Schmidt iz Srebrenice: Negiranje genocida ne smije imati svoje mjesto u ovoj zemlji

Christian Schmidt/Screenshot

Christian Schmidt/Screenshot

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Memorijalnom centru Potočari danas se obilježava 30. godišnjica najmonstruoznijeg i najvećeg zločina kojeg Evropa pamti nakon Drugog svjetskog rata.

Prisutnima na komemoraciji obratio se visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt i poručio da odavanje počasti nije samo iskazivanje poštovanja prema naslijeđu žrtava, već i čuvanje dostojanstva žrtava.

- Preživjelima odajem počast zbog njihove humanosti koja je za primjer, hvala na odlučnosti da gradite bolju budućnost, hvala što ne odustajete, što ste nas pozvali, nas koji 1995. nismo intervenirali protiv Mladića i njegovih saučesnika u ovim užasnim gašenjima tolikog broja života, kazao je Schmidt.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Mi koji smo danas ovdje razumijemo da zajednički moramo raditi kako bismo dali doprinos budućnosti mira. Iz cijelog svijeta smo danas ovdje kako bismo bili s vama. Srebrenica ne može biti zaboravljena, nadam se da ćemo uputiti signal cijelom svijetu da je moguće s jedne strane oplakivati, a istovremeno raditi na boljoj budućnosti, dodao je.

Osvrnuo se i na usvajanje Rezolucije Ujedinjenih nacija o genocidu u Srebrenici.

- To je važan temelj za izgradnju povjerenja u Srebrenici i šire, a istovremeno i obaveza da radimo sa mlađim naraštajima na onome što se dešavalo i da radimo u pravcu pomirenja, istakao je.

Inače, ove godine će biti ukopani posmrtni ostaci sedam osoba ubijenih u genocidu i tako pronaći svoj smiraj.

- Duboko saosjećamo sa porodicama. I dalje je nepoznata sudbina preko 7.000 žrtava iz cijele zemlje, što je mrlja na savjesti čovječanstva. To je i moralna obaveza u duhu Dejtona - moramo se pobrinuti za one koji žele da se vrate, a suočavaju se sa prijetnjama umjesto dobrodošlice. To dugujemo Bosni i Hercegovini u njenoj tranzicji u modernu demokratiju koju svi građani zaslužuju. Pozivam svoje kolege, predstavnike međunarodne zajednice, da ne dozvolimo da se Dejton zaboravi, već da se borimo protiv onog što je dovelo do genocida, kazao je Schmidt.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naglasio je kako oni koji ingorišu činjenice doprinose neizvjesnosti.

- Pamtimo lekcije iz Dejtona, put ka demokratskoj zemlji je okosnica našeg mandata. Negiranje genocida i nacionalno moitivisana mržnja ne smiju imati svoje mjesto u ovoj zemlji. Srebrenica i cijela BiH moraju biti mjesto u kojem se nudi bolja perspektiva za buduće naraštaje u okviru Evropske unije. A za to su temlj Dejton i teritorijalni integritet ove zemlje. Potrebne su izmjene, ali treba ih postići zajednički, to je recept za pomirenje i princip da se više nikada ne ponovi, zaključio je Christian Schmidt.

U okviru obilježavanja će biti obavljena i dženaza, te ukop posmrtnih ostataka žrtava koje su do sada identifikovane i za koje su porodice dale saglasnost za ukop. Sedam duša će danas naći smiraj u mezaristanu u Potočarima: Senajid (Husein) Avdić (1976), Hariz (Ramiz) Mujić (1976), Fata (Huso) Bektić (1928), Hasib (Adem) Omerović (1961), Sejdalija (Alija) Alić (1961), Rifet (Mustafa) Gabeljić (1964) i Amir (Ibrahim) Mujčić (1964).