Sedam žrtava Srebrenice ispraćeno u Potočare: Najmlađi imali tek 19 godina

Tužna kolona s posmrtnim ostacima sedam žrtava srebreničkog genocida ispraćena je kroz Sarajevo/Senad Gubelić

Građani su odali počast žrtvama uz molitvu i cvijeće/Senad Gubelić

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tišina na ulicama Visokog, Ilijaša, Vogošće, Sarajeva... Jecaji su na momente prekidali muk. Tužna kolona sa posmrtnim ostacima sedam žrtava ubijenih u srebreničkom genocidu jula 1995. ispraćena je u Potočare, gdje je stigla sinoć.

Kao i svake godine, kolona kreće iz Visokog iz kompleksa JP Gradska groblja.

- Poštovane porodice žrtava, uvaženi vjerski i državni predstavnici, dragi građani, danas, kao i svih ovih godina, okupljeni smo ovdje u Visokom s tugom u srcu, ali i s dubokim poštovanjem i obavezom da ispratimo još jednu tužnu kolonu nevino stradalih u genocidu počinjenom u Srebenici u julu 1995. godine. Gradska groblja Visoko već tri decenije predano i dostojanstveno obavlja ovu misiju - da se žrtve genocida identifikuju, očuvaju i isprate na njihov posljednji smiraj sa pijetetom koji zaslužuju. Visoko je postalo mjesto tuge, ali i nade - mjesto gdje žrtve ponovo dobijaju ime, dostojanstvo i gdje počinje njihov povratak kući u Potočare. Ove godine, kada se navršava 30 godina od genocida u Srebrenici, Grad Visoko sa institucijama, organizacijama i građanima organizuje niz aktivnosti, kako bismo sačuvali sjećanje, ali i podučili buduće generacije važnosti istine i pravde, rekao je gradonačelnik Visokog Mirza Ganić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nećemo posustati

Visočani su u ponedjeljak ispratili učesnike Marša mira, a isti dan otvorena je putujuća izložba “Priče iz Srebrenice”.

- Danas ispraćamo žrtve genocida, koje ćemo s bolom, ali i tužnim poštovanjem otpratiti ka vječnom smiraju. Sutra ćemo prisustvovati dženazi u Potočarima. Tog istog dana građani Visokog učestvovat će u mirnoj šetnji. Srebrenica nije samo bol nego i naša obaveza, poručio je Ganić.

Neka ovaj dan ojača našu kolektivnu predanost sjećanju s dostojanstvom, hrabro govorenje istine i nepokolebljivu odlučnost za mir, ističe Schmidt

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ramiza Gurdić u genocidu je izgubila 32 člana porodice, a među njima dvojicu sinova i supruga - Mustafu, Mehrudina i Junuza.

- Moja svekrva je umrla 1999. godine i nije dočekala da ukopa tri sina i pet unuka. Mi, majke, koje smo ostale borit ćemo se zauvijek. Meni je 73. godina, ali ne posustajem. Zahvaljujem svakoj majki koja pristane da ukopa jednu koščicu, jedan prst, jednu zehru tijela sina ili muža, kazala je Gurdić, dodavši da ne traži osvetu, već pravdu, te da kao majka ne mrzi niti jednu majku, bez obzira na vjeru ili nacionalnost.

- Meni je 11. juli svaki dan, svaku noć i svako jutro. Svoju bol iz prsa nikada ne mogu izvaditi. Da su moji sinovi živi, danas bih imala unučad, snahe, a nemam. Ali, borim se za njihovu najmanju koščicu, poručila je Ramiza Gurdić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Sarajevu su tužnu kolonu dočekali brojni građani, majke šehida, visoki dužnosnici, političari, ali i članovi međunarodne zajednice. Kolonu su dočekali reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović, Željko Komšić, Igor Stojanović, Christian Schmidt, Kemal Ademović, Naida Hota-Muminović, ambasador Republike Indonezije nj. e. Manahan M. P. Sitompul, Adnan Delić, Samir Avdić, Šefik Džaferović, Nihad Uk, zamjenik šefa misije u Ambasadi SAD-a Daniel Koski, Elvedin Okerić, Omer Osmanović i ostali.

Tužna kolona s posmrtnim ostacima sedam žrtava srebreničkog genocida ispraćena je kroz Sarajevo/Senad Gubelić

Među onima koji su dočekali kolonu bio je i član Predsjedništva BiH Željko Komšić/Senad Gubelić

Senad Gubelić/OSLOBOđENJE

Mirsada Kiverić kaže da joj je teško, pogotovo kada iste emocije svake godine proživljavate. U genocidu je izgubila 20 muškaraca - članova familije.

- Nije lako. Nemam sada nikoga od sedam posmrtnih ostataka. Nemam nikoga da kopam. Ali, ipak je teško. Kada ovdje čovjek dođe i vidi ove ljude, sa tugom da dočekamo te posmrtne ostatke. Ali, skupimo hrabrost da se okupimo ovdje, da dođemo, da podržimo ove ljude koji dođu da isprate posmrtne ostatke, govori nam.

Poručila je da želi svima koji proživljavaju ove teške trenutke, pogotovo porodicama koje će ukopati posmrtne ostatke najmilijih, da budu dobro, te da se prisjećaju ubijenih u najboljem svjetlu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Kada govorimo o tome na kome leži odgovornost, mislim da je odgovornost na obrazovnim sistemima i na planovima i programima koji bi trebali biti napravljeni na način da mladi ljudi mogu da uče o onome što se desilo, jer osnovni principi koje imamo u Evropi su da istina nije jedne etničke ili druge etničke grupe, već je to jedna istina koja treba jednako da se uči. Ja ću raditi u tom smislu, jer mislim da nismo došli tamo gdje bismo trebali biti, istakao je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt.

Potpredsjednik FBiH Igor Stojanović kaže kako ispraćamo žrtve čiji zločinci još nisu uhapšeni i procesuirani.

- Hapšenje, insistiranje na pravdi i na sjećanju znači zalog za budućnost, da se nikada više ne ponovi nikome, ističe i podsjeća da na tome treba istrajavati bez obzira na sve one koji i dan-danas pokušavaju da negiraju genocid.

Biti čovjek

- Jer je to pitanje čovječanstva, to je pitanje civilizacije, to je pitanje ljudskosti. Ko to razumije na neki drugačiji način, on nije normalan, poručio je Stojanović, koji smatra da takve treba odstraniti sa pozicija odlučivanja o bilo čemu u svijetu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- To nema nikakve veze ni sa kakvom politikom, imenom, prezimenom, religijom, nacijom ili bilo kakvom drugom podjelom, zaključio je.

Tužna kolona stigla je u Potočare u popodnevnim satima, nakon čega su tabuti iznijeti iz kamiona u fabriku akumulatora.

Tužna kolona s posmrtnim ostacima sedam žrtava srebreničkog genocida ispraćena je kroz Sarajevo/Senad Gubelić

Reis Kavazović i visoki predstavnik u BiH/Senad Gubelić

Senad Gubelić/OSLOBOđENJE

Podsjećamo, najmlađe žrtve koje će biti ukopane su dvojica mladića - Avdić (Husejina) Senajid i Mujić (Ramiza) Hariz, koji su u vrijeme smrti imali svega 19 godina.

I Avdić i Mujić su ubijeni u julu 1995, a posmrtni ostaci Avdića su pronađeni na području Suljića u oktobru 2010. Posmrtni ostaci Hariza Mujića pronađeni su prilikom ekshumacije koja je izvršena 2022. godine na lokalitetu Baljkovica, Zvornik.

Najstarija žrtva je Bektić (Huse) Fata koja je imala 67 godina u vrijeme smrti. Ujedno je i jedina žena koja će biti ukopana ove godine. Njeni posmrtni ostaci su pronađeni prilikom ekshumacije u Potočarima 2021. Pored njih, smiraj će naći i Hasib (Adema) Omerović, rođen 1961. godine, Sejdalija (Alije) Alić, rođen 1961, Rifet (Mustafe) Gabeljić, rođen 1964, i Amir (Ibrahima) Mujčić, rođen 1964. godine.

Dnevnik O kanala u cjelosti pogledajte u nastavku: