"Stanje je urgentno, potrebna je akcija OHR-a" - Državnu imovinu prisvaja ko stigne...

Kako u Bosni i Hercegovini još nije donesen državni zakon o imovini, vlasti, ali i pojedinci u oba bh. entiteta to koriste i prisvajaju je iako je državna imovina pod zabranom raspolaganja još od 2005. godine. Tada je bivši visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown nametnuo Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom.
Provjere u evidencijama
Ova zabrana je na snazi dok Parlamentarna skupština BiH ne donese novo rješenje. A dok se to ne desi, svako malo ispliva novi slučaj prisvajanja državne imovine. Naime, Oslobođenje je došlo do informacija da je bivši generalni sekretar SDA Amir Zukić, koji ima privatno imanje kod Visokog, ogradio dio šume i praktično prisvojio državnu imovinu. Saznajemo i to da je šumarski inspektor po saznanjima o navedenom izlazio na teren i sačinio izvještaj.
Kako bismo provjerili tačnost ovih informacija, kontaktirali smo Upravu za inspekcijske poslove Zeničko-dobojskog kantona, gdje nam je nekoliko sagovornika nezvanično potvrdilo da im je ovaj slučaj poznat. No, zvanične potvrde nema.
- Kroz naše evidencije, jer smo vršili provjere vezano za rad šumarske inspekcije, kad je riječ o gospodinu Zukiću, nema otvorenih predmeta. Moram naglasiti, međutim, da imamo i na drugim mjestima šumarskih inspektora, da smo disperzovani i nismo samo u Zenici. Iz razgovora sa kolegama sam saznao da nema otvorenih upravnih postupaka kad je riječ o Zukiću, rekao je za Oslobođenje Besim Spahić, direktor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.
Osim ovog slučaja, podsjećamo da je Pravobranilaštvo BiH pokrenulo upravni spor protiv Vlade FBiH, osporavajući odluke koje se odnose na šumsko zemljište u Varešu, a koje je dato na raspolaganje kompaniji Adriatic Metals. Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Kemal Ademović (NiP) uputio je Ustavnom sudu BiH zahtjev koji se odnosi na ocjenu ustavnosti Odluke o promjeni namjene šumskog zemljišta i privremenom korištenju šumskog zemljišta u druge namjene Vlade FBiH, budući da krši Ustav BiH, jer uzurpira isključivu nadležnost PSBiH da reguliše pitanje državne imovine, uključujući i šume i šumsko zemljište, te omogućava raspolaganje, odnosno prenamjenu šumskog zemljišta bez saglasnosti vlasnika - države.
I državni zastupnici iz SDA, DF-a i NES-a predali su apelaciju Ustavnom sudu povodom rješavanja spora s RS-om koji se tiče državnog zemljišta na Jahorini. U dokumentu koji je upućen Ustavnom sudu, zastupnici su dostavili zahtjev za rješavanje spora s RS-om i Vladom RS-a.
Obaveza entiteta
- Spor je prouzrokovan kršenjem ustavnopravnih nadležnosti BiH i obaveza entiteta da ih ispunjavaju, i to donošenjem Odluke o načinu i uslovima prodaje nepokretnosti u svojini RS-a koje se nalaze u okviru posebnog područja Jahorina javnim nadmetanjem. Navedenom odlukom je raspolagano dijelom državne imovine, koja se odnosi uglavnom na šumsko zemljište, a čije je raspolaganje u isključivoj nadležnosti BiH, istaknuto je. Naime, Vlada RS-a je za 41,1 milion KM prodala 56.405 kvadratnih metara zemlje pod šumom na Jahorini preduzeću Drvo export iz Teslića, koje je u vlasništvu odbornika SNSD-a Srđana Klječanina Rufija.
Doc. dr. Ismet Velić, advokat i bivši državni pravobranilac, kaže za Oslobođenje da brojni konkretni slučajevi ataka na državnu imovinu govore, zapravo, o stanju u kojem se nalazi kako država u pogledu ovlaštenja konkretnih radnji koje poduzimaju institucije, tako i sama imovina.
- Već duži period na prostoru RS-a intenzivira se narušavanje propisa, prava države, dakle ataci na državnu imovinu. Stanje je poprilično urgentno i nezadovoljavajuće, što ukazuje na evidentnu potrebu da se bez odgađanja poduzimaju mjere da bi ovaj problem bio riješen i da bi daljnja uzurpacija državne imovine bila onemogućena, a stanje sanirano, ističe dr. Velić.
On kaže da nema druge mogućnosti nego da u okviru ovlaštenja koje imaju Pravobranilaštvo BiH, državno Tužilaštvo i druge nadležne institucije, određeni broj ministarstava i inspekcijske službe poduzimaju sve da bi se onemogućilo uzurpiranje državne imovine.
- Generalno rješenje je donošenje zakona o državnoj imovini u Parlamentarnoj skupštini BiH kojim bi se ova pitanja adekvatno uredila u smislu regulisanja statusa, prava i obaveza, te načina raspolaganja i svega što je za ovu kategoriju imovine bitno, da bi konačno bila dovedena u stanje koje može biti prihvatljivo i normalno. Ako tih akcija nema, a očito nema, potrebna je akcija OHR-a koji ovdje ima konkretna ovlaštenja i obaveze, naglašava dr. Velić.