SOS Dječija sela i Ministarstvo KS udružuju snage za budućnost mladih: Pokreće se Centar za praktičnu nastavu

Danas je u Sarajevu potpisan Memorandum o saradnji između SOS Dječijih sela u Bosni i Hercegovini, Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, te tri srednje škole: JU Srednje škole poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti Sarajevo, JU Srednje škole za okoliš i drvni dizajn Sarajevo i JU Srednje tehničke škole grafičkih tehnologija, dizajna i multimedije Ilidža.
Ovaj Memorandum predstavlja ključni korak u implementaciji projekta „Zapošljivost i poslovi budućnosti“, koji za cilj ima unaprjeđenje kvaliteta obrazovanja kroz praktičnu nastavu i jačanje zapošljivosti učenika srednjih stručnih škola u Kantonu Sarajevo.
U okviru projekta, SOS Dječija sela u BiH će uspostaviti i u potpunosti finansirati moderni SOS Centar za praktičnu nastavu u Sarajevu, koji će sadržavati savremeno opremljene laboratorije i plastenike za izvođenje praktične nastave u skladu s evropskim obrazovnim standardima. Centar će biti smješten u adaptiranom objektu u sklopu SOS Dječijeg sela Sarajevo, i bit će dostupan učenicima i nastavnicima tri partnerske škole.
Malik Garibija, nacionalni direktor SOS Dječijih sela u BiH, izjavio je:
- Potpisivanjem ovog Memoranduma ne gradimo samo Centar za praktičnu nastavu – gradimo prilike za mlade ljude da steknu konkretna znanja, vještine i samopouzdanje koje će im omogućiti da odgovore na potrebe tržišta rada. Ovaj projekat predstavlja iskorak ka obrazovanju koje nije samo teorijsko, već živo, primjenjivo i usmjereno na budućnost. Ponosni smo što u saradnji s Ministarstvom i srednjim školama možemo biti dio rješenja koje mladima otvara vrata ka dostojanstvenijem i sigurnijem životu.
SOS Dječija sela u BiH kontinuirano djeluju u pravcu osnaživanja djece, mladih i porodica kroz obrazovne, psihosocijalne i razvojne programe. Projekat „Zapošljivost i poslovi budućnosti“ još je jedan primjer posvećenosti razvoju dugoročnih, održivih rješenja za bolje sutra.
- Potpisivanje ovog Memoranduma predstavlja iskorak u jačanju kvalitetnog obrazovanja, koje učenicima omogućava da kroz praktičnu nastavu steknu konkretna iskustva koja će im pomoći u zapošljavanju i profesionalnom razvoju. Kroz saradnju sa SOS Dječijim selima i srednjim školama, postavljamo temelje za sustavno uvođenje dualnog obrazovanja u naš kanton, koje će biti utemeljeno na savremenim obrazovnim standardima, Naša dugoročna ambicija je omogućiti svakom učeniku da dobije kvalitetno obrazovanje i priliku za bolji život, poručila je ministrica Hota-Muminović.
- Unaprijedit će se praktična nastava u stručnim školama u skladu sa nastavnim planom i programom, a istovremeno će se ostvariti zajednički ciljevi u oblasti dualnog obrazovanja i kurikularne reforme. Ovo je samo jedan u nizu projekata u dugogodišnjoj uspješnoj saradnji između SOS Dječijih sela u BiH i naše Škole. Učenici se raduju prilici da obavljaju praktičan rad u laboratorijama i plastenicima, opremljenim savremenim materijalima, priborom i aparatima, navela je direktorica JU Srednje škole poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti Sarajevo, Mr. Velagić Seada.
Rad SOS Centra za praktičnu nastavu planiran je za školsku 2025/2026. godinu, a sve strane potpisnice Memoranduma obavezale su se na aktivnu saradnju u cilju ostvarivanja zajedničkih ciljeva u oblasti dualnog obrazovanja.
Iza svakog stroja, laboratorije i plastenika stoji jedno dijete koje sanja o boljoj budućnosti. Ovim Memorandumom zajedno gradimo most ka toj budućnosti – sigurnijoj, dostojanstvenijoj i pravednijoj. Jer svako dijete zaslužuje priliku, a svaka prilika počinje s ljudima koji vjeruju u promjenu.