SNSD i HDZ strepe od fer izbora: Dogovora nema, čeka se na potez visokog predstavnika

Vehid Šehić/Edin Barimac/

Vehid Šehić: Vjerujem da će Schmidt djelovati/Edin Barimac

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt posljednjih dana održao je niz sastanaka sa političkim predstavnicima u našoj zemlji (SDP, NiP, NS i HDZ), a među pitanjima o kojima se razgovaralo jeste i ono o izmjenama Izbornog zakona BiH. O integritetu izbornog procesa Schmidt je jučer razgovarao i sa predsjedavajućim Predsjedništva BiH Željkom Komšićem (DF).

Server i memorija

Još u drugoj polovini decembra prošle godine Schmidt je dao rok političarima u BiH za izmjenu Izbornog zakona. Poručio je jasno da će nametnuti tehničke izmjene Izbornog zakona BiH ukoliko ne bude dogovora. Dodao je da svaki zakon, bez obzira na to da li ga usvoji parlament ili završi na njegovom stolu, mora da uključi glavne zaključke OSCE-a, ODIHR-a, GRECO-a i Venecijanske komisije.

Moraju se uvesti kontrolni, tehnološki mehanizmi, koji će spriječiti zloupotrebu položaja članstva u biračkom odboru, napominje Šehić

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Od tada reakcije ne izostaju na dnevnom nivou.

- Stav OEBS-a je izričit - korištenje biometrije u izbornom procesu je neprihvatljivo. Stvar je vrlo jednostavna - kada očitate biometriju i listić, negdje ostane memorisano za koga je birač glasao. I nemojte reći da je sistem zaštićen - nije. Čim postoji server, postoji i memorija, ustvrdio je u jednoj od posljednjih objava predsjednik bh. entiteta Republika Srpska i lider SNSD-a Milorad Dodik na platformi X.

Gdje je i kada Dodik čuo ovakav stav, nije jasno, jer mu je stigao i odgovor.

- Kancelarija OSCE-a za demokratske institucije i ljudska prava napominje da nekoliko država članica OSCE-a uspješno koristi biometrijsku identifikaciju kao sredstvo koje može izgraditi javno povjerenje u tačnost registracije birača, ograničiti prostor za zloupotrebe identiteta glasača i zaštititi glasačka prava. Biometrijska identifikacija glasača se koristi isključivo za identifikaciju, a ne za glasanje ili skeniranje listića. Biometrijski čitači stoga ne mogu pratiti ili memorisati glasačke preferencije. ODIHR naglašava da bi uvođenje u upotrebu svake tehnologije koja se koristi u izbornom procesu trebalo da bude rezultat konsultativnog procesa donošenja odluka, uz ostavljanje dovoljno vremena za adekvatne procedure nabavke, kao i adekvatno planiranje i detaljne obuke i edukaciju glasača, navodi se u odgovoru OSCE/ODIHR-a.

Državni poslanik SDP-a Saša Magazinović podsjeća da je Predstavnički dom usvojio zakon koji garantuje izbore koji će sigurno biti više fer nego što su bili ovi posljednji.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ako Dom naroda to potvrdi, a nisam čuo nikoga ko je rekao da je protiv toga, onda nema potrebe da visoki predstavnik ili bilo ko drugi reaguje, jer je to odluka naših vlasti. Međutim, razlika između jednih i drugih koji dijele stav da su za paket integriteta je u tome da jedni kažu mi smo za ovo i glasaju, dok drugi kažu mi smo za ovo, ali... E, u tom ali je problem zbog koga ja vidim da Dom naroda, najvjerovatnije, neće usvojiti ovaj zakon. Zašto stavljaju to ali i da li je to samo razlog da se ne usvoji paket integriteta i da se izbori nastave voditi na način kao i do sada - gdje se evidentno svi slažemo da ima jako puno nepravilnosti - ne znam, to je pitanje za njih. U svakom slučaju, ako odbijaju to, a onda neko drugi uradi njihov dio posla, nemaju pravo da se ljute, naglašava Magazinović.

Predsjednica FBiH Lidija Bradara (HDZBiH) nedavno je za Oslobođenje kazala da nisu protiv tehničkih izmjena.

- Svatko realan želi pravedne i demokratske izbore, ali to ne znači da preko noći trebamo pristati na potpuno novi izborni proces. Jesmo li svjesni tehničkih mogućnosti naših birališta, svijesti naših birača, pita Bradara.

Predsjednik Strateškog odbora Koalicije Pod lupom i bivši član Centralne izborne komisije BiH Vehid Šehić kaže za naš list da Dodikovi prigovori nisu uredu, te da BiH nije jedina država koja pokušava uvesti nove tehnologije u izborni proces.

- Imate mnoge države u Evropi koje imaju i biometrijsku identifikaciju birača, kao i upotrebu skenera, gdje se automatski utvrđuju sa svakog glasačkog listića rezultati izbora, kaže Šehić, koji naglašava da je dosadašnji način utvrđivanja rezultata izbora, ali i vođenja izborne kampanje duboko kompromitovan.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Vehid Šehić: Vjerujem da će Schmidt djelovati/Edin Barimac

Napominje kako je evidentno da rezultati izbora u BiH nekoliko izbornih ciklusa apsolutno ne odgovaraju izbornoj volji građana/birača, jer nesavjesni članovi biračkih odbora krše Izborni zakon.

- Evidentno je da se moraju uvesti određeni kontrolni, tehnološki mehanizmi, koji će spriječiti zloupotrebu položaja članstva u biračkom odboru, napominje Šehić.

Smatra da će na kraju morati reagovati visoki predstavnik.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Želio bih da to urade domaći političari, jer će pokazati da su odgovorni prema građanima/biračima i da pokažu tu političku odgovornost koje, nažalost, danas nema. Ali, iskustvo nas uči da je jako teško vjerovati danas političarima. Ne svim, nije to moja generalna ocjena za sve, ali većina je davno izdala i moral i političku etiku i principe u vođenju politike, tako da su oni spremni na sve. Opet, želim da vjerujem da će s ciljem zaštite građana birača ove države učiniti sve da dođe do izmjena Izbornog zakona, kaže Šehić.

Ispravan pravac

Glavni tužitelj Brčko distrikta BiH Zekerija Mujkanović ističe da je uvođenje novih tehnologija sigurno jedan od pravaca koji će smanjivati prostor za izvršioce da čine krivična djela.

image

Zekerija Mujkanović: Nepravilnosti ima i nakon glasanja

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Posljednji izbori su pokazali da se gro nepravilnosti dešava nakon zatvaranja biračkih mjesta. Sve ono što može spriječiti nepravilnosti, urediti proceduru i smanjiti prostor izvršiocima krivičnih djela, odnosno onima koji žele da naprave nepravilnosti, sigurno je u korist izbornog procesa i manje je posla za tužioce, zaključuje Mujkanović.