Suđenje pa sastanak sa koalicionim partnerima: Zastraši, popusti i nastavi da vladaš!
Danas se nastavlja suđenje Miloradu Dodiku pred Sudom BiH zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika. Nastavljaju se i politički razgovori čelnika stranaka koje čine koaliciju na državnom nivou. U oba slučaja postavlja se nekoliko pitanja po principu – šta bi bilo kad bi bilo. Prvo je šta ako Sud BiH donese pravosnažnu presudu koja bi značila da Dodik ide u zatvor i/ili da mu se zabranjuje političko djelovanje?! Postoje li dovoljno jaki unutrašnji, ali i međunarodni mehanizmi koji bi takvu presudu mogli provesti u djelo? Ako je suditi po stavovima, kako Dodika, tako i njegovih manje ili više odanih partnera, odgovor je - ne.
Plan B
- Pitanje je hoćemo li imati pravnu borbu ili ćemo imati neku drugu, samouvjereno je odgovorio Dodik još u februaru na pitanje šta ako mu bude zabranjeno političko djelovanje.
Nakon prošlosedmičnog dolaska u sudnicu, Dodik je poručio i da postoji plan B ukoliko bude osuđen. Mnogi su ostali zatečeni odgovorom, razmišljajući šta taj plan znači. No, kada je u februaru zaprijetio nekom drugom borbom, dao je i naznake kakva ona može biti.
- Svi su moji ovdje opredijeljeni da sutra, ako se to desi, moraćemo da kažemo – ne priznajemo Sud, Tužilaštvo, doviđenja, BiH, adio, objasnio je predsjednik RS-a.
Predsjednik Narodne skupštine po Ustavu RS-a mijenja entitetskog predsjednika kada je onemogućen da obavlja dužnost. Ipak, trenutni čelnik NSRS-a Nenad Stevandić jasan je da će “šta god da Sud BiH uradi, Dodik biti predsjednik RS-a”.
- Našli smo načine da ne budem ja, i ja neću. Ni silom, ni milom, ni na izborima – neću. Muka mi je od tih koji od toga prave kalkulaciju, istakao je Stevandić.
Tanja Topić, politička analitičarka, smatra da mehanizmi provedbe osuđujuće presude postoje, a da su prijetnje Dodika i njemu bliskih ljudi djelimično i rezultat straha.
- Što od presude koja bi mogla biti osuđujuća, ali isto tako i sopstvenog straha. S druge strane, prijetnje vode i zastrašivanju svih ostalih kako bi pomislili da je nemoguće, u ovoj konstelaciji političkih odnosa, provesti osuđujuću odluku, jer zna se ko je gospodar života i smrti u RS-u, navodi Topić.
Još jedno hipotetičko pitanje je i koja policijska struktura bi izvela Dodika iz Palate predsjednika u Banjaluci, bilo zbog zabrane djelovanja bilo da ga odvede na odsluženje zatvorske kazne. Od entitetskog MUP-a je to, posebno nakon što je za ministra unutrašnjih poslova postavljen Siniša Karan, gotovo nemoguće očekivati. Karanovo postavljenje i bukvalno brisanje sa političke scene njegovog prethodnika Dragana Lukača, koji je pred kraj mandata postao blizak s kim nije smio postati (CIA i SAD), bili su jasan signal da MUP neće tek tako predati Dodika ako do toga dođe.
- Ono što jeste i što će biti je da je MUP garant bezbjednosti predsjednika Republike. Štiti ga i čuva i štitit će ga i u buduće u svom punom ustavnom i zakonskom kapacitetu, poručio je Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova RS-a.
Ne čudi zato ni što je odjednom prvi čovjek SIPA Darko Ćulum postao Dodiku neprihvatljiv za novi mandat na čelu ove državne agencije.
Trgovina
Svakako, ne smije se zaboraviti ni mogućnost trgovine. Naime, već se špekulira kako je Dodik spreman na brojne ustupke, a po NSRS-u se, navodno, već govorka kako ni popuštanje po pitanju državne imovine nije više toliki bauk. Upravo zbog toga, današnji sastanak stranačkih čelnika, ali i budući sastanci, te odluke koje budu donosili Vijeće ministara i državni Parlament pokazat će je li Dodik našao plodno tlo na kojem bi mogao uzgojiti sebi odgovarajuću odluku u procesu pred Sudom BiH.