Skupština RS se pretvara u pijacu: Ko ugazi u blato, mora da uprlja cipele

Narodna skupština Republike Srpske/

Ludnica je ostala širom otključana

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

I posljednja sjednica Narodne skupštine Republike Srpske pokazala je, baš kao i sve prethodne, da parlament RS-a više nije mjesto razgovora i diskusija, nego pijaca na kojoj su na dnevnom redu samo psovke, uvrede i svađe. Dreka, cika, oduzimanje riječi, izbacivanja iz sale, obezbjeđenje koje nema kada da se napije vode - sve je to u redovnom programu svakog zasjedanja i postavlja se pitanje u šta se, zapravo, Narodna skupština RS-a pretvorila?

Zakon sile

Novinar Đorđe Vujatović za Oslobođenje kaže da je skupština onakva kakvo je društvo. Parlament je ogledalo društva i dok god se društvo ne promijeni, neće se promijeniti ni ponašanje poslanika i skupštinskog rukovodstva koje je, kako on kaže, kriminalno i neopisivo užasno.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Očigledno mnogi smatraju da su galama i nasilje jedini oblici političkog života. Godinama vlada zakon sile. Ni Vlada RS-a, ni NSRS nemaju više ustavne nadležnosti. Sva vlast je u rukama jedne osobe i svi se ponašaju kao ta jedna osoba. Dok god ne budemo imali odgovorno društvo, nećemo imati ni odgovorne političare, ističe Vujatović.

Krize izazivaju tenzije, podjele se prelijevaju u institucije, emocije pucaju pred kamerama. Mi nismo izuzetak, ali imamo dodatni problem. Kod nas ne puca samo društvo, kod nas puca i autoritet onih koji treba da drže red. Ako je rukovodstvo Narodne skupštine RS-a odgovorno za red, onda je odgovorno i za nered. I to je činjenica. Kad predsjednik Skupštine sa govornice, u mikrofon, govori ko je normalan, ko nije i kome treba dijagnoza, onda nije ni čudo što građani kažu da je Skupština postala ludnica.

Ovo za Oslobođenje kaže poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Tanja Vukomanović nakon sve češćih i žešćih obračuna u parlamentu RS-a. 

Na posljednjoj sjednici skupštinskog kolegijuma došlo je do ozbiljnog incidenta kada je lider Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović nasrnuo na predsjednika NSRS-a Nenada Stevandića. Vukanović je Stevandića vrijeđao povišenim tonom, nazivajući ga debelom svinjom i majmunom. Njihov sukob je kasnije nastavljen i u skupštinskoj sali.

Poslanik PDP-a Tanja Vukomanović kaže za Oslobođenje da najveći problem Narodne skupštine Republike Srpske nije samo kako izgleda nego kome i čemu služi. Skupština, kaže ona, više nije institucija građana. Postala je instrument u rukama jednog čovjeka i grupe ljudi.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Tanja Vukomanović, pdp, NSRS/

Tanja Vukomanović: Trpimo mnogo

- Zakonodavna vlast danas provodi isključivo volju političkog vrha. Kako se opozicija bori protiv toga, na kraju izgleda ovako: napeto, burno, često ružno, ali to je posljedica, ne uzrok. Uvijek je bilo poslanika koji su karakter nosili na govornici i opozicija nije bezgrešna. Ne opravdavam uvrede, ne podržavam haos, ali razumijem da čovjek ne može uvijek ostati smiren i čitati Poslovnik kad mu s najvišeg mjesta spominju porodicu, govori Vukomanović.

Koliko god da se poslanici trude da poštuju Poslovnik i sve procedure, rijetki su oni koji u trenutku kada im se vrijeđa porodica mogu ostati potpuno pribrani i hladno citirati članove i stavove. Ponekad se, ističe, morate braniti. Slične scene, tvrdi Vukomanović, viđaju se i u parlamentima širom svijeta.

Dvije opcije

Dodaje kako niko više ne može i ne smije da toleriše da se sa najviših funkcija - sa mjesta predsjednika Skupštine, predsjednika Republike i drugih javnih govornica - vrijeđaju članovi porodice, komentarišu zdravlja, dijele dijagnoze i izgovaraju uvrede prema opoziciji.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Trpimo mnogo. I imate dvije opcije: da ćutite i da pokušate ostati dostojanstveni - da se izdignete ili da im odgovorite istim tonom. Većina ljudi u Skupštini poštuje pravila, to su kulturni ljudi, ali ako su poslušnici koji instituciju pretvore u blato, teško je ući a ne uprljati cipele. Opozicija se bori protiv toga, a vlast se bori protiv nas, tu je razlika, zaključuje Vukomanović.