RS svoj dug Viaduktu hoće da "uvali" državi: "Time se otvara prostor za slične presedane"

Muhamed Hasanović: Laž je da zaduženje iznosi 650 miliona KM/
Foto: Arhiva
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Sarajevu je danas održana vanredna sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, sazvana s jednom tačkom dnevnog reda – razmatranjem informacije Ministarstva finansija i trezora BiH o izvršenju arbitražne presude Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u slučaju "Viadukt d.o.o. Portorož i drugi protiv BiH".

U dokumentu koji je pred ministrima ne nudi se konkretno rješenje, već se predlaže da se finansiranje duga odvija kroz budžetske tranše namijenjene BHANSA-i, kako njen rad ne bi bio ugrožen, te da se čeka usvajanje budžeta institucija BiH za 2025. godinu.

Zamjenik ministra finansija i trezora BiH Muhamed Hasanović poručuje da taj pristup nije dovoljan, te da se problem mora rješavati s jasnim razgraničenjem nadležnosti.

- Smatram da se pitanje arbitražne presude u korist kompanije Viadukt mora tretirati uz punu zaštitu interesa države Bosne i Hercegovine i njenih institucija. Trenutni prijedlog saniranja duga koji je proizašao iz presude, a koji se odnosi isključivo na finansiranje BHANSA-e, bez utvrđenog mehanizma otplate glavnog duga i kamata, ne rješava u potpunosti pitanje finansijske odgovornosti, rekao je Hasanović.

On ističe da dug, koji već premašuje 110 miliona KM, nije generisan na nivou institucija BiH, već je rezultat odluka donesenih u Republici Srpskoj.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Bilo kakav dokument koji se odnosi na plaćanje tog duga mora sadržavati preciznu formulaciju kojom se isključuje mogućnost tumačenja da BiH preuzima dug entiteta. Stoga, mislim da je nužno dopuniti današnju Informaciju na način da se jasno navede da dug ne potiče od institucija BiH, već je posljedica neispunjenih obaveza Republike Srpske, poručio je Hasanović.

Naglašava da bi izostanak takve formulacije mogao stvoriti pogrešan utisak o odgovornosti, te upozorava da se time otvara prostor za slične presedane u budućim arbitražnim sporovima.

- Cilj svih nas treba biti zaštita budžeta i pravne sigurnosti institucija BiH, bez prejudiciranja odgovornosti za dug koji nije nastao djelovanjem tih institucija, zaključio je.

Podsjećamo, arbitražni spor je pokrenula slovenska firma "Viadukt" zbog jednostranog raskida koncesionog ugovora o izgradnji hidroenergetskog sistema na rijeci Vrbas, koji je raskinula Vlada Republike Srpske. Iako se arbitraža formalno odnosila na taj entitet, presuda je donesena protiv Bosne i Hercegovine kao države, što je otvorilo pitanje ko će snositi posljedice.

Prema prijedlogu ministra finansija i trezora Srđana Amidžića, dug bi privremeno trebala pokrivati BHANSA, uz obavezu Ministarstva da izvrši mjesečne transfere na osnovu dostavljenih planova finansiranja. Ministarstvo bi također trebalo redovno informisati Vijeće ministara o statusu ove obaveze.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Vijeće ministara je još 27. marta zadužilo Ministarstvo da u roku od 15 dana predloži model izvršenja presude, no do danas nije ponuđeno sistemsko rješenje koje bi jasno razgraničilo entitetske i državne nadležnosti.

Na današnjoj sjednici, konkretna odluka još nije donesena. Očekuje se da će rasprava o ovoj temi biti nastavljena, uz sve veće zahtjeve da se precizno definiše finansijska odgovornost i izbjegne buduće prebacivanje tereta s entiteta na državu.