Sjećanja na noć poplava: Sreća pa je majka bila budna, pobjegla je na sprat...

Potresna iskustva mještana Donje Jablanice/
Potresna iskustva mještana Donje Jablanice/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Još jedno tijelo žrtve katastrofalnih poplava pronađeno je na lokaciji Donje Jablanice. Potraga za nestalim se nastavlja. Četiri osobe vode kao nestale. Broj poginulih je za sada 22 osobe. Šteta na infrastrukturi je ogromna, a dio naselja na poplavljenim područjima je praktično zbrisan sa lica zemlje. Na terenu su domaći spasilački timovi kao i timovi iz susjednih država. Pored njih angažovan je veći broj volontera koji pomažu u dostavi hrane, lijekova i saniranju nastalih šteta na ugroženom području. Evakuisani se vraćaju kućama.

Mještani ugroženih područja polako se suočavaju sa stvarnošću. Na terenu se vrši procjena štete. Za sve one koji nemaju gdje, obezbjeđen je alternativni smještaj.

- U potrazi smo još za četiri tijela, iz ovog dijela ovamo mog komšiluka. Ne zna se još tačno koliko ih ima, da li je neko završio na magistrali ili ga je odnijelo. Pomoć je tu. Imamo dva tri skkladišta hrane, kaže mještanin Donje Jablanice Samir Maslo.

Petnaest stambenih kontejnera stiglo je iz Hrvatske gdje će biti smješteni oni koji su ostali bez svojih domova.

- Procjene su neke sada da su 34 kuće potpuno uništene, mnogo veći broj oštećenih kuća koje nisu za stanovanja ali još nismo u sva sela i sva mjesta došli, s obzirom da se radi o velikom području gdje je infrastruktura potpuno uništena, mostovi odneseni, tako da te procjene nemamo cijele, kazao je pomoćnik gradonačelnika Konjica za civilnu zaštitu i vatrogastvo Husein Hodžić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Selo Zlate jedno je od sela kod Jablanice koje je pretrpjelo velike štete usljed razornih poplava i klizišta koja su pogodila to područje prošle sedmice. Šerif Osmić prisjeća se te noći.

- Taj dan sam došao s posla, padala je kiša. Oko pola jedan iza ponoći sam izašao iz kuće da vidim šta se dešava. Vidio sam haos. Voda je krenula u kuću. Brat mi je bio na poslu, a njegova kuća je do moje. Pokušavali smo spriječiti da voda uđe u kuću. Kuhinja se napunila vodom, ispričao je Osmić.

Među prvim kućama koje su bile na udaru vode bila je i porodična kuća Ibrahima Šašića. On tu noć nije bio u kući roditelja, ali majka jeste. Na sreću, spasila se.

- Uništena nam je porodična kuća u kojoj su živjeli roditelji. Uništene su kuće i od amidža i komšija. Uništena je i kuća od rahmetli vjenčane kume, ona je poginula. Ništa nije bitno koliko je bitan njen život. Nje više nema. Malo niže imam kuću u koju sam tek uselio, tu je bila sama trudna žena. Bilo je krenulo i prema njoj, ali hvala Bogu dobro je. U našoj kući je bila majka, sreća pa je bila budna. Bila je na prvom spratu, a kada su u kuću krenuli mulj i blato, uspjela je pobjeći na sprat. Tu se spasila, ispričao je.

Mulj, kamenje, drveće i lične stvari iz uništenih domova prekrili su cijelo selo. Mještani uz pomoć ekipa koje su došle pomoći pokušavaju osposobiti puteve i prolaze do nekih kuća. Svi su još uvijek u šoku. Nijemo gledaju sve ono što su godinama gradili i pitaju se da li će moći nastaviti život ovdje. Strahuju da bi se ovakvo nešto moglo ponoviti. Gdje će otići i da li će moći vidjet će u narednom periodu dok se malo oporave od šoka i straha, jer su svi bili životno ugroženi prošle sedmice.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja