Sramotno: Spomenik Srebrenici u Grazu uništen manje od 48 sati nakon otvaranja

uništavanja spomen-obilježja Srebrenici na Erzherzog-Johann mostu u Grazu/Facebook
Foto: Facebook
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Brojne organizacije reagirale su s ogorčenjem zbog uništavanja spomen-obilježja Srebrenici na mostu nadvojvode Johanna (Erzherzog-Johann-Brücke) u Grazu, gdje se nalazi i Islamski kulturni centar Graz. Privremeni spomenik otvoren je u petak, 27. juna 2025. godine, kao snažan podsjetnik na genocid u Srebrenici i ubistvo više od 8.372 ljudi, jedan od najtežih ratnih zločina u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Trebao je biti mjesto sjećanja, obrazovanja i zajedničkog „nikad više“.

Međutim, spomenik je uništen manje od 48 sati nakon postavljanja – fotografije nisu ni stigle biti objavljene prije nego što je namjerno oštećen. Ovaj čin je više od običnog vandalizma: predstavlja teško kršenje kulture sjećanja, nepoštovanje žrtava i napora da se očuva mir i ljudska prava.

Savjet za migrante grada Graza nazvao je ovaj vandalski čin „kukavičkim napadom na naše vrijednosti“. Naglašavaju da spomenik treba biti simbol saosjećanja i solidarnosti, te jasan znak protiv mržnje, nasilja i netolerancije. Uništenje odmah nakon postavljanja doživljavaju kao napad na otvoreno, mirno društvo koje se aktivno protivi svakom obliku mržnje. Posebno u vrijeme rastućih tenzija i polarizacije, važno je ne šutjeti. Zbog toga zahtijevaju brzu i potpunu istragu i posljedice koje će poslati jasnu poruku protiv mržnje i huškanja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Predsjednik kluba NEOS-a Štajerske Niko Swatek poručio je da je ovaj čin „nepojmljiv“ i „šamar u lice svima koji se zalažu za humanost i kulturu sjećanja“. Istakao je da uništavanje spomenika ne vrijeđa samo sjećanje na 8.372 nevine žrtve, nego i zajedničku obavezu da učimo iz historije.

Islamski kulturni centar Graz u svom saopćenju naglasio je da ovakvi napadi ne pogađaju samo savremeni život u Grazu, već i sve one koji se zalažu za mirno i historijski svjesno društvo. U vremenu kada mržnja i huškanje ponovo postaju vidljivi, a svakodnevno slušamo o ratovima i kršenju ljudskih prava, potrebna su mjesta sjećanja – čak i u javnom prostoru. Uništavanje ovog spomenika ne smije proći nezapaženo i mora biti osuđeno najoštrije.

Večer 30. juna, 11 osoba je kod privremenog spomenika ostavilo tihi znak protiv vandalizma, postavljajući 10 srebreničkih cvjetova na mostu nadvojvode Johanna. Taj čin posvećen je 11. julu – danu sjećanja na genocid u Srebrenici.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Savjet za migrante i Islamski kulturni centar Graz traže temeljitu istragu ovog incidenta i pozivaju cjelokupno društvo, kao i sve političke i civilne aktere, da pošalju vidljiv znak protiv mržnje i nasilja, a za mir i živu kulturu sjećanja. Zato pozivaju sve na Marš mira u Grazu povodom obilježavanja genocida u Srebrenici, u četvrtak, 3. jula 2025. godine u 18 sati, s početkom na Trgu ljudskih prava.