Srbijanski književnik koji je podržavao Šešelja dobio državljanstvo BiH

Blagoje Baković dobio državljanstvo BiH/Oslobođenje
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine dodijelilo je Blagoju Bakoviću državljanstvo na njegov zahtjev, a preporuku je dala Vlada Republike Srpske piše Detektor.ba.
Državljanstvo je dobio kao osoba od naročite koristi za BiH iz oblasti kulture, pokazale su informacije iz Ministarstva civilnih poslova u koje je Detektor imao uvid.
Blagoje Baković je autor više od 50 knjiga i njegova poezija je osvojila brojne nagrade, među kojima su i neke dodijeljene u Rusiji.
Navodi se da ono što nije navedeno u njegovom umjetničkom opusu jeste podrška Vojislavu Šešelju tokom skupova koje je organizirala Srpska radikalna stranka 2013. i 2014. godine u Novom Sadu, dok je Šešelj boravio u pritvoru Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu.
Podsjećamo, na jednom skupu podrške Šešelju, pod nazivom "Sloboda Šešelju", Baković je recitovao nekolicinu svojih pjesama koje je posvetio ovom ratnom zločincu. Nedugo nakon, Baković je izjavio da je Šešelj “sjeme slobode srpskog naroda”.
- On zna da je u Haški tribunal otišao zarad odbrane svih nas, a današnji veliki bi sve dali da su mali kao so. Sve dok postoji i najmanje seme slobode među srpskim narodom, ne smemo odustati. Dve unakrsne daske su zakovane na usta mog naroda i govore samo oni koje nisu uspeli da ućutkaju, oni kao Šešelj, kazao je na tom skupu Baković, stoji u objavi Srpske radikalne stranke.
U razgovoru za Detektor, Baković je kazao da nikada nije podržavao ideologiju Šešelja, niti je bio član njegove političke stranke, ali je skupovima prisustvovao jer smatra da svaka osoba ima pravo na pravdu.
- Ja sam izražavao podršku Vojislavu Šešelju, kao čoveku koji ima pravo na suđenje. Nisam ga uopšte branio kao čoveka koji je nevin ili kriv, nego koji deset godina provodi u zatvoru bez prava na suđenje, navodi Baković.
Baković je istakao da osuđuje sva zla djela koja su počinjena, te da nikada nije glasao za Šešelja, a negirao je i da je upoznat s pravosnažnom presudom.
- Ja to osuđujem, recimo. Ako je bilo to, ja to osuđujem i pridružujem se tome, dodao je Baković nakon što su mu novinari Detektora ukazali na postojanje pravosnažne presude.
Podsjećamo, Šešelja je u aprilu 2018. Mehanizam za međunarodne krivične sudove (MMKS) pravosnažno osudio na 10 godina zatvora zbog podsticanja i počinjenja progona Hrvata 1992. u selu Hrtkovci u Vojvodini.
U istom predmetu mu je suđeno za progon na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi na području BiH, Srbije i Hrvatske, ali je oslobođen ovih optužbi.