Slovenski političar nema dileme: Dodiku se moraju uvesti sankcije, a Vučićeva priča...

Milorad Dodik/Screenshot/RTRS/Screenshot/Rtrs

Dodiku su početkom mjeseca Austrija i Njemačka zabranile ulazak/Screenshot/RTRS

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Slovenija bi trebala da slijedi primjer nekih država Evropske unije, prije svega Austrije i Njemačke, i sankcionirati Milorada Dodika. Nema baš nikakvog razloga, da to ne učini. Kazao je ovo u razgovoru za Politički.ba Klemen Grošelj, slovenački političar, član bivšeg saziva Evropskog parlamenta i njegovog Odbora za vanjsku politiku (AFET) i istaknuti prijatelj Bosne i Hercegovine. 

Grošelj je i predsjednik stranke Zeleni Slovenija.

- Isto tako nema razloga zbog kojeg se u slovenački politički prostor unosi, pa čak i slijedi narativ kojeg regionu nameće Aleksandar Vučić pričom o njemu, kao garantu stabilnosti, smatra Grošelj.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

On poručuje kako je "reakcija Vlade Slovenije pogrešna":

- Kao što sam već isticao, trebali bi smo slijediti primjer Njemačke i drugih zemalja EU.

- Reakcija našeg Ministarstva vanjskih poslova, pa samim tim i Vlade je da se krije iza EU i opravdava svoje nedonošenje odluke oko Dodika evropskim paravanom. Jer, uvođenje sankcija bilo bi jasna poruka da Slovenija stoji iza stajališta koja su citiran u objavama Ministarstva u vezi s ovim pitanjem.

Aktuelnim stajalištem i Vlada i Ministarstvo podržavaju pozicije koje su suprotne svim principima i vrijednostima na kojima se bazira politika EU pa i Slovenije u odnosu na proširenje, ali u odnosu na sve pozicije u vezi zapadnog Balkana. Ovim stajalištem Slovenija stoji na poziciji očuvanja statusa quo u BiH i u regionu, naglašava Grošelj.

Grošelj je također oštro kritikovao politiku Slovenije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ona se svrstava među zemlje EU koji u riječima podržavaju evropski put BiH i zapadnog Balkana u EU, a svojim djelima, u stvari, podržavaju status quo koji spriječava ove zemlje, a prije svega Bosnu i Hercegovinu, da krene putem demokratizacije, reformi i privredne te socialne modernizacije kao dio puta prema članstvu u EU, kazao je Grošelj.