Šteta od poplava nije im bitna, ali budžetski novac jeste: Parlamentarci u džep stavljaju dodatnih 350 KM?
Dok neutješne porodice na poplavljenim područjima oplakuju najmilije i skupljaju snagu da nastave život dalje, pojedini vlastodršci koji bi trebali da im pomognu, saslušaju ih ili pokažu barem malo empatije, uglavnom to ne čine.
Statusna pitanja
Istina, izvršna vlast na svim nivoima izdvaja određena sredstva za sanaciju šteta, traže se načini da se na noge podigne privreda i ublaže ogromni gubici... A u međuvremenu, federalni parlamentarci u prvi plan stavljaju sebe i besramno se rasipaju budžetskim novcem.
Na sjednici Predstavničkog doma federalnog Parlamenta, koja je zakazana za 22. i 23. oktobar, na dnevnom redu nema ni riječi o posljedicama razornih poplava, planu pomoći građanima, ali i prijedlozima da se privredi olakša da prebrodi krizu. Dosadašnja praksa je pokazala da su se u sličnim situacijama na inicijative parlamentaraca naknadno u dnevni red uvrštavale određene tačke, pa nije isključeno da će tako biti i na narednoj sjednici.Ipak, zasad, to nije u fokusu parlamentaraca, ali jesu druge teme, one kojim bi da riješe svoja statusna pitanja i o kojima se, očito je, neodgodivo mora odlučivati. Evo o čemu je riječ. Rasim Smajlović (Narod i pravda), predsjednik Administrativne komisije Predstavničkog doma federalnog Parlamenta, zakazao je sjednicu ovog radnog tijela za 23. oktobar. Na dnevnom redu su samo tri tačke, među kojima je i ona koja se odnosi na odlučivanje o statusnim pitanjima zastupnika u Predstavničkom domu. Između ostalog, pripremaju se odluke za isplatu naknade za rad u pojedinim komisijama.
Prema podacima do kojih smo došli, već je utvrđena odluka o isplati naknade članovima Komisije za evropske integracije Doma naroda, kojom se odobrava isplata naknade po održanoj sjednici i prisustvu na sjednici u iznosu od 350 KM.
- U slučaju nedolaska na sjednicu, naknada se neće isplaćivati, a ako je održano više sjednica u jednom mjesecu, naknada će biti umanjena srazmjerno broju nedolazaka. Prema ovoj odluci, naknada će se isplaćivati za sedam članova spomenute komisije. I za održavanje samo jedne sjednice u mjesecu, pod uslovom da su svi članovi komisije prisutni, iz budžeta će im biti isplaćeno 2.450 KM. Osim toga, donesena je i odluka o isplati naknade članovima iz Doma naroda u parlamentarnoj komisiji zaduženoj za provođenje procedure imenovanja generalnog revizora i zamjenika generalnog revizora. Odlukom se odobrava članovima isplata naknade po održanoj sjednici, ali i samom prisustvu na sjednici u iznosu od 350 KM.
Broj nedolazaka
- Naknada će se isplaćivati samo u slučaju ako je u tom mjesecu održana sjednica komisije. U slučaju nedolaska na sjednicu naknada se neće isplaćivati, a ako je održano više sjednica u jednom mjesecu, naknada će biti umanjena srazmjerno broju nedolazaka. Pravo na naknadu imaju sljedeći članovi komisije iz Doma naroda: Amra Babić (Narod i pravda), Tomislav Mandić (HDZBiH) i Dragana Damjanović (Srpski nacionalni pokret FBiH), precizirano je u odluci.
Sada je, kako saznajemo, na potezu i Administrativna komisija Predstavničkog doma, koja treba da donese iste ovakve odluke.