Sarajevski muftija: Da nema ovakve zemlje trebalo bi je izmisliti

I ovaj je Bajram donio radost praznika muslimanima diljem svijeta, posebno obradovao djecu i nagradio postače, koji su sveti islamski mjesec proveli u ibadetu, posvećujući se duhovnom pročišćenju, zajedništvu i solidarnosti. Ramazanski bajram -naročito u bošnjačkoj tradiciji - ima naglašen porodični značaj, vrijeme je to namijenjeno najbližima, provodimo ga u svojim domovima, obilasku rodbine i bliskih prijatelja, a odlukom Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini njegov drugi dan posvećen je sjećanju na one koji su živote dali braneći ovu zemlju.
S nama je u novoj epizodi podcasta Direktno sa Vildanom Selimbegović sarajevski muftija, dr. Nedžad Grabus, inače Travničanin, redovni profesor Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu, koji je od 2006. do 2021. godine odlukama reisul-uleme, Rijaseta i Sabora Islamske zajednice te uz saglasnost FIN-a, bio muftija ljubljanski i predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Sloveniji. Rezultat tog boravka je i knjiga o kojoj ćemo danas govoriti, no treba istaći da naš gost ima izniman društveni angažman: član je međunarodnog uredničkog vijeća u časopisu Jedinstvo u dijalogu, revije za ekumensku teologiju i međureligijski dijalog, koji izlazi u Mariboru. Član je redakcije časopisa Svjetionik, ali i Evropskog vijeća vjerskih lidera, potpredsjednik Svjetske organizacije Religija za mir sa sjedištem u New Yorku i kopredsjedavajući Muslimansko-jevrejskog vijeća vjerskih lidera sa sjedištem u Beču.
- Da nema ovakve zemlje trebalo bi je izmisliti. Postoje veoma dosadne zemlje na ovom svijetu, a BiH nije ta, kaže muftija Grabus.
O izazovima koji su pred muslimanima u svijetu danas, nije htio govoriti jer, kako kaže, ne postoji neki subjektivitet koji se može nazvati muslimanski svijet. On postoji u emocionalnom i kulturološkom smislu. Zato radije govori o izazovima pred muslimanima u BiH.
- Muslimani Bosne i Hercegovine su se oslobađali, različitih svojih problema koje su imali od kako smo počeli živjeti unutar zapadnoevropske civilizacije. Ali, nikada nisu imali dilemu gdje pripadaju, kaže on.Koja je bajramska poruka sarajevskog muftije? Kako vidi budućnost Bosne i Hercegovine?
Kakvi su to bosanski muslimani, vjeruje li u čvršće veze islamskog svijeta, slušajte i gledajte večeras u 19 sati na www.oslobodjenje.ba te na platformama YouTube, Apple Podcasts, YouTube audio, Deezer, Spotify, Podcast Index, Amazon Music, TuneIn + Alexa, Podcast Addict, Podchaser, Pocket Casts, Listen Notes i Player FM.
Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu podcasta Direktno sa Vildanom Selimbegović u kojoj je gost bio Nedim Ademović, možete je pogledati OVDJE.