Srebrenica je podsjetnik posljedica koje mogu izazvati mržnja, podjele i neuspjeh da se civili zaštite

Rosmary Di Carlo, pomoćnica Generalnog sekretara UN za politička i mirovna pitanja/ Screenshot
Dok obilježavamo Međunarodni dan Srebreničkog genocida stojimo uz ubijene i preživjele. Genocid u Srebrenici i dalje je jedno od najtamnjih poglavlja u evropskoj historiji. Podsjetnik posljedica koje mogu izazvati mržnja, podjela i neuspjeh da se civili zaštite, istakla je Rosmary Di Carlo, pomoćnica Generalnog sekretara UN za politička i mirovna pitanja na komemoraciji u Potočarima.
- Bol Srebrenice se i dalje osjeća, naglasila je Di Carlo.
Negiranje genocida nanosi bol porodicama žrtava. naglasila je.
- Obnova povjerenja je dugačak put, put koji počinje sjećanjem, kazala je te pozvala sve političke lidere da se iskoriste ovaj trenutak kako bi se suočili sa naslijeđem prošlosti kroz dijalog, odgovornost i posvećenost stvaranju okruženja poštovanja i inkluzije čime će se postaviti temelji za stabilnu i demokratsko društvo za sve u ovoj prekrasnoj zemlji.
UN ostaju nepokolebljive u podršci narodima u BiH i njihovim naporima da izgrade mirno pravdenpo i inkluzivno društvo.
Naslijeđe Srebrenice mora biti svijet koji nikada neće ustukniti pred zločinima, zaključila je.
Danas će biti obavljena i dženaza, te ukop posmrtnih ostataka žrtava koje su do sada identifikovane i za koje su porodice dale saglasnost za ukop. Sedam duša će danas naći smiraj u Potočarima: Senajid (Husein) Avdić (1976), Hariz (Ramiz) Mujić (1976), Fata (Huso) Bektić (1928), Hasib (Adem) Omerović (1961), Sejdalija (Alija) Alić (1961), Rifet (Mustafa) Gabeljić (1964) i Amir (Ibrahim) Mujčić (1964).