State Department upozorava: Negiranje genocida, prijetnje smrću novinarima...

State Department je objavio Izvještaj o ljudskim pravima u 2023. godini. Skreću pažnju na ozbiljne probleme s nezavisnošću pravosuđa, na ograničenje slobode izražavanja i slobode medija, na usvajanje zakona koji kriminalizira klevetu, na ozbiljna i nerazumna ograničenja političkog učešća kandidata manjine, korupciju u vlasti...
Tužilaštvo proradilo
U dijelu koji se odnosi na Bosnu i Hercegovinu sigurno je da nisu mogli zaobići entitetskog vođu Milorada Dodika i njegovu, kako su je opisali, razornu i zapaljivu retoriku.
- Dodik svjesno koristi mržnju kako bi držao mobiliziranim biračko tijelo u RS-u, natjerao ga da mrzi sve druge i da njemu vjeruje kao svom zaštitniku, samo ne znam od čega. Ono što govori Dodik je krajnje opasno. Dobro što je State Department prepoznao retoriku jednog političara kao zapaljivu, ružnu i neprimjerenu razgovoru, jer Dodik i ne razgovara, on samo umije iskazivati mišljenje i stavove, kazala je Vildana Selimbegović, glavna urednica lista Oslobođenje, osvrćući se na važnost poštivanja zakona i sudskih presuda.
- A presude su jasne. Genocid u Srebrenici je počinjen. Svi oni, ne samo Dodik, koji su toliko drski da negiraju genocid trebaju odgovarati i to što prije, poručila je.
“Genocid, čuj genocid, kakav genocid, ne postoji genocid.” “Zakon kaže ići ćeš u zatvor. Evo, nek’ mene procesuiraju, ne znam šta vam više treba, dakle, nije bio genocid u Srebrenici.” “Mi ne želimo da sa Bošnjacima dijelimo vazduh, a kamoli druge vrijednosti.” Sve navedeno je, pogađate, izrekao Dodik.
I State Department je prepoznao ono o čemu je Oslobođenje pisalo više puta, da Tužilaštvo BiH prošle godine nije podiglo nijednu optužnicu za negiranje genocida. No, iz ovog tužilaštva su u ponedjeljak saopćili da je Sud BiH potvrdio optužnicu protiv Vojina Pavlovića, kojeg terete da je u Srebrenici i Bratuncu u vrijeme održavanja komemoracije 11. jula 2023. godine i ukopa žrtava genocida, kao predsjednik Upravnog odbora Udruženja Istočna alternativa Republike Srpske, svjesno i voljno odobravao izvršenje krivičnog djela negiranja genocida, ističući plakate na kojima se javno odobrava i pokušava opravdati zločin utvrđen pravomoćnim presudama MKSJ-a i Suda BiH. Protiv njega se vodi još jedan postupak i to zbog veličanja i podržavanja osuđenika za ratne zločine.
U Tužilaštvu BiH je, prema podacima koje su nam dostavili, od 2021. evidentirano oko 100 predmeta koji se odnose na izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti. U nekim predmetima su donesene naredbe o neprovođenju istrage, a neki su u fazi istrage ili prijave. Dodaju da su u proteklom periodu potvrđene optužnice u predmetima koji se odnose na vrijeđanje žrtava stradanja djece u Vitezu 1993, ali i u predmetu koji se odnosi na veličanje i podržavanje osobe osuđene u MKSJ-u za ratne zločine u Bratuncu.
Haranga na novinare
State Department je u izvještaju upozorio i na kontinuirano loš položaj medijskih radnika u BiH. Zastrašivanje, uznemiravanje, politički pritisci i prijetnje, uključujući prijetnje smrću, upućeni novinarima i medijskim kućama povećali su se. Među pomenutim novinarima koji su bili izloženi pritiscima je i urednik Kenan Ćosić, kojem su, kao i redakciji O kanala, upućene prijetnje smrću nakon emitovanja intervjua sa Borisom Malagurskim, rediteljem filma “Republika Srpska: Borba za slobodu”.
- Biti novinar danas je teško, možda i teže nego što je bilo u ratu. Pritisci svih mogućih struktura na medije su jako izraženi. Ono što je proživio naš kolega Ćosić je pretužni primjer harange proizvedene protiv čovjeka koji je pokušao i uspio da radi svoj posao časno, ljudski i profesionalno. Ako hoćete u ovoj zemlji da radite svoj posao, proći ćete kao Ćosić, zaključila je Selimbegović.