Šta se dešavalo iza zatvorenih vrata u New Yorku: Rusija sve usamljenija u odbrani Dodika

vijeće sigurnosti un-a/
Podrška jedinstvenoj BiH
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Vijeće sigurnosti UN-a je iza zatvorenih vrata, u petak, na inicijativu Slovenije, u dogovoru s drugim članicama Vijeća sigurnosti iz Evrope, održala nove konsultacije o stanju u Bosni i Hercegovini. Naša je zemlja je i prije 15 dana - na zatvorenim konsultacijama - dobila jasnu podršku, koja je ovaj put bila još jača i izraženija jer Rusija, naime, ostaje sve usamljenija u odbrani neodbranjivog, prije svega Dodikovih napada na mir i Dayton, kao i OHR-a.

O BiH se ovaj put razgovaralo pod tačkom Any other business (AOB). Slovenija je zatražila da članicama Vijeća brifing podnese predstavnica odjela UN-a za politička i pitanja izgradnje mira, američka diplomatkinja Rosemary DiCarlo, no kako je ambasadorica DiCarlo u Bruxellesu s Antoniom Guteresom, pomoćnik Generalnog sekretara UN-a Miroslav Jenca je brifovao prisutne, iznoseći aktuelna dešavanja i pojedinačne radnje vrha Republike Srpske, nabrajajući sve zakone koji su nedavno usvojeni, posebno naglašavajući elemente nacrta Ustava RS-a sa pravom na otcjepljenje i mogućnošću ujedinjenja sa Srbijom.

Povećane tenzije zbog ovih akcija, koje rizikuju potkopavanje sposobnosti državnih institucija da efikasno upravljaju su rezultirale povećanim prisustvom vojnika EUFOR Althea sa ciljem podrške miru i stabilnosti, naglasio je, a kao zajednički zaključak može se formulirati stav da članstvo naše zemlje u Evropskoj uniji ostaje ključni cilj. Vrijeme je da se ojačaju institucije i nadogradi 30 godina mira u zemlji.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prokužen Dodik

- Pokazalo se izuzetno korisno što smo u zadnjih dvadesetak dana dograđiivali Non Paper o Dodikovoj secesiji i dijelili takve stavove u direktnim kontaktima sa ključnim faktorima u UN-u, potvrdio je naš ambasador u UN-u dr. Zlatko Lagumdžija, koji je i ranije upozoravao, od dolaska na dužnost u New York, da se intenziviraju napori osovine Moskva - Beograd - Banja Luka na rušenju ustavnog poretka i Mirovnog sporazuma kroz secesiju dijela zemlje.

- Sad je svima postalo jasno da su nastojanja rušenja institucije OHR- a i Ustavnog suda bili isključivo u funkciji Dodikove države na dijelu Bosne i Hercegovine, što je uostalom i ozvaničeno prošlog ljeta na Svespskom saboru, kaže dr. Lagumdžija ističući koliko je važna institucionalna koordinacija koju je vodio dr. Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH, skupa sa kolegom iz Predjsedništva Željkom Komšićem i našim ministrom vanjskih poslova Dinom Konakovicem, te ambasadorskom mrežom.

- To je zaista dalo rezultat u posljednje dvije sedmice, konstatira dr. Lagumdžija, koji skup u New Yorku opisuje kao evidentno slabljenje pozicije koju je Ruska Federacija zagovarala među nekim tada još neodlučnim članicama Savjeta sigurnosti.

Iako je tada, uostalom, ruski ambasador dramatično najavljivao Dodikov odlazak u Moskvu, na sastanak sa Putinom, u petak nije ni objasnio šta se to desilo pa je i sastanak propao.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ruska Federacija je i ovaj put krivila visokog predstavnika Christiana Schmidta za složenu i ozbiljnu situaciju, navodeći da je "trenutna situacija posljedica postupaka OHR-a", ističući već poznate stavove kako je korištenje bonskih ovlasti osnovni uzrok nedavnih događaja, te naravno naglašavajući da je ovo najopasnije vrijeme nakon Daytona, saznaje Oslobođenje. No, izgleda je upravo ova nekritička podrška vrhu RS-a, posebno priča o tome kako su lideri RS-a u opasnosti od hapšenja i politički motivisanog krivičnog gonjenja, za šta su pored OHR-a optužili i zapadne zemlje, izazvalo dodatnu izolaciju ovakvih ruskih stavova. Naime, svjesnim prenebregavanjem opasnosti za mir - na koji Dodik juriša dosta dugo - ostavilo je neuvjerljiv dojam na druge zemlje, kojima je očito jasno šta se dešava.

Otuda i znatno jače, usaglašenije i ujedinjene poruke većine članica Vijeća u pogledu podrške Daytonu, teritorijalnom integritetu, suverenitetu i nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Sve zemlje su se složile da treba obratiti pažnju na dešavanja u BiH.

Izražena je ozbiljna zabrinutost da situacija predstavlja opasnost da se uništi ono što je učinjeno u proteklih 30 godina, data je podrška ustavnom okviru i principima Daytona.

- Mnogi sada bolje razumiju šta RS radi, kako pokreće jednostrane akcije koje su protiv ustavnog poretka i Daytona. Sve u svemu, konstruktivnija atmosfera sastanka, a pozitivnim je ocijenjeno to što su evropske zemlje preuzele inicijativu i pokrenule ovo pitanje. Naglašeno je da je važno da Vijeće bude informisano o situaciji u razvoju i da je pažljivo prati, konstatira dr. Lagumdžija, ne krijući zahvalnost zemljama koje su čvrsto, jasno i glasno stale uz BiH i njezine institucije.

Prijatelji BiH

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kako saznajemo, Slovenija je nedavne akcije RS-a prepoznala kao namjeru stvaranja paralelnog pravnog i institucionalnog okvira i najoštrije osudila sve radnje koje predstavljaju ili bi mogle predstavljati ozbiljnu prijetnju ustavnom poretku i teritorijalnom integritetu BiH. No, snažnu podršku Dejtonskom mirovnom sporazumu kao temelju stabilnosti i suvereniteta, uz naglašenu budućnost BiH u EU, dale su Danska, Grčka, Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države.

Ujedinjeno Kraljevstvo je posebno naglasilo podršku OHR-u i visokom predstavniku, kao i Francuska i Danska, a SAD su ponovile svoj stav, protiveći se akcijama koje potkopavaju Dayton, vladavinu prava, te izrazile snažnu podršku EUFOR-u Althea, uz napomenu da pomno prate razvoj događaja sa svojim međunarodnim partnerima. Francuska je također naglasila podršku EUFOR-u Althea, ističući i podatak da je situacija u BiH i dalje stabilna.

Gvajana, Alžir, Sijera Leone, Republika Koreja, Somalija i Panama su imale znatno jasnije stavove od onih prije 15 dana, očito se u međuvremenu informirajući o stvarnim uzrocima krize i napadačima na mir u ovom dijelu svijeta. Otuda i zalaganje za poštovanje vladavine prava, Ustava BiH i Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i neskrivena podrška teritorijalnom integritetu i suverenitetu Bosne i Hercegovine.

Pakistan je također snažno stao uz BiH, izražavajući svoju podršku jedinstvu, teritorijalnom integritetu, suverenitetu i političkoj nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Naglasili su da je vladavina institucija, uključujući i pravosudni sistem, interna stvar države BiH i da se treba u potpunosti poštovati. Ova zemlja smatra žalosnom secesionističku retoriku i najnovije postupke vlasti RS-a koji potkopavaju ustavni okvir BiH, a podsjetili su i na srdačne odnose sa BiH, uz snažne veze među narodima, u potpunosti podržavajući težnje naroda BiH za trajnim mirom, prosperitetom i boljom budućnošću.

- Ulazimo u vrijeme raspleta. Posljednjih mjesec dana je došlo do onoga što se ozbiljno spremalo godinama, a zvanišno obznanjeno prošlog ljeta na Svesrspskom saboru. Vjerujem da je došlo vrijeme da Dodik i njegovi maratonci trče posljednji krug, kaže dr. Lagumdžija.