Selo spaljeno, mještani redom ubijani

U selu Ahmići kod Viteza prije 31 godinu, u rano jutro 16. aprila 1993, jedinice za posebne namjene HVO-a Jokeri i Maturice izvršile su napad i ubile 116 civila starosti od tri mjeseca do 81 godine. Među njima su bile 32 žene i 11 djece do 18 godina.
Na Šehidskom mezarju u Vitezu, gdje su sahranjene do sada identifikovane žrtve, proučena je zajednička molitva za sve šehide Viteza. Na šehidskom obilježju u Ahmićima položeno je cvijeće, a u gornjoj džamiji u Ahmićima proučen kelime-i-tevhid.
Put istine
I ove godine održana je planinarska tura Put istine i sjećanja, i to iz dva pravca, iz Zenice i Viteza do Ahmića, na kojoj je bilo oko 600 učesnika.
Na Šehidskom mezarju u Vitezu sreli smo Adnana Zeca, koji je došao da prouči Fatihu roditeljima i sestri, ubijenim u napadu vojnika HVO-a na Ahmiće.
- Izjutra, oko 5 sati tog 16. aprila, probudio me vrisak roditelja. Ustajte, djeco, vikali su. U pidžamama smo istrčali u hodnik. Kuća je gorjela, čuli su se pucnjevi i detonacije. Roditelji su uspjeli ugasiti vatru i izašli smo vani. Imao sam 13 godina, jednoj sestri je bilo 11, a drugoj pet. Nismo mogli shvatiti, ispričao je Adnan Zec, koji je bio ranjen u napadu i osam dana se skrivao u izgorjeloj kući dok ga nisu pronašli engleski vojnici UN-a i spasili.
Kaže da je otac molio vojnike HVO-a da njega ubiju, a poštede suprugu i djecu, ali da je jedan od vojnika povikao: “Pucaj, ubijte ih sve”, nakon čega su ih “pokosili rafalom”.
Zec je bio svjedok u više suđenja u Haškom tribunalu za zločine u Ahmićima, a njegovu priču ukoričio je u knjigu austrijski pisac Thomas Obruča, koji je radio kao specijalni istražitelj tužilaštva u Haagu.
Advan Akeljić, predsjednik Organizacionog odbora obilježavanja sjećanja na zločin u ovom mjestu u srednjoj Bosni, rekao je da tragaju za istinom, da traže od zvaničnih institucija da procesuiraju odgovorne, a “na bazi istine gradimo i adekvatan suživot”.
Armin Ahmić, predsjednik Udruženja građana žrtava rata 92-95. 16. april Ahmići, kazao je da porodice žrtava tragaju za još 15 ubijenih te da se nada da će biti pronađeni njihovi posmrtni ostaci. Pozvao je Sud i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine “da počnu procesuirati direktne izvršioce ratnih zločina u Ahmićima i na teritoriji cijele općine Vitez”, uz objašnjenje da su dosad osuđujuće presude bile po komandnoj odgovornosti.
- Ne smijemo dozvoliti da se ovo zaboravi. Na naučnom nivou razgovarali smo o onome što se desilo u Ahmićima, o mučnim događajima, o zločinu koji je ovdje počinjen i naravno da očuvamo sjećanje na sve ono što smo kao narod tokom agresije na BiH preživjeli, kazao je Ahmed Kulanić, direktor Memorijalnog centra Sarajevo.
Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida, rekao je da još postoje oni koji ne prihvataju činjenice, koji ne prihvataju ono što se desilo u Ahmićima, te da je “na nama da insistiramo na tome, da govorimo o tome, da govorimo o tome da su ljudi poput Darija Kordića odgovarali za zločine koji su počinjeni”.
- Poruka koju je poslao Kordić prošle godine da bi ponovio svaku sekundu i da se ne kaje ni zbog rata ni zbog zatvora je ekstremizam, istakao je Tahirović.
Spomen-ploča pukovniku Stewartu
Na ulazu u multimedijalnu salu Memorijalno-kulturno-sportskog centra u Ahmićima otkrivena je spomen-ploča pukovniku Bobu Stewartu, komandantu britanskih vojnika UN-a koji su 1993. godine otkrili javnosti to što se dogodilo u ovom mjestu. Stewart je sada političar i član britanskog parlamenta, ali je i ove godine došao na godišnjicu sa grupom vojnika kojim je zapovijedao tada i zahvalio na ukazanoj časti, te položio cvijeće na spomen-obilježje na kojem su ispisana imena svih 116 ubijenih civila Ahmića prije 31 godinu.