Savez bh. sindikata o minimalnoj plati: Izostaje želja poslodavaca da podijele bar dio profita
Odluka o minimalnoj plati u Federaciji Bosne i Hercegovine izazvala je brojne polemike u ovom bosanskohercegovačkom entitetu. Dok jedni upozoravaju na ozbiljne posljedice ovakve odluke, poput mogućih masovnih otkaza, drugi brane povećanje minimalne plate na 1.000 KM.
O tome se danas oglasio Savez samostalnih sindikata BiH.
- Nastavljaju se pritisci Udruženja poslodavaca FBiH da se van snage stavi Odluka o najnižoj plati u FBiH za 2025. godini. U međuvremenu je valjda svima postalo jasno da nikome nije teško kao poslodavcima, posebno onima u privatnom sektoru. Postavlja se pitanje da li ih je neko natjerao da se bave privatnim biznisom?! Ako je stvarno toliko teško, zašto se ne zaposle kao radnici, još bolje kao radnici koji primaju najnižu ili platu manju od 1.000 KM?!, navodi se u saopćenju SSSBiH, koje potpisuje predsjednik Selvedin Šatorović.
Dodaju kako je "želju" da pomognu radnicima najveći broj poslodavaca pokazao nepoštivanjem odluke o isplati jednokratne pomoći radnicima, i to u dva navrata.
- Iako je isplata tog novca bila bez ikakvih nameta, manje od polovine zaposlenih je bilo obuhvaćeno odlukom. Među poslodavcima koji su ispoštovali odluku ih je samo 1/3 iz privatnog sektora. Dakle, nije problem u visini nameta, već u izostanku želje da podijele bar dio profita, saopćili su.
Stav SSSBiH-a u vezi sa reformom poreskog sistema je, naglašavaju, godinama jasan.
- Bili smo i jedno za usvajanje fiskalnih zakona i smanjenje opterećenja na platu. Nejasno je zašto se toliko bune oni koji su do prije nekoliko dana tvrdili da gotovo niko ne radi za najnižu platu. Ili je jasno?! Znamo da je problem ustvari u činjenici da već desetljećima prijavljuju radnike na minimalnu platu i tako izbjegavaju plaćanje poreza i doprinosa. Ne razmišljaju da tako kradu državu od koje uvijek očekuju pomoć i podršku, a radnike dugoročno ponižavaju i kao zaposlene, ali i kao buduće penzionere, ističe se u saopćenju.
Pitaju se kako je moguće da nikad nije pokrenuta inicijativa za povećanje stope poreza na profit ili da se uvede diferencirana, pa da ne bude ista stopa za nekog ko ima profit 10.000 i 10 miliona.
- Nemamo ni porez na dividendu, a profit iz godine u godinu raste. Radnici sve što zarade gotovo pa isključivo troše u našoj zemlji. Primanja najvećeg broja njih su takva da nemaju mogućnosti trošiti novac izvan BiH, za razliku od velikog broja poslodavaca, stoji u saopćenju SSSBiH-a.