SNSD povukao sporni Prijedlog zakona: Šta će se dešavati na današnjoj sjednici?

Ustavni sud RS-a već je jednom poništio ovaj zakon
Vlada Republike Srpske uputila je Narodnoj skupštini RS-a zahtjev da na dnevni red današnje sjednice parlamenta uvrsti Prijedlog zakona o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske. Šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak kazao je da je poslanicima juče stigla dopuna dnevnog reda u kojoj se navodi da će se ovaj zakon usvajati po hitnom postupku. Međutim, SNSD je u međuvremenu odlučio da iz procedure povuče Prijedlog zakona.
Tajna služba
Ono što je čudno jeste da je ovaj zakon već jednom usvojen u parlamentu RS-a i to u martu. Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a je nakon toga uložio veto, da bi Ustavni sud Republike Srpske oborio ovaj zakon i on nije otišao na potpis predsjedniku entiteta Miloradu Dodiku. Ujedno je predsjednik Republike Srpske sada i predlagač ovog zakona.
- Ovim zakonom se formalizuje tzv. prijeki sud kojim će svi kritičari režima biti stavljeni pod špijunsko-policijsku kontrolu i na bazi kojeg će se svako ko se ne sviđa vlastima moći brzopotezno strpati u zatvor, rekao je šef Kluba poslanika PDP-a u NSRS-u Igor Crnadak.
On tvrdi da će ovaj zakon suspendovati sve druge zakone Republike Srpske, jer se u članu 2. navodi da se primjenjuje ovaj zakon ako postoji neasaglasnost sa bilo kojim drugim zakonom. Ovim diktatorskim zakonom formira se, kazao je Crnadak, specijalno tužilaštvo za zaštitu ustavnog uređenja, sa glavnim specijalnim tužiocem na čelu, koji može od svih drugih tužilaštava u Srpskoj preuzimati predmete, čime je novo specijalno tužilaštvo stavljeno iznad svih drugih pravosudnih institucija.
- Formira se i specijalna tajna služba, odnosno služba za zaštitu ustavnog uređenja, čije se nadležnosti navode u članu 13. Republika Srpska postaje i zvanično policijska država sa ovim zakonom, uz već poznati kineski softver za nadzor komunikacija građana i praćenje privatnih naloga na društvenim mrežama, te uz ukidanje finansiranja političkih partija, koje je već na snazi, istakao je Crnadak.
Predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić kazao je kako je Vlada Srpske poslala novi prijedlog ovog zakona. Stevandić je ranije kazao da će skupštinski Kolegijum odlučivati o ovom zahtjevu danas na sjednici, koja bi trebalo da bude održana oko devet časova, neposredno prije samog zasjedanja parlamenta.
- Vlada je to poslala i Kolegijum tek treba da utvrdi da li će dnevni red sjednice biti dopunjen. Ustavni sud RS-a je taj zakon oborio i vratio na doradu, da se ispravi to što je neustavno. Ne znam šta je izmijenjeno u odnosu na prethodni tekst zakona, jer ga još nismo dobili, kazao je Stevandić.
Zakon o zaštiti ustavnog uređenja RS-a predložio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Kao razlog za njegovo donošenje navodi se djelovanje visokog predstavnika u BiH u proteklom periodu. Kako je tada navedeno, zakon bi podrazumijevao krivična djela kao što su napad na ustavno uređenje RS-a, ugrožavanje teritorijalne cjeline, dovođenje RS-a u položaj potčinjenosti ili zavisnosti, oružana pobuna, sabotaža i špijunaža, nepoštovanje ili neizvršavanje odluka institucija ili organa RS-a.
Staljinov gulag
Prema prijedlogu, glavnog specijalnog tužioca i njegovog zamjenika imenuje NSRS na prijedlog ministra pravde. Amandmanom Kluba poslanika SNSD-a, po ovom zakonu, trebala bi se osnovati i služba za zaštitu ustavnog uređenja Republike Srpske sa sjedištem u Banjoj Luci. Radi se o službi koja je nadležna da obavlja poslove koji se odnose na “prikupljanje podataka i sprečavanje djelatnosti na podrivanju ili rušenju ustavnog uređenja i bezbjednosti RS-a, istraživanje, prikupljanje, obradu i analiziranje podataka i saznanja od značaja za bezbjednost RS-a i informisanje nadležnih republičkih organa i institucija o tim podacima, kao i druge poslove određene zakonom”.
Lider Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović tada je ovaj zakon nazvao uvodom u Staljinov gulag i alatom za obračun s kritičarima vlasti, dodavši da je on kombinacija onog što su radili Kim Jong-un, Staljin i Pol Pot.