SARTR i Historijski muzej pozivaju građane: Čitanje imena ubijenih povodom 30 godina Srebrenice

MC Srebrenica Potočari dan prije kolektivne dženaze/Damir Deljo
Foto: Damir Deljo/Oslobođenje
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Danas, 11. jula, tačno u 18 sati, Sarajevski ratni teatar (SARTR) u saradnji s Historijskim muzejom Bosne i Hercegovine organizuje performans pod nazivom „Ostavi trag u njihova sjećanja“.

Čitanjem imena ubijenih, glumci, glumice i svi učesnici obilježit će 30. godišnjicu genocida počinjenog u Srebrenici 11. jula 1995. godine. Organizatori pozivaju građane da se okupe ispred Historijskog muzeja kako bi zajedno čuvali kulturu sjećanja i podsjetili na sve nevine žrtve, s nadom da se ovakav zločin nikada i nigdje više ne ponovi.

- Genocid u Srebrenici predstavlja najteži historijski čin Balkana i Evrope, a suočavanje s tim događajem je ključno za izgradnju pravednog društva. Kroz pozorište prvenstveno mladi, mogu učiti o empatiji i sprječavanju ponavljanja tragedija u svijetu. Prije svega poštovanjem prema žrtvama i promovisanjem univerzalnih vrijednosti, globalne borbe protiv mržnje, diskriminacije i ratova.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na današnji dan navršava se trideset godina od genocida u Srebrenici, a u Memorijalnom centru Potočari bit će klanjana dženaza i obavljen ukop još sedam identificiranih žrtava.

Među njima su Senajid Avdić i Hariz Mujić, rođeni 1976. godine, koji su imali samo 19 godina kada su ubijeni i čija je mladost nasilno prekinuta. Vječni smiraj u Potočarima naći će i Fata Bektić, rođena 1928. godine, najstarija žrtva genocida koja će biti ukopana ove godine, te Hasib Omerović (1961), Sejdalija Alić (1961), Rifet Gabeljić (1964) i Amir Mujčić (1964).