Šef Misije OSCE-a: Ostajemo partner kome BiH može da vjeruje

Aggeler je ljudima u BiH poručio da ostanu predani i angažovani
Šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini ambasador Brian Aggeler se na završnoj konferenciji za medije danas u Sarajevu, povodom okončanja njegovog trogodišnjeg mandata, osvrnuo na ključne aktivnosti i postignuća Misije tokom protekle tri godine.
“Služiti ovoj zemlji bila je apsolutna privilegija i zahvalan sam što znam da će se odličan rad ove Misije nastaviti zahvaljujući predanom timu profesionalaca koji će i dalje nastaviti unapređivati rad koji stvara svjetliju budućnost za ljude ove divne zemlje. A njihov uspjeh je moguć samo kroz ključna partnerstva s lokalnim prvacima koji su posvećeni pozitivnim promjenama”, kazao je ambasador Aggeler.
Dodao je da su građani i lideri širom Bosne i Hercegovine izabrali zajedništvo umjesto podjela, i pozitivnu akciju umjesto retorike straha i mržnje.
Po njegovim riječima, oni neumorno rade na tome da svi mogu živjeti zajedno i dostojanstveno, međusobno se poštujući. Ovi pojedinci su istinska snaga Bosne i Hercegovine.
“Tokom mog mandata u BiH, Misija je sarađivala s institucijama, predstavnicima civilnog društva i zajednicama širom BiH, naročito kroz naše široko rasprostranjeno terensko prisustvo u cijeloj zemlji, angažujući se na svim nivoima upravljanja i društva. Zajedno smo pomogli u unapređenju dijaloga, njegovanju saradnje, izgradnji povjerenja i podršci institucijama u provođenju reformi koje su imale vidljiv utjecaj na živote ljudi i, vjerujem, stvorile nadu, čak i u teškim trenucima”, naveo je ambasador Aggeler.
Napomenuo je da Misija obilježava 30. godišnjicu prisustva OSCE-a u zemlji, “i nema sumnje da je potrebno uraditi još mnogo toga”.
“Međutim, danas se želim fokusirati na naša zajednička postignuća, koja pokazuju da tamo gdje postoji politička volja, stvaran napredak je moguć, čak i u najizazovnijim okolnostima. Brojni su primjeri, od uvođenja novih tehnologija u izborni proces koje jačaju povjerenje i transparentnost, do usvajanja ključnih politika rada i zakona”, naveo je ambasador Aggeler.
Dodao je da sveobuhvatnim pristupom zaštiti ljudskih prava Misija pruža podršku stvaranju i održavanju uslova za očuvanje osnovnih sloboda koje ne smiju nikada podlijegati kompromisu niti smiju biti upitne.
“Možda je od posebnog interesa za vas prioritet koji ćemo nastaviti davati slobodi medija i civilnog društva u širem smislu, s obzirom na to da su te slobode i dalje ugrožene. Naša Misija stoji uz branitelje ljudskih prava i nezavisne novinare širom BiH. Sigurnost novinara i zaštita slobode izražavanja su fundamentalne za samo funkcioniranje zdrave demokratije”, istaknuo je ambasador Aggeler.
Naveo je da od samog početka Misija OSCE-a u BiH dosljedno podržava i zagovara prava najugroženijih pripadnika društva, uključujući, što je važno, žrtve ratnih zločina, nastojeći smanjiti rizik od ponovne traumatizacije, osigurati da su njihove jedinstvene potrebe obuhvaćene i zaštićene relevantnim politikama rada, čime nastoje ublažiti preveliki teret po njihovu egzistenciju.
“Podržavamo efikasno provođenje pravde koje tretira sve pojedince jednako, bez privilegija ili izuzetaka. I podržavamo pravosudne institucije u jačanju njihovih kapaciteta i učvršćivanju njihove posvećenosti rješavanju i zločina ukorijenjenih u naslijeđu nasilnog sukoba i savremenih pravnih izazova.
U saradnji s Visokim sudskim i tužilačkim vijećem BiH, unaprijedili smo rad na zaštiti žrtava od prekomjernih sudskih troškova, jačanju psihološke podrške i vraćanju fokusa na procesuiranje ratnih zločina kako bi se okončala kultura nekažnjivosti i poboljšao pristup pravdi”, napomenuo je ambasador Aggeler.
Misija je, dodao je on, podržala zakonodavni dijalog na visokom nivou između članova parlamenta i institucija, koji je rezultirao ključnim pravnim i političkim reformama za jačanje sistemskog odgovora na nasilje u porodici “te smo sarađivali s ključnim policijskim i institucijama socijalne zaštite na unapređenju politika i kapaciteta interventnih službi”. Misija je također uspjela okupiti liderke iz deset ključnih političkih stranaka širom BiH i političkog spektra kako bi uspostavila redovan dijalog o ključnim pitanjima ženskih prava, uključujući paritet u procesima donošenja odluka.
Da bi se unaprijedila tolerancija, nediskriminacija i ravnopravnost u multietničkom i raznolikom društvu, Misija zagovara slobodu vjere i uvjerenja, i kao osnovnim pravima i kao putu ka ostvarenju međureligijskog dijaloga i pomirenja.
“Nastavit ćemo saradnju s vjerskim vođama iz svih zajednica širom zemlje koji igraju ključnu ulogu u promociji pozitivnih vrijednosti i radujemo se podršci Međureligijskom vijeću i njegovoj važnoj ulozi”, kazao je ambasador Aggeler.
Podsjetio je da su blisko sarađivali sa institucijama sigurnosnog sektora BiH “kako bismo osigurali da se građani BiH osjećaju bezbjedno”.
“Na primjer, naša Misija je podržala izradu i usvajanje Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti u BiH i nove Strategije integriranog upravljanja granicama, koja usklađuje okvir upravljanja granicama Bosne i Hercegovine s lokalnim i međunarodnim standardima, istovremeno jačajući ukupnu sigurnost i omogućavajući efikasniji i funkcionalniji sistem na granicama. Osnažili smo različite policijske agencije širom BiH putem opremanja i obučavanja njihovih jedinica za obuku policijskih pasa (K9) i unapređivanja saradnje između različitih policijskih jedinica, da bismo ih učinili djelotvornijim u borbi protiv organizovanog kriminala. Takođe smo radili na jačanju kapaciteta BiH da se suprotstavi cyber prijetnjama. I podržali smo BiH u sigurnom skladištenju 158 tona municije i eksplozivnih sredstava samo u 2024. godini a više od 450 tona od 2022. godine”, naveo je ambasador Aggeler.
Kazao je kako svi znamo da pošteni i transparentni izbori ostaju temelj uspješne demokratije, njegujući povjerenje, legitimnost i javno povjerenje u politički sistem, stoga je Misija dosljedno blisko sarađivala s partnerima, uključujući Centralnu izbornu komisiju, kako bi unaprijedila integritet izbora i zaštitila demokratska prava građana. Ključno je da izborni proces u BiH podržava najviše standarde transparentnosti, osiguravajući temeljna prava svojih građana.
Misija je podržala uspostavljanje i efikasno funkcionisanje antikorupcijskih ureda širom zemlje i pomogla u jačanju zakona potrebnih za efikasniju borbu protiv korupcije.
“Moram napomenuti da antikorupcijski ured u Sarajevu prednjači u tome – objavljuje javno dostupne podatke o kantonalnom javnom sektoru, a u posljednjih pet godina primio je ukupno 4.246 izvještaja vezanih za korupciju. Identificirao je više od 400 slučajeva neuspjeha u identifikaciji imovine, a pokrenuto je 110 slučajeva za utvrđivanje sukoba interesa koji uključuju nosioce javnih funkcija. Nastavit ćemo podržavati ove važne napore”, kazao je Aggeler.
Ambasador je dodao da mu je bila čast raditi rame uz rame sa kolegama iz UN-a, EU i Vijeća Evrope “kako bismo ovim zaista izuzetnim građanima, liderima i udruženjima širom države mogli zajednički pružiti podršku kao ‘Kvartet’, kako kao kolektiv općenito, tako i, konkretno, kroz zajedničku inicijativu pod nazivom ‘Možemo bolje’.”
“Ti napori se nalaze u središtu našeg mandata i ponosan sam na to što sam bio dio njih. Pa ipak, kao što sam pomenuo, potrebna nam je održiva politička volja da bismo nastavili nepokolebljivo da radimo u pravcu reformi.
Nažalost, porast nivoa retorike i djelovanja koja podrivaju jedinstvo i ustavni poredak, kao i politički diskurs ustrajno i sve više obilježen podjelama predstavljaju ozbiljnu prijetnju pravnoj i institucionalnoj stabilnosti zemlje, kao i samom konceptu države. Oni urušavaju povjerenje javnosti, stvaraju nesigurnost i skreću pažnju sa stvarnih prioriteta građana. Najozbiljnije prepreke napretku – ukorijenjeni politički interesi, etnonacionalizam, korupcija, napadi na osnovna ljudska prava – su duboko povezane i međusobno osnažuju spiralu vrzinog kola”, naveo je ambasador Aggeler.
Kazao je da, nedvosmisleno, OSCE, iznad svega, “ostaje partner kome BiH može da vjeruje i u koga može da se pouzda u suočavanju sa ozbiljnim naporima da se ospori ustavni poredak”.
“Nismo se pokolebali u našoj podršci institucijama na državnom nivou, ustavnom okviru i vladavini prava, a to su temelji za sigurnu, prosperitetnu budućnost.
Da bi se ova država kretala naprijed, njeni lideri moraju u potpunosti poštovati Ustav, očuvati stabilnost i poziciju različitih institucija na državnom nivou, kao i nezavisnost pravosuđa te pokazati istinsku predanost vladavini prava, ljudskim pravima, transparentnosti, inkluzivnom kvalitetnom obrazovanju i istinskom pomirenju. Bilo šta manje od toga podriva demokratsku budućnost ove države”, mišljenja je ambasador.
Prema njegovim riječima, svrsishodne reforme nisu samo spisak zadataka koje treba provesti – one su temelj stabilnog, miroljubivog, poštenog i prosperitetnog društva.
“Pa ipak, reforme same po sebi nisu dovoljne. Iza njih treba da stoje zajednički dogovor i zajednička namjera da se okrene nova stranica, krećući se od teške prošlosti ka prosperitetnijoj budućnosti. Potrebno je da se prepoznaju i poštuju stradanja i patnje svih, i da se ulaže u pravdu kao sredstvo ne samo sjećanja nego i izgradnje nečeg snažnijeg gdje neće biti mjesta za zločine.
U tom kontekstu, i nakon što sam upravo imao čast pridružiti se komemoraciji u Srebrenici, moram ponovo oštro osuditi sve oblike negiranja genocida i veličanja ratnih zločina, kao i etnički zasnovane provokacije. Oni ugrožavaju pomirenje, podrivaju povjerenje i produbljuju rane. Nažalost, vidjeli smo takve slučajeve i u proteklih nekoliko dana, kao na primjer u Srebrenici, samo nekoliko sati nakon oplakivanja žrtava genocida. Pored toga što potencijalno sadrži elemente krivičnog djela, takvo djelovanje je jednostavno neprihvatljivo i krajnje nepristojno.
Politički lideri – svi politički lideri – imaju dužnost da osude takvo djelovanje i da priznaju da ono nema nikakvu svrhu”, kazao je ambasador Aggeler.
Na kraju je poručio ljudima u BiH: “Ostanite predani, ostanite angažovani i ne gubite nadu. Neka se vaš glas čuje u demokratskom procesu”.
“Za stvarni napredak potrebni su hrabrost, upornost, mudre odluke i istinska partnerstva. Mnogo dobrog posla je urađeno, ali mnogo toga tek treba uraditi. Stranci poput mene mogu i hoće učiniti sve što mogu da podrže napredak, ali u konačnici ovo je naravno vaša zemlja i njena budućnost pripada vama.
Uvjeren sam da Bosna i Hercegovina može da ispuni svoj najveći potencijal, a Misija OSCE-a u BiH, u ime svih 57 država članica, će nastaviti da bude nepokolebljivi zagovaratelj i partner u postizanju napretka BiH za sve njene građane”, poručio je šef Misije OSCE-a u BiH ambasador Brian Aggeler.