Soreca sasvim otvoreno: Više se ne možemo tješiti da će sutra biti bolje nego danas

Luigi Soreca/Sulejman Omerbašić/DEUBiH/

Luigi Soreca: Pregovori su dalje nego prije godinu dana/Sulejman Omerbašić/DEUBiH

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Povodom obilježavanja Dana Evrope, u Delegaciji EU u BiH organizovan je prigodan prijem. Okupljenima se, kao domaćin, obratio šef Delegacije Luigi Soreca. Tom prilikom je posebno naglasio kako je, iako je u našoj zemlji tek osam mjeseci, uspio da spozna koliko je BiH izvanredno i posebno mjesto, ali ujedno i jedna složena zemlja, prije svega zbog trenutne političke klime.

- Upravo zbog njene složenosti i izazova, naši zajednički napori da približimo BiH budućnosti unutar Evropske unije su utoliko značajniji i važniji.

Evropska unija je nastala kao projekat mira i saradnje na kontinentu prečesto razdiranom sukobima. Nakon strahota fašizma i razaranja Drugog svjetskog rata, utemeljitelji Evropske unije zamislili su drugačiju budućnost – budućnost u kojoj su ekonomije i društva našeg kontinenta toliko tijesno ujedinjeni kroz ekonomsku i političku saradnju da rat nije bio samo nezamisliv, već i suštinski nemoguć, izjavio je Soreca.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nepokolebljiv partner

Dodao je kako vizija ujedinjene evrope još nije u potpunosti ispunjena. Međutim, sve više je ugrožavaju oni koji odbacuju pravila i poredak koji je uspostavljen nakon Drugog svjetskog rata, a sve više provode politiku "jači tlači".

- Brutalna i nehumana agresija Rusije protiv Ukrajine, kao i pokušaji destabilizacije evropskih demokratija putem dezinformacija, sajber napada i sabotaže, signal su da se sigurnost ujedinjene Evrope više ne može uzimati zdravo za gotovo. Nismo, kako se nekada nadalo, na „koncu historije“. Više se ne možemo tješiti mišlju da će sutra sigurno biti bolje nego danas, dodao je Soreca.

Napomenuo je kako EU ostaje nepokolebljiv partner BiH. Ilustrujući to podsjetio je na dešavanja nakon poplava u oktobru prošle godine, kao i na pomoć koja je u BiH stigla iz EU.

- Međutim, danas je napredak na evropskom putu u zastoju uslijed duboke političke krize, koja je rezultat jednostranih i neprihvatljivih napada na domaći ustavni poredak.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Uprkos važnom napretku postignutom u proteklim godinama, i skorije u januaru ove godine sa usvajanjem Zakona o zaštiti podataka i Zakona o graničnoj kontroli, još uvijek je preostalo nekoliko posljednjih koraka. Međutim, bilo bi nemarno ne primijetiti da se otvaranje pristupnih pregovora sada čini daljim nego prije godinu dana.

Osim toga, EU je ponudila Plan rasta kako bi potaknula ekonomski razvoj Zapadnog Balkana i olakšala integraciju bloka u jedinstveno tržište kao najveće jedinstveno tržište na svijetu. Ponovo, bez potrebnog angažmana domaćih institucija, ovo je još jedna prilika kojoj prijeti rizik da bude propuštena – sa značajnim posljedicama na pojedince i preduzeća, naglasio je Soreca.

Ipak, najavio je kako će EU nastaviti da i dalje podržava BiH.

Alat za promjene

- EU je najbolja garancija sigurne i prosperitetne budućnosti za region i za Bosnu i Hercegovinu. Moja poruka vlastima je jednostavna: vrijeme je da djelujete odgovorno kako biste osigurali budućnost svojih građana. Neka evropske integracije budu okosnica vaših nastojanja, vaše težište, zajednički nazivnik mimo vaših neslaganja. Vrijeme je da se odazovemo pozivu historije, da ponovo ujedinimo Evropu pod okriljem Evropske unije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Otvaranje pristupnih pregovora je konkretan prijedlog. Nije nedostižan – čak ni usred trenutne krize. Pristupni pregovori nisu samo okvir za postizanje članstva u EU, već alat za stvarne promjene. Pristupni pregovori su snažan mehanizam za izgradnju boljih demokratskih institucija, jačanje vladavine prava, podsticanje otporne ekonomije, zaštitu okoliša, odbranu prava potrošača i unapređenje ljudskih prava. Ukratko: pristupni pregovori su transformativni proces — za dobrobit svih građana Bosne i Hercegovine, rekao je Soreca.

Posebno je naglasio kako je odgovornost za dostizanje ovih ciljeva na domaćim političkim liderima.

Okupljenima se obratila i jedna od mladih ambasadorica Ena Porča.

- Za mlade u Bosni i Hercegovini, put ka Evropskoj uniji znači više od dokumenata, političkih odluka i odlaska u inostranstvo. Taj put je prilika, prilika za obrazovanje, posao, razvoj, zdravu okolinu i život u društvu koje poštuje ljudska prava, i sve to u našoj zemlji, rekla je Porča na početku svog obraćanja.
Istakla je kako Dan Evrope za mlade nije samo podsjećanje na prošlost, nego i poziv za oblikovanje vlastite budućnosti.

Ena Porča/Sulejman Omerbašić/DEUBiH/Jasmin Agovic

Ena Porča: Evropa je način razmišljanja/Jasmin Agović/DEUBiH

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ako želimo graditi Evropu u BiH – mladi moraju biti dio tog procesa. Zato na današnji dan, upućujemo poruku donositeljima odluka: ne tražimo savršene strategije na dvadeset strana. Tražimo konkretnu akciju, uključenje lokalnih zajednica, istinsko povjerenje i podršku da stvaramo i gradimo promjenu oko sebe.

Način razmišljanja

Ja imam čast da nosim titulu mlade evropske ambasadorice, i rečenica koja je obilježila naše djelovanje je ujedinjeni u različitosti. Jer ako postoje mladi koji svaki dan pokazuju ljepotu različitosti, to su mladi ove zemlje. Ako postoji region koji zna kako je to graditi u složenosti – to je naš.

A naša generacija je spremna. Ne da bježi – nego da ostane, da stvara, da pokreće. Mladi u BiH već danas razvijaju svoje biznise, volontiraju, vode lokalne inicijative, povezuju se kroz platforme poput naše mreže i toliko mnogo drugih. Potencijal svake mlade osobe ne poznaje granicu. Zahvaljujući upravo suradnji, poput one sa Evropskom Unijom u BiH, svaka mlada osoba ima priliku biti u srcu zajedničkih napora ka evropskom putu, i biti istinski partner u oblikovanju tog procesa, istakla je Porča.

Naglasila je kako evropa kojoj teže mladi u BiH nije samo mjesto, geografski pojam, nego način razmišljanja.