Reakcija na najavljene carine: FBiH pokreće inicijativu za sporazum o slobodnoj trgovini

Vlada FBiH u Tuzli o slobodnoj trgovini sa SAD-om/

Vlada FBiH u Tuzli o slobodnoj trgovini sa SAD-om/Vlada FBiH

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na današnjoj sjednici u Tuzli, Vlada Federacije BiH usvojila je inicijativu kojom se predlaže otvaranje razgovora o sklapanju sporazuma o slobodnoj trgovini između Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država.

Ova inicijativa dolazi kao odgovor na najavljeno uvođenje carina SAD-a koje bi značajno mogle pogoditi bh. privredu.

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, koji je predložio ovaj potez, bit će zadužen za potpisivanje inicijative, nakon čega će Generalni sekretarijat Vlade FBiH proslijediti dokument Vijeću ministara BiH. Cilj je da predsjedavajuća Vijeća ministara, u skladu sa svojim nadležnostima, pokrene zvanične aktivnosti u pravcu zaključivanja sporazuma sa SAD-om, vodeći računa o postojećim obavezama BiH prema Evropskoj uniji.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Povod za ovakvu inicijativu su nove trgovinske mjere SAD-a. Naime, od 2. aprila 2025. godine, američka administracija uvela je univerzalnu carinu od 10% na sve uvozne proizvode, uz dodatne mjere za zemlje s kojima SAD imaju trgovinski deficit. Za proizvode iz BiH predložena je dodatna carinska stopa od 35%. Iako su ove mjere privremeno suspendovane 9. aprila na period od 90 dana, njihova moguća aktivacija i dalje izaziva zabrinutost.

Prema dostupnim podacima, trgovinska razmjena između BiH i SAD čini oko 1% ukupne vanjskotrgovinske razmjene zemlje. U 2024. godini BiH je izvezla robu u vrijednosti od 234,5 miliona KM, dok je uvoz iz SAD iznosio 190 miliona KM, što ukazuje na trgovinski deficit.

Iako su brojke relativno male u ukupnom kontekstu, eventualno uvođenje carina imalo bi značajan negativan utjecaj na pojedine industrijske grane u BiH. Posebno bi bile pogođene namjenska, metalska, elektro, hemijska industrija, ali i prehrambeni i drvni sektor. Indirektni utjecaji mogli bi biti još veći zbog činjenice da bi carine obuhvatile i robu iz EU, ključnog trgovinskog partnera BiH što bi dodatno umanjilo potražnju za domaćim proizvodima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iako trenutno nema konačne odluke o aktivaciji carina, federalna Vlada smatra da je hitno potrebno započeti dijalog s američkom stranom i pokušati pronaći rješenje koje bi bilo u obostranom interesu. S obzirom na to da su SAD dugogodišnji saveznik i prijatelj BiH, potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini vidi se kao logičan korak ka jačanju bilateralnih odnosa i zaštiti domaće ekonomije.