Sramno i strašno: Rusi objavili revizionistički strip o Srebrenici, žele ga objaviti u RS

Na Telegram kanalu Rybar objavljen je strip pod nazivom "Šta krije Srebrenica" u kojem autori sa proruskih stajališta tumače agresiju na BiH, ali i Genocid u Srebrenici//
Foto: Naslovnica stripa/Rybar/Telegram
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ruski mediji su objavili članak 10. januara 2025. godine o prikupljanju sredstava od strane ruskog strip crtača za grafički roman o Srebrenici koji je izdat na neustavni dan bh. entiteta.

"Šta Srebrenica krije" je naziv revizionističkog grafičkog romana tima Rybar koji kako navode izdaju povodom neustavnog 9. januara.

image

Foto: Rybar/Telegram

"RS danas slavi rođendan: na današnji dan 1992. godine formiran je srpski entitet u sastavu Bosne i Hercegovine", rekli su. Naveli su da "nevladine organizacije i fondacije pokušavaju da prekroje historiju i priznaju srpski narod kao 'genocidni' koji je isključivo kriv za ratne zločine krvavog bosanskog rata", koristeći terminologiju revizionizma međunarodnih sudskih presuda o genocidu u Srebrenici, te samoj prirodi agresije na nezavisnu i suverenu u BiH. 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Rekli su i da je RS opstao iako je ugnjetavan od strane bosanskih muslimana, te da je svojevrsna "'država u državi'" koja napreduje u uslovima nemogućim za opstanak. 

Kako dalje navode, u grafičkom romanu se radi o događajima koji su prethodili srebreničkom genocidu, gdje autori koriste termin "tragedija", te kako se zapravo srpski narod u Srebrenici borio za opstanak, bez pominjanja genocida koji je presuđen u Međunarodnom sudu za ratne zločine u Haagu. 

Kako autori navode u daljem tekstu, traže načine da objave ovaj roman na srpskom jeziku i u Republici Srbiji i u bh. entitetu RS. 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Foto: Rybar/Telegram

Do sada nisu bili uspješni u svojim nakanama, a ruski mediji prenose brojeve transakcijskih računa za donacije, te platforme za SBP plaćanje. 

Ovakav oblik propagande, historijskog revizionizma u popularnoj kulturi koja dolazi mahom uticajem masovnih medija, znatno otežava saznavanja o presuđenim zločinima i genocidu u državama i stanovništvu koje su pod jakim uticajem Rusije, te ruskog medijskog prostora.