Šta je članstvo u EU donijelo Hrvatskoj: Bosnu i Hercegovinu čeka još mnogo posla

Koliko je daleko Evropa?/
Koliko je daleko Evropa?/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sredina je decembra, a pred Bosnom i Hercegovinom ostalo je još mnogo posla kako bi se vratila na evropsku brzu stazu. Vijeće ministara BiH naredne sedmice će treći put pokušati održati sjednicu na čijem dnevnom redu se nalaze i dva važna evropska zakona – o zaštiti ličnih podataka i graničnoj kontroli.

Usvajanjem evropskih zakona otvorio bi se put za prvu Međuvladinu konferenciju EU sa BiH. Za blokade nema mjesta. A nemamo ni vremena. Pristupni pregovori donose niz izazova. U organizaciji Ministarstva vanjskih i evropskih poslova Hrvatske i Direkcije za evropske integracije BiH, novinari iz naše zemlje boravili su u Zagrebu i učili vrijedne lekcije o prednostima članstva u Uniji.

- Hrvatska je, o tome sam pričala tijekom predavanja, tijekom pregovora ostvarila potpunu transformaciju društva, u gospodarskom, političkom, stručnom smislu, te u smislu znanja o svim procesima, istakla je Dubravka Kobaš Lučić, načelnica sektora za Coreper II u Upravi za Evropu.

U toku prvih deset godina članstva, Hrvatska je na raspolaganju imala 25 milijardi eura. A korist od članstva u EU leži i u tome što se postaje dijelom kluba najrazvijenijih, a ostvaruje se i prilika za odlučivanje politikama i propisima koji utječu na pola milijarde ljudi. A uspjeh zavisi od dobrih temelja.

- Mi smo imali izvrsnog glavnog pregovarača i on je sigurno ključ našeg uspjeha, ali svaka država treba odabrati svoj model. Ono što je bitno u tom modelu, da li je jedan ili ih je više, to ćete vi najbolje znati koje je najbolje rješenje za vas, bitno je da imate iznimnu posvećenost, da svi žele istinski ulazak u EU i spremni su se reformirati zbog tog ulaska u EU, da imate jasnu struktura pregovora, tu vam uvijek možemo mi pomoći, inkluzivnost, uključivanje stručnjaka i da imate jasne procese odlučivanja unutar tog sustava, istakla je načelnica Sektora.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Potpuna predanost i iskrenost mora biti prisutna. A za Hrvatsku najveći izazov je predstavljalo poglavlje 23 koje se odnosi na pravosuđe i osnovna prava. Izazovno je bilo i poglavlje 8 posebno u segmentu tržišnog natjecanja, te poglavlje koje se odnosi na zaštitu okoliša. Ali, prednosti članstva su velike.

- Hrvatska je među zemljama članicama koja je ostvarila, kumulativno gledano, gotovo pa vrlo visoke stope rasta, među najvećima u EU i one su doprinijele tome da je Hrvatska danas došla do 75 posto prosjeka EU i vrlo vjerovatno će se tim putem i nastaviti. Kod ulaska u EU bili smo na oko 60 posto prosjeka razvijenosti EU, objasnio je dr. Jakša Puljiz, voditelj Odjela za evropske politike Instituta za razvoj i međunarodne odnose.

Ključno je i dalje raditi na poboljšanju životnog standarda građana. Veliki problem i dalje predstavlja konstantno iseljavanje građana iz Hrvatske.

- Za vlasti u Hrvatskoj će i dalje biti veliki izazov provedba brojnih reformi. Dio tih reformi se trenutno provodi u okviru Plana za oporavak i otpornost, istakao je dr. Puljiz.

Deset godina članstva u EU, Hrvatskoj je donijelo pozitivne rezultate. Ali i nakon decenije, naši susjedi i dalje moraju raditi, ispunjavati reforme i napredovati. Težak put očekuje Bosnu i Hercegovinu. Na putu ka EU imamo podršku koja je itekako važna. No, ključ uspjeha leži u nama i našim političarima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Priča Matee Jerković.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/XKMHuc7rRLM?si=ERgmrIJEb8W8Z6ln" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen></iframe>