Referendum za litijum u RS-u - Vukanović za Oslobođenje: Neka prvo pitaju građane, pa nakon toga kopaju

Lopare protesti, litijum, Rade Savić/
Građani (ne) mogu da zaustave iskopavanja
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je prije nekoliko dana Zakon o referendumu, ali jedno pitanje je ostalo bez odgovora: da li referendumi u lokalnim zajednicama mogu zaustaviti iskopavanje određenih ruda na teritoriji te opštine ili grada? Parlament Srpske bi uskoro trebao da razmatra (i usvoji) Zakon o geološkim istraživanjima i niko ne zna koji će od ta dva akta imati pravo prvenstva.

Poslanik SDS-a Tomica Stojanović rekao je da će Zakon o geološkim istraživanjima omogućiti privatnim kompanijama kopanje i eksploataciju rudnih bogatstava i da niko ne zna postoji li šansa da to bude zaustavljeno.

Dvostruka pravna stvar

- Ako opštine provedu referendum i oduzme tu dozvolu, kako će onda postupiti odgovorne institucije? Ko će biti u pravu - Zakon o geološkim istraživanjima ili Zakon o referendumu? To je dvostruka pravna stvar. Pitanje je šta je jače. Sa druge strane, možda vlast namjerno želi da ostavi ovo područje nedorečenim. Ne bi bilo prvi put. Tada bi se otvorio prostor da oni tumače zakone kako njima odgovara, istakao je Stojanović.

Prvi čovjek Pokreta za pravdu i red Nebojša Vukanović kaže za Oslobođenje da referendumi u Srpskoj ne mogu da se raspisuju, jer je Republička izborna komisija - obezglavljena. U ovom trenutku referendume u Srpskoj bi jedino mogao da raspiše, kaže on, predsjednik CIK-a Suad Arnautović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Da li će ministar energetike Petar Đokić raspisati referendum o iskopavanju litijuma na Majevici? Da li će pitati Majevčane šta misle o kopanju litijuma prije nego što nekoj kompaniji odobri koncesiju? Na terenu je velika pobuna protiv iskopavanja litijuma. Koncesije se daju nezakonito, kazao je Vukanović.

On dodaje da stanovnici Lopara, Ugljevika, Petrova i Doboja žele da se se izjasne o tome da li podržavaju otvaranje litijuma ili ne. Vukanović smatra da vlast u Srpskoj neće pitati građane ni za šta što nije u interesu same vlasti.

- Vlada u Portugalu je pala zbog litijuma. Tamošnji premijer je bio optužen da se sastajao sa predstavnicima privatnih kompanija koje su trebale da eksploatišu litijum. Ništa nije dokazano, ali je Vlada pala. Majevčani su se digli zbog litijuma, ali nikome ne pada na pamet da ih pita šta misle o tome. Neka prvo pitaju, pa neka nakon toga kopaju, rekao je Vukanović.

Ne postoji cenzus

Šef Kluba poslanika PDP-a u parlamentu Srpske Igor Crnadak smatra da je na snazi drugi problem. Zakon o referendumu, navodi on, propisuje da je referendum uspio ako bude više onih koji su glasali za od onih koji su glasali protiv.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- U Bileći može da se organizuje referendum i da na njega izađe svega 300 građana. Koja opcija dobije 151 glas, on je pobijedio na referendumu. Ne postoji cenzus. Pretpostavljam da je ovaj zakon predvidio referendum kao važan mehanizam u budućnosti, ali ne znam zašto se ne smije definisati cenzus. Možda treba razdvojiti referendume. U Švajcarskoj se svake sedmice raspiše neki referendum, a neki od njih ne nose neki veliki značaj. Koliki je značaj referendumskog pitanja “koja vrsta pasa smije da šeta kroz parkova, a koja ne”? Nikakva. Možda treba tako postupiti, istakao je Crnadak.