Stiže velika promjena: Prekršajni nalozi se više neće uručivati kao do sada

parking kazna neum/
Stižu nove odredbe
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dosadašnji način uručivanja kazni za nepropisno parkiranje putem kačenja na vozila ili dostave poštom bit će promijenjen, prema izmjenama i dopunama Zakona o prekršajima FBiH, koje će se uskoro razmatrati u oba doma Federalnog parlamenta, saznaje Fokus.

Predloženim izmjenama člana 56. zakona, praksa ostavljanja prekršajnih naloga na vidljivom mjestu na vozilu u potpunosti se ukida. Briše se formulacija koja dozvoljava pričvršćivanje naloga na vozilo, što znači da će policija prekršajne naloge dostavljati na druge načine.

Prema novim odredbama, kazne za nepropisno parkiranje i druge prekršaje moći će se uručivati isključivo lično ili putem pošte. Također, predložene izmjene uklanjaju pravilo prema kojem se smatralo da je dostava izvršena pet dana nakon što je rješenje predano na poštu. Rok od pet dana više neće postojati u novom članu 56. zakona.

Rok za uručivanje kopije rješenja o prekršaju okrivljenom i nadležnom organu, koji se obavlja lično ili putem pošte, prema izmjenama člana 75. produžava se s tri na pet dana od dana donošenja rješenja.

Izmjene u članu 97. predviđaju produženje roka za podnošenje zahtjeva za ponavljanje prekršajnog postupka. Novi rok iznosi tri godine, umjesto dosadašnjih šest mjeseci od dana pravomoćnosti rješenja o prekršaju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U obrazloženju se navodi da je Ustavni sud BiH ustanovio kako je dosadašnja praksa pričvršćivanja prekršajnog naloga na vozila narušavala Evropsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Ustavni sud je također utvrdio da je način dostavljanja prekršajnih naloga putem pošte, prema kojem se smatralo da je dostava izvršena nakon isteka pet radnih dana od predaje pošti, bio u suprotnosti s Evropskom konvencijom.

Obrazloženo je da je takvom praksom stvorena pravna fikcija prema kojoj se dostava smatrala urednom samo istekom roka od pet dana, bez obzira na to da li je rješenje o prekršaju zaista uručeno primatelju.