Selidba u drugi grad zbog obdaništa: Podrška lokalne zajednice mladim roditeljima puno znači

Plaćanje vrtića za djecu predstavlja značajnu stavku u budžetima porodica širom svijeta. Ova obaveza često stvara pritisak na finansijsku stabilnost porodica, posebno u danima kada su troškovi života veći nego ikad. U nekim slučajevima, odluka o tome gdje će porodica živjeti, radi li se o preseljenju ili ostanku na istom mjestu, može biti tješnje povezana sa dostupnošću i cijenom vrtića i škole.
Od 90 do 180 KM
Jedan od takvih primjera je Katarina Vištica, rođena Ljubušanka koja se udajom preselila u Mostar, a prošle godine se sa kćerkom i suprugom Mostarcem vratila u Ljubuški. Nedavno je u izjavi za BHRT rekla da su uvjeti za život u Ljubuškom mnogo bolji nego u Mostaru ili drugim sredinama, da je njena obitelj dobila podršku pri kupovini prve nekretnine, a 11-godišnja kćerka ima besplatne udžbenike i prevoz do škole. Ljubuški ima i najjeftiniji vrtić u državi, s cijenom od 90, odnosno 100 KM.
Prema riječima načelnika Ivana Buntića, u općini Tomislavgrad su za tri puta povećali broj mjesta u vrtićima, a uvedeno je i sufinansiranje prve nekretnine za mlade obitelji te ukinut porez na njih. Uz to su povećali studentske stipendije, a “u suradnji sa Hercegbosanskom županijom uveli smo besplatne udžbenike i besplatan prijevoz za djecu u škole”.
Kada su u pitanju cijene vrtića, u Tomislavgradu one iznose 165 za djecu jasličke skupine i 145 KM za djecu iznad tri godine.
- Što se tiče Dalilinog odlaska u vrtić, to je ogromna stavka za našu porodicu. Naša šestogodišnja djevojčica ide u privatni vrtić Bambi (250 KM mjesečno za cjelodnevni boravak, op. a) i zaista smo zadovoljni njihovim uslugama. Kroz četiri godine boravka u vrtiću Dalila se osamostalila. Hranu koju kod kuće nije jela, naučila je da jede u vrtiću. Tete se trude da nauče da se osamostale, od pranja zubića do društvenih igara, druženja sa drugom djecom, izlazaka vani, igranja u parku vrtića, gradskom parku, odlazaka na izlete. Naše dijete je putovalo autobusom sa vrtićem. Potpuno vjerujemo tim vaspitačicama. Naravno, niko ne može brinuti o našoj djeci kao mi, ali oni su tu da nam pomognu, a ne da se staraju o našoj djeci. Nikad nije došla povrijeđena ili uplakana iz vrtića, priča nam Begzada Glibo iz Zenice.
Cijena u pet državnih vrtića u sklopu JU Predškolski odgoj i obrazovanje Zenica za cjelodnevan boravak djeteta iznosi 220, a poludnevni 180 KM.
Subvencije grada
JU za predškolski odgoj i obrazovanje Mladost Kakanj 25. maja proslaviće 75. rođendan. Zamjenica direktora Hermina Murtić kaže nam da su po cijeni najpovoljniji vrtić u Kaknju, da je cjelodnevni boravak za vrtićku grupu 180 KM, te da imaju trenutno 195 djece.
Javna ustanova Djeca Sarajeva upravlja sa 38 vrtića raspoređenih u četiri organizacione jedinice. Cijena za dnevni boravak djeteta je 160, a poludnevni 120 KM.
Iz Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banja Luka rečeno nam je da je cijena za cjelodnevni boravak za jedno dijete kod njih 165, a poludnevni 99 KM. Imaju subvenciju Grada kao osnivača, te su cijene povoljnije. U privatnim vrtićima u Banjoj Luci cjelodnevni boravak djeteta košta od 350 do 450 KM.