, nego ostavljam da istražni organi utvrde sve do kraja, kaže Cenić.
Zakon o KVP-u je prilično kratak. Što se tiče izmjena, moguće ih je raditi do trećine zakona. Cenić tvrdi da je bitno uspostaviti drugostepeni organ, da KVP nekome preda izvještaje i da neko preispituje njen rad.
- Predložila bih da Ministarstvo finansija ima veću ulogu, da ako ništa drugo traže izveštaje svaka tri meseca, iako će reći da su iznad Ministarstva. Predložila sam da se pod hitno usaglase podzakonski akti sa zakonom, gde ima mnogo neusklađenosti. Komisija je sebi dala mnogo više podzakonskim aktima nego što to zakon predviđa. Onda bi njihova odgovornost trebala da bude još veća. Ta ovlaštenja su izašla mnogo van zakona i prave pravne konflikte, pojašnjava Cenić i dodaje da treba da čuvamo i fondove i društvo za upravljanje fondovima.
Nevjerovatno je da se niko i ne osvrće na činjenicu da je na Sarajevskoj berzi skoro pa normalno da promet bude nula KM. Druga činjenica je da se KVP prema jednom subjektu ponaša na jedan način, prema drugom na drugi.
- Očigledno je, ko bliže djevojci, njemu i djevojka. Izveštaj o radu KVP-a nije prošao u Parlamentu i niko se ne osvrće na to. Na to su i upućene primedbe, da se KVP ne odnosi prema svima isto. Ali, izgleda da to ništa ne znači, kaže Cenić i dodaje da jedan od najvećih privrednika u BiH mora da čeka 100 godina da razriješi probleme s KVP-om.
Slaže se da se ovdje radi o institucionalnoj korupciji.
- Ozakonjena je korupcija, kod nas kao da smo u zakone uveli "kod nas nema korupcije". Ko god spomene korupciju, taj je izdajnik i neprijatelj, ističe Cenić.
Od USKOK-a ne očekuje previše. Voljela bi da je neko ubijedi da su to nezavisni kadrovi.
- Nije to više kupi sudiju, nego dogovori sa tužiocem koji, ako loše postavi tužbu, sve pada. Nemam velika očekivanja, možda zbog godina iskustva, bilo je tu i poskoka i uskoka, a koga su poskoci ujedali i USKOK-a gleda... Onaj ko je formirao USKOK veoma je svestan toga gde je korupcija, gde su dilovi i gde da traži, a gde ne, ocjenjuje Cenić.
Kada je riječ o trenutnom političkom stanju u državi, Platformu za mir, stabilizaciju, evropsku budućnost i ekonomski napredak Bosne i Hercegovine potpisalo je deset partija. Cenić tvrdi da se, ipak, nećemo pomjeriti.
- U ovoj državi i dalje ključeve našeg političkog bivanja i opstanka drže Dragan Čović i Milorad Dodik. Dok god su ključevi u njihovim rukama, mogu potpisati šta hoće. Jedino što mogu je da prežive do idućih izbora. Oni Dodika kao hapse, a mole Boga da ga ne uhapse. Možda on neće moći da se kandiduje, ali će upravljati iz pozadine. Nema promene. Čović još nema ozbiljnu konkurenciju. On nikada neće reći ja ću da čuvam Dodika, neću platformu. Ta platforma će se razvlačiti. On će se odreći Dodika samo kada se njih dvojica dogovore. Njihovo vezivno tkivo je mnogo dublje, kaže Cenić i dodaje da i Čović ima svoje ruske interese.
Stanje na terenu je takvo da je Dodik u vrlo nepovoljnoj situaciji. Zove na pregovore, ko mu može otići?
- Mi se svi smejemo ovoj farsi od privođenja do pregovora, ali on kupuje vreme do sledećih izbora, da vidi šta će sa imovinom, kaže Cenić.
Navodno je Dodik poveo članove porodice u Rusiju kako bi rješavali papire. Cenić ističe da Dodik ima i u Budimpešti vilu, za koju se govori da je na prodaju.
- Treba pitati Viktora Orbana, od njega je tražio da se proširi, ali nije mogao, jer je zaštićeno područje. Možda ćemo jednog dana dobiti informaciju koliko imovine on ima. Ja samo znam koliko imam tužbi od njegovih mališana i porodice. Neće niko da izađe i kaže, a znaju, poručuje Cenić.
Rusi su pametniji
Evropska unija je uoči 9. maja bila prilično jasna. Boravak Dodika, Aleksandra Vučića i premijera Slovačke u Moskvi smatra se kao jasan stav.
- To za Vučića znači teret, ali kako je napravio blamažu u SAD-u, ostaje mu Putin. Rusija je daleko, ona ima svoje eksponente, čeprka lagano, ali dok bi došla do ovde, bila bi razvaljena na drugom kraju. Nisu glupa zemlja kao mi. Puštaju ove mališane i čeprkaju. Na toj proslavi Dana pobede nad fašizmom Željka Cvijanović i ostali sedeli su na mestima označenim sa "BiH". Ne smeta im. Kada sedite Putinu u krilu, može da stoji ne znam kakva zastavica iznad, govori Cenić.
Je li moguće da Dodik i Vučić u Putinovom krilu dobiju garanciju za opstanak na vlasti.
- Ne mogu. Rusija milosti nema, mangupi su veći od Dodika i njegove porodice. Šta rade oni koji su otišli tamo? Ovi hoće da pričaju i pokazuju pare, tamo to ne može, pa odjednom postaneš disident. Borac za ljudska prava, odgovara Cenić i dodaje kako je ne bi iznenadilo da se jednog dana probudi, a za ljudska prava u Rusiji se bore Dodik i njegova djeca.