Susret na Željezničkoj stanici: Stižu bukvalno iz cijelog svijeta...
U Oslobođenju je objavljen zanimljiv konkurs: izrada Idejnog rješenja izložbene postavke arhitektonskih ostvarenja arhitekata koji rade van Bosne i Hercegovine, a koji su pohađali Arhitektonski fakultet Univerziteta u Sarajevu. Izložbena postavka, radnog naslova d.i.a.spona, predviđena je u auli Željezničke stanice u Sarajevu.
Svi u Sarajevo
Iza konkursa je jaka ekipa - Arhitektonski fakultet, Asocijacija arhitekata, Lift - prostorne inicijative Sarajevo i Ćema d. o. o. Idejni tvorac i motorni pogon akcije je ugledni bosanskohercegovački arhitekt Hasan Ćemalović koji nam objašnjava da je izložba planirana za oktobar naredne godine, ali da se na njoj radi još od novembra 2023, a osim izložbe, planirane su radionice, promotivne kampanje i dvije knjige – “Put u arhitekturu” i “Zbornik radova”, koje će dokumentirati živote, rad i djela učesnika izložbe.
- Cilj je predstaviti dostignuća arhitekata obrazovanih u Sarajevu, ojačati veze među generacijama, promovirati razmjenu znanja među stručnjacima u Bosni i Hercegovini i svijetu, revitalizirati Željezničku stanicu kao kulturni spomenik i ojačati veze među mladim arhitektima širom svijeta, objašnjava Ćemalović.
Očekuje se više od šezdeset arhitekata čiji će najvažniji projekti – od skica i crteža do maketa i videoprezentacija, biti predstavljeni interaktivno. Uz Ćemalovića, kustoski tim čine još prof. dr. Aida Abadžić-Hodžić, akademik Amir Vuk, prof. dr. Nermina Zagora, prof. Ognjenka Finci, Senad Zaimović, prof. Stjepan Roš i Tanja Roš, d.i.a. Odabran je i Stručni savjet, a lista pozvanih je uistinu impozantna.
- Želja je zapravo predstaviti našu školu arhitekture i nije riječ isključivo o najznačajnijim radovima, možda je bolje reći da želimo pokazati najposebnija djela nastala tokom višedecenijskog rada u inostranstvu, kaže Ćemalović i objašnjava: “Sedamdeset pet godina postojanja Fakulteta znači isto toliko školovanih generacija iz kojih su pojedinci svoj stvaralački pečat ostavili u mnogim zemljama svijeta. Prvi put, kroz ovu izložbu, želimo ih okupiti na jednom mjestu, u impozantnom ambijentu Željezničke stanice, aktivirajući tako i njenu aulu, ali i otvoreni prostor trga kao jedne od značajnih otvorenih javnih površina grada Sarajeva”.
Pozvani arhitekti priznati su po svojim doprinosima globalnoj arhitekturi, pojedinačnim ostvarenjima visokog kvaliteta, izuzetnim karijerama, neki među njima su i članovi svjetski najpoznatijih akademija nauka i umjetnosti. U projektnoj brošuri pobrojani su abecednim redom, no mi ćemo ih locirati po zemljama u kojima žive i rade: Ademir Volić Kufi, Aida Bratović, Kenan Klico i Biljana Savić dolaze iz Londona, Nataša Lučić iz Glasgowa gdje živi i Branka Dimitrijević, koja ima i francusku adresu u Lionu, a iz Velike Britanije očekujemo još Dušana Savića, Sašu Kulidžana, Nermu Prnjavorac Cridge i Mirnu Pedalo.
Iz Osla će doputovati Adnan Harambašić, a iz norveškog Haldena Melisa Grozdanić. Alen Jašarević živi u Njemačkoj, kao i Armin Memić koji je stacioniran u Kölnu, a Ilija Vukorep u Kasselu.
Iz SAD-a stižu Alma i Milenko Simić, Branko Tadić, Neda Božović, Dan Damir Šehić, koji se skrasio u New Yorku, gdje su još i Jasminko Muftić i Jonus Ademović. Milan Malinović dolazi iz američkog Jascksonvilla, Vladimir Krstić iz Kansas Cityja, Darko Sefić iz Houstona, a Milada Pržulj iz Louisvillea, iz Kentuckyja. Silva Stojak će doputovati iz Charlottetowna, iz Kanade, odakle dolazi i Boran Hrelja, kao i Goran Tijanić, koji živi u Torontu, i Gordana Aškraba iz Vancouvera.
Boran Agošton će u Sarajevo iz Dubaija, Darko Glazer iz Katara, a u UAE je i Samra Jahić. Iz Pariza dolazi Boris Cindrić, a Branislav Kovačević i Alma Ćatović iz Moskve. Dragan David Stefanović ima dvije adrese - u Australiji i Sloveniji. I Željko Lončar stiže iz Australije, Duško Bogunović iz Aucklanda, s Novog Zelanda, a iz Nizozemske Elma Durmišević, odakle će doputovati i Edin Šehić, koji živi u Amsterdamu, kao i Sabina Tanović koja je u Delftu.
Selma Harrington dolazi iz Dablina. I Nihad Džido stiže iz Irske, Saša Levi pak iz Izraela, a Dragan Miladinović čak iz Kostarike. Branislav Nikolić će na put iz Johannesburga, iz Južne Afrike, a Lejla Muhasilović iz Manama, iz Bahreina.
Lidija Manuševa i Edgar Ferušić stižu iz Barcelone, a iz Španije još dolaze Ljilja i Dževad Murtić. Iz Švicarske stiže Nerma Prohić Wettingen, te Amela Jesenković-Obrenović, Aleksandra Nikolić i Meliha Konjičanin, sve tri iz Züricha. S italijanskog sjevera, iz Milana dolaze Zdravko Vuleta i Amra Salihbegović.
Dalila Zubčević, Mladen Jadrić, Nevil Binder, Semir Zubčević, Zlatan Tešić i Vedrana Perić stižu iz Beča, Ena Kukić i Dinko Jelačić iz Graza, Midhat Česović iz Neudorfa, a iz Austrije još dolazi i Emina Rakić. Srečko Kreitmayer dolazi iz Ljubljane, iz Slovenije, kao i Mirza Eminagić, a Boris Ilijanić će stići iz Herceg-Novog, iz Crne Gore.
Brojna ekipa dolazi iz Hrvatske: Davor Senečić iz Zagreba, Nikola Bašić i Ante Uglešić iz Zadra, Nina i Željko Katalinić iz Karlovca, Tihomil Kreitmayer iz Rijeke, Tisa Dodić iz Poreča, Leon Lulić iz Makarske i Vjekoslav Ivanišević. Svjetlana Medić i Faketa Kaić stižu iz Beograda, a iz Srbije još i Dragan Pećanac, Slavica Ferenc i Snežana Dopudj.
Nacionalni spomenik
Bukvalno iz cijelog svijeta stižu, dakle, arhitekte u Sarajevo, na Željezničku stanicu koja je zbog svoje izuzetne arhitektonske vrijednosti proglašena nacionalnim spomenikom. Izložba je i jedinstvena prilika za revitalizaciju ovog značajnog objekta, koji je u prilično lošem stanju. Stanica je sagrađena između 1947. i 1952. godine, originalni projekat potpisuju češki arhitekti Kohout, Prohaska i Hacar, no nakon Rezolucije Informbiroa i još važnijeg Titovog “ne” Staljinu, završena je pod vodstvom Bogdana Stojkova.
Izložba d.i.a.spona je ujedno i velika prilika da ovaj objekat i trg ispred njega dobiju novu priliku za život.