Scena kao iz apokaliptičnih filmova: Gdje je nestalo Jablaničko jezero?
Jablaničko jezero sada ne da je drugačije, nego je nestvarno, kao u nekim apokaliptičnim filmovima. Vode uopšte nema. Možete vidjeti samo nasukane čamce, mulj, blato, biljni i životinjski svijet skoro da ne postoji. Da li je za sve kriva vodna dozvola?
Agencija za Jadranski sliv izdala je Elektroprivredi prije dvije godine vodnu dozvolu koja se znatno razlikuje od ranijih, a zbog čega su Grad Konjic i Organizacija sportskih ribolovaca Konjic uputili žalbu.
Predsjednik Skupštine OSR-a Hrabren Kapić kaže za Oslobođenje da u novoj vodnoj dozvoli nema nekadašnjeg dodatka, a to su minimalne i maksimalne kote po mjesecima. Faktički, kako kaže, one su poništene.
Konkretno, nova dozvola, koja je izdata na period od 15 godina, a ranije je to bilo pet godina, ne definiše minimum, odnosno donju granicu akumulacije, što znači da korisnik može ispustiti veći dio akumulacije ili sve, te time narušiti ili trajno uništiti biljni i životinjski svijet, da pritom ne mora ni odgovarati za to.
Korisnik može, ali i ne mora, poštovati moralne i ekološke standarde, jer nisu propisani dozvolom.
- Mi smo se dva puta žalili. Prvi put je naša žalba usvojena i jedini smo od svih udruženja i subjekata koji su se žalili, a drugi put nije. Doduše, i Općina Konjic je poslala jedan dopis, jer se i njih tiče, ali niko to nije uzeo u obzir, kaže Kapić.
Navodi da je besmisleno što Agencija ukidanje minimalne granične vrijednosti pravda elaboratom iz 1981. godine, jer su se od tog perioda mijenjali i zakoni i korisnici, a svjedočimo i klimatskim promjenama.
- Pozivaju se i na studiju staru 70 godina. Treba hitno uraditi novu studiju, smatra.
S druge strane, Elektroprivreda BiH se fokusirala na čišćenje otpada. Kažu da je iz akumulacije HE Grabovica krajem prošle sedmice očišćen otpad nakupljen uz branu nakon poplava iz oktobra.