Šta stoji iza prijedloga rebalansa budžeta u RS-u: Dodik traži dodatnih 40 miliona KM za lobiranje

Sjednica NSRS-a: Cijeđenje suve drenovine
Prijedlog rebalansa budžeta Republike Srpske za ovu godinu iznosi šest milijardi i 490 miliona KM i viši je za 420 miliona ili 6,9 odsto u odnosu na usvojeni budžet. Ministar finansija RS-a Zora Vidović kazala je da će do kraja ove godine biti predložen još jedan rebalans, a da će od avgusta biti povećane penzije, borački dodatak i invalidnine.
Serdarov i Slovenci
- Projekcije ukupnih budžetskih prihoda i primitaka za nefinansijsku imovinu u rebalansu iznose pet milijardi i 409 miliona KM, što je uvećanje od 323,1 milion KM. Poreski prihodi iznose četiri milijarde i 979 miliona KM, što je više za 248,3 miliona KM. Prihodi po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje biće ostvareni u iznosu milijardu i 772 miliona KM, kazala je Vidović.
Šef Kluba poslanika Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović rekao je da je Vidović “finansijski genije” tokom rasprave o rebalansu budžeta u Narodnoj skupštini Republike Srpske. On je dodao da vlast u RS-u pravi partijsku i policijsku državu u kojoj se smanjuju plate vatrogascima i u kojoj se masakrira zdravstvo.
- Samo cijedite suvu drenovinu. Gdje god vidite malo para u privredi, skačete ljudima za vrat i pišete im kazne da biste ih uništili. Koliko ste dali novaca Rodu Blagojeviću koji nije znao da je Srbin devedesetih godina? Plaćate čovjeka koji se zalagao za kopnenu intervenciju i koji je Srbe nazivao najpogrdnijim imenima. I sad ste mu dali milion dolara, rekao je Vukanović.
Šef Kluba PDP-a Igor Crnadak rekao je da je transparentnost najveći problem budžeta. Dodao je da Vlada RS-a krije ama baš sve - od koga uzima pare, po kojoj kamatnoj stopi i za šta.
- Svake godine plaćamo oko 30 miliona za kamate. Ko su povjerioci RS-a? Mi to moramo da znamo. Ne znamo zašto su avioni Vlade RS-a letjeli u London svaki čas između 2021. i 2023. godine. U raspravama oko rebalansa često smo postavljali pitanje o 60 miliona maraka koji su trebali biti uplaćeni Rašidu Serdarovu, ali mi zapravo ne znamo kome je taj novac isplaćen, kazao je Crnadak.
Istakao je da građani Republike Srpske ne znaju kome je isplaćeno 20 miliona KM za proviziju pri zaduživanju. U rebalansu, dodaje, nije predviđen iznos za plaćanje duga Viaductu. Niko se, kaže Crnadak, “nije počešao” zbog toga što je dug Slovencima narastao na 120 miliona KM i što svakog dana raste za 18.000 maraka.
U rebalansu budžeta RS-a se nalaze i sredstva za lobiranje, za predstavništva RS-a u inostranstvu, koja bi trebala biti uvećana za više od 40 miliona KM. Poslanik PDP-a Bojan Kresojević kaže da je to neodgovorno ponašanje vlasti, jer je politika SNSD-a poznata po - izolaciji.
- Vlada RS-a koja je nedavno poručila da su ministri EU nepoželjni u Republici Srpskoj sada planira 45 miliona KM za lobiranje. Ta sredstva nikada nisu bila planirana u tom iznosu otkako postoji to resorno ministarstvo. Politika SNSD-a je takva da oni lobiraju samo kada ocijene da politika u EU i svijetu ne doprinosi njihovom opstanku, rekao je Kresojević.
Loša pozicija
Na dnevnom redu juče je bio i Prijedlog zakona o policiji i unutrašnjim poslovima po hitnom postupku, kojim se predviđa uvođenje pomoćnog sastava policije RS-a. Poslanik SNSD-a Mladen Ilić izjavio je da bi pomoćni sastav policije trebalo da ima kapacitet od oko 1.000 ljudi koji će morati da ispune sve zakonske uslove da bi bili angažovani.
Šef Kluba SDS-a Ognjen Bodiroga smatra da nije povoljan politički momenat za usvajanje ovakvog akta, te da se time Republika Srpska dovodi u lošu poziciju. On je rekao da bi, ako već ima novca za rezervni sastav policije, prvo trebalo obezbijediti sredstva za rješavanje brojnih boračkih, socijalnih i drugih problema.