Šta se dešava na Jahorini: Novi objekti ne mogu na mrežu, hoće li sve "poklopiti" mrak

Na Jahorini se posljednjih sedam godina ubrzano gradi, što iziskuje i prateću infrastrukturu. Elektromreža je preopterećena, pa je gradnja novog dalekovoda i trafostanice prioritet za normalan život na ovoj planini.
- Mi nemamo odakle priključiti sve te izvore na mrežu, a dogovor već postoji iz 2019. godine da Elektroprenos uđe u izgradnju trafostanice 110 kilovata na Jahorini i dalekovoda koji bi negdje iz Podgraba bio izgrađen prema Jahorini, kaže nam direktor Elektrodistribucije Pale Aco Stanišić.
Rupe u zakonu
Izgradnjom dalekovoda Jahorina bi dobila još jedno napajanje, no zbog korone, potom inflacije, Elekroprenos nije uspio završiti posao. Stanišić navodi da ima informacije o tome da neke firme koriste manjkavosti Zakona o javnim nabavkama BiH.
- Štaviše, da je to vezano za par firmi koje su koristile određene propuste u Zakonu o javnim nabavkama, odugovlačile su procese i tako su nas dovele u ozbiljnu fazu, da mi ulazimo u stadij kada nećemo moći neke objekte pustiti na mrežu, ističe Stanišić.
Iz Elektroprenosa kažu da su uradili sve što je njihova nadležnost. Najnovija informacija je da je kompanija Elektroprenos BiH kupila zemljište na kome će biti izgrađena 110 kv trafostanica Jahorina, provedena je javna nabavka i izabran najpovoljniji ponuđač za izgradnju priključnog dalekovoda. No, kako su sve dostavljene ponude za izgradnju transformatorske stanice bile veće od planiranih i odobrenih sredstava, ići će se u novi postupak.
- Moramo ponoviti postupak, jer u međuvremenu dolazi do toga da se na tržištu cijene materijala promijene, pa moramo povećati ta sredstva. Mi obezbijedimo i ta dodatna sredstva, ne postoji nikakav problem što se tiče novca, ali treba naći rješenje, recimo da se takvi slučajevi izuzmu iz sistema javnih nabavki, govori nam Jovana Mirković, portparol Elektroprenosa BiH.
Da do zloupotreba u procesu javnih nabavki može doći, znaju najbolje u Transparency Internationalu BiH.
- Ponuđači mogu izjavljivati žalbe i tako namjerno odgađati postupak javne nabavke. Ipak, ako ugovorni organ dobro uradi kvalifikacione uslove i tendersku dokumentaciju, time smanjuje mogućnost žalbi koje mogu dugo da odgađaju postupke, ističe Damjan Ožegović iz TIBiH.
Dodaje kako sama mogućnost konstantnih probijanja rokova, žalbi osnovanih i neosnovanih, te procedure u Uredu za žalbe ostavljaju mogućnost odgađanja ili postupke vraćaju na početak. Predsjedavajući Ustavnopravne komisije PD-a PSBiH Albin Muslić i sam smatra da je Zakon o javnim nabavkama potrebno mijenjati i da će to aktuelizirati u narednim mjesecima.
Cjelovit razvoj
- Prijedlog zakona, odnosno izmjene može podnijeti zastupnik, komisije Doma, zajedničke komisije, Dom naroda, kao i Predsjedništvo i Vijeće ministara u okviru svojih nadležnosti. I građani su ti koji mogu podnijeti inicijativu za izmjene zakona, podsjeća Muslić.
I direktor Olimpijskog centra Jahorina smatra da je za urbanistički razvoj ove planine potrebna prateća infrastruktura.
- Ako se gradnja nastavi intenzivnim tempom, od suštinske je važnosti da pratilac razvoja bude celokupna infrastruktura, obuhvatajući struju, vodu, kanalizaciju i ostale ključne resurse. Da bismo se suočili s ovim izazovima, zalagali smo se za ograničavanje i unificiranje izgradnje. Ovakav pristup obezbeđuje celovit razvoj i smanjuje rizik od neusklađenosti između rasta turizma i prateće infrastrukture, poručuje Dejan Ljevnaić.